Reklama

Reklama

Vinnetou - Poslední výstřel

  • Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (378)

Damiel 

všechny recenze uživatele

Marná sláva, Poslední výstřel je jistě nejpůsobivější zfilmovanou mayovkou. Právě díky smrti spravedlivého náčelníka Apačů, která divákovi působí mrazení v zádech, i když už odrostl z dětských střevíců a tenhle film už předtím viděl nesčetněkrát. Svou roli možná hraje také jistá dávka nostalgie, vzpomínky na dětství a pravděpodobně jedny z prvních slz (v mém případě), které člověk při sledování filmu „prolil“ ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Posledný výstrel v rámci nielen Vinnetouoviek, ale aj všetkých Mayoviek. Názov napovedá, ako asi film skončí, čím ho robí emocionálne najsilnejším, zároveň ale aj najsmutnejším. Ešte že majú tie večné lovištia, aspoň prežívajú život v domnienke, že to najlepšie ich ešte len čaká až po smrti. Som zvedavý, čo by na túto sériu povedali John Wayne s Johnom Fordom. ()

Reklama

L_O_U_S 

všechny recenze uživatele

Pro mě nejlepší díl Vinnetoua. POSLEDNÍ VÝSTŘEL je plný akce a napětí (honička na Vinnetoua, rvačky Old Shatterhanda). Jako malý kluk jsem vždycky na konci odcházel od televizoru, protože jsem nechtěl vidět skon hlavního hrdiny. Dnes už neodcházím. A další díly neměly nikdy vzniknout. "Co se tu děje? Kdo tady střílel?" "Nic, jen jsme se tak bavili." (131.) ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Nevycedila jsem pro Vinnetoua zdaleka tolik slz jako moje ségra, ale něco přece jen ukáplo... Nicméně srovnávat to se čtením knihy nelze, tam byla scéna loučení apačského náčelníka mnohem dojemnější a ještě víc mě drásalo Shatterhandovo utrpení. Kdepak, mayovky nemůžu hodnotit nízko, ikdyž pochopím, pokud to mladší ročníky hodí do odpadu a budou adorovat kulty svého mládí - Teletubbies a Pokémony :-). 71% EDIT (8/2011): Opět jsem si poplakala... smíchy. Jak jsem se mohla v dětství nesmát patetickému projevu hlavních hrdinů, záhadným přesunům postav v časoprostoru, imbecilnímu jednání padouchů, superinteligentnímu koňovi Ilčimu s šestým smyslem, kterému se nevyrovnají všichni věštci světa atd., atd., atd.? Zestárnuly tolik mayovky nebo já? Tu čtvrtou hvězdičku nechám z nostalgie, ale dvě by byly objektivnější:-). ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je můj nejoblíbenější film ze všech Mayovek (možná to vyzní trochu cynicky, když právě v tomto díle Vinnetou zemře, ale nemyslím to tak). Ten plný počet si tu nemůžu odpustit, poněvadž když jsem film viděl poprvé, tak jestli si dobře vzpomínám, bylo mi opravdu do breku (což se mi asi u žádného jiného westernu nestalo). ()

Galerie (46)

Zajímavosti (37)

  • Scéna, v níž Old Shatterhand (Lex Barker) vstupuje do stáje, kde na něj číhají banditi, se natáčela v Trogiru - nyní zde stojí bistro pro turisty a asi 20 metrů odsud je palác Ivana Pavla II. (hippyman)
  • Apačské pueblo bylo nově vystaveno, avšak podle starých plánů z natáčení Vinnetoua (1963). (hippyman)

Reklama

Reklama