Hornblower - Rovná šance

(TV film)
  • Velká Británie Hornblower: The Even Chance (více)

Historicko - dobrodružná filmová séria životnej cesty Horatia Hornblowera, legendárneho britského dôstojníka, s vynikajúcim hereckým obsadením. Veľkolepé a výpravné ťaženia britského impéria nepoznali hranice. Práve naopak, neustále ich prekračovali. A v tom bol Hornblower lepší ako ktokoľvek iný. Už od verbovačky v prístavnom mestečku Portsmouth bolo jasné, že do služieb britskej armády vstupuje muž, na ktorého sa len tak ľahko nezabudne. A jeho kariéra je dostatočne bohatá na to, aby sa pri tom nikto nenudil. Vojny zúria všade na okolo a my sa staneme spoločníkmi jedného z najudatnejších dôstojníkov svojej doby... (oficiální text distributora)

filmfanouch

Horatio Hornblower je fiktivním protagonistou Ságy o Hornblowerovi, která je dílem spisovatele C. S. Forestera. Jeho literární příběh byl inspirován životem reálného námořníka Horatia Nelsona a tato knižní série čítá celkem 11 románů. Dle očekávání se díky své popularitě dočkal Hornblower též převedení do filmové podoby. Kromě snímku Captain Horatio Hornblower R. N. s Gregory Peckem v hlavní roli poté stojí za zmínku především minisérie od stanice ITV, která čítá celkem 8 dílů a roli Hornblowera zde ztvárnil Ioan Gruffudd. Režisérem kompletní televizní filmové série je poté Andrew Grieve, přičemž jednotlivé televizní filmy vyšli napříč roky 1998-2003. A stačí dodat, že určitě stojí za pozornost. Nenechte se zmást faktem, že se jedná o televizní tvorbu. Na poměry televizních filmů totiž první Hornblower působí dostatečně velkolepě a je navíc parádním uvedením do světa Hornblowera. Jakožto pilot, který má diváka uvést do celé série první díl s podtitulem Rovná šance funguje jednoduše dostatečně. Elegantním způsobem nás představuje s hlavním hrdinou celé Hornblowerovy ságy a fakt, že by tomu přece jen neuškodilo pár milionů dolarů v rozpočtu navíc a celé to pořád je tak trochu očividně televizní produkce si tenhle úvod do celého Hornblowera světa vykupuje očividnou řemeslnou kvalitou a schopnými lidmi za kamerou. Grieve jako režisér v rámci Hornblowera 1 dokáže nejenom zaujmout přesvědčivou výpravou a vyloženě fajn dobrodružnou atmosférou, ale především skutečně dokáže představit zajímavého a sympatického protagonistu. Spíše přehlížený Gruffudd se ve své první velké roli představil s naprosto parádním výkonem, kde se mu dají veškeré emoce reálně uvěřit a především skutečně působí jako působivý protagonista, který utáhne hned několik filmů. Veškeré ty ohromující pasáže jsou totiž s nulově vystavěnou atmosférou a zajímavými charaktery k ničemu. Naštěstí i krom Gruffudda je casting neskutečně fajn a Robert Lindsay nebo Michael Byrne jsou ve svých rolích též parádní. Hornblower se nemůže spolehnout na opulenci, kterou tolik vyčnívá série Piráti z Karibiku nebo Master a Commander: Odvrácena strana světa Petra Weira. Hornblower totiž na rozdíl od nich není velkou hollywoodskou produkcí, přesto se ovšem Grieveovi v rámci vyměřených meřítek podaří nadělit dostatečně zábavnou podívanou, kde se dokáží skvěle podat i jistá beznaděj mladého Hornblowera. Dělá to z tohohle protagonisty též komplexní postavu a i díky tomu se dá skutečně uvěřit, že má tahle postava na celou minisérii. Výprava, kostýmy i rekvizity jsou v zásadě fajn, námořní bitvy jsou dostatečné působivé a v rámci měřítek televizního filmu skutečně epické a především dramaturgicky v podstatě zvládnuté. Dost možná i díky tomu, že Grieve mohl vsadit na několik dalších epizod a nemusel si tak lámat s hlavu osekáváním jednotlivých pasáží na únosnou mez. Musím ovšem podotknout, že i když je první díl Hornblowera skutečně fajn, těžko říct jestli by díly v podobném duchu byli nadále zábavné. Jedno je ovšem jisté- Hornblower- Rovná šance je úvodem do série, který na zbytek určitě dostatečně naláká. První Hornblower je nejen v rámci možností velkolepá dobrodružná námořní jízda, ale zároveň i jednoduše povedený úvod do série filmů o tomto fiktivním námořníkovi. Chvílemi je pořád vidět, že se tu hraje druhá liga, některé momenty nejsou tak působivé, jak snadno mohli působit na papíře, ale jinak je to skutečně neskutečně fajn a minimálně atmosféru Grieve dokázal prodat neskutečně. Gruffudd hlavní roli neskutečně utáhl a dá se tak snadno věřit tomu, že i zbytek této televizní série stojí za to. V rámci televizní produkce to celé šlo jen těžko udělat líp........ () (méně) (více)

Cejny

Dobrodružná série o námořníkovi Horaciu Hornblowerovi začíná hodně výstižným názvem. Hornblower má šanci 50:50, zda bude úspěšnou televizní sérií, či ne. Úvodní díl, který se věnuje především seznámení se s chystaným dějem a představením hlavní postavy, pozvolna udává pozitivní směr této sérii. Hlavně druhá polovina filmu, kdy už se jde do akce, mě přesvědčila o tom, že tuto sérii rozhodně musím vidět celou. 75 % ()

Mrkvič

Horatio neztrácí ani po letech. Je správňácký jako superman. Možná i víc. Alespoň v tomto prvním díle na něm nelpí snad ani smítko. Rovná šance má spoustu děje a pěkně vystavený příběh. Pořád je ale během devadesáti minut i spousta času na rozvinutí charakterů všech potřebných postav. Zásluha patří i skvělým hercům, kterým stačí se trochu zatvářit a divákovi je hned všechno jasné. Ke konci jsem se už jen tetelil nad lehkými vtípky a spravedlností pro toho nejsprávnějšího námořníka. Nějaké ty škraloupy se najdou. Hlavně co se týče technického spracování a nějaké té nadsázky, ale stejně je to parádní rodinná podívaná. ()

H34D

První díl osmidílného dobrodružství mladého námořníka Hornblowera se rozjíždí docela zajímavě, dost se mi líbila atmosféra bezmocnosti Hornblowera (šikana) a celkově prostředí a vše okolo působilo sympaticky, třeba, když po dobití a zajmutí nepřátelské lodi si až za nějakou chvíli Hornblower náhodou uvědomil, že do ni vlastně udělal menší díru dělem :) Volba adekvátního ohodnocení byla napínavá, nakonec se kolo zastavilo u 8/10 ()

Finskej

Vzhledem k tomu, že jde o jeden díl z celkem osmidílné série, ohodnotím vše naráz: velice solidní série ze starého námořnického prostředí, herecké výkony dobré (Ioan Gruffudd vážně hraje a tímhle si získal z nesympatií mé sympatie), skutečné lodi (minimálně někde určitě) mě uchvacují a prosté, uvěřitelné a nepřekombinované zápletky jednotlivých dílů jsou tak akorát. Zkrátka poctivá filmařina, příčetné scénáře, pěkné epizodky z doby britsko-francouzských střetů za revoluce. ()

• Skutečná HMS Indefatigable byla spuštěna na vodu v prosinci 1794. Měla velmi dlouhou a impozantní kariéru pod spoustou skvělých velitelů. Nicméně prvním z nich byl opravdu i Sir Edward Pelew, kterého ve filmu hraje Robert Lindsay. (Untentrauer)
  • Natáčelo se v Turecku, na Ukrajině a v Portugalsku. (Terva)