Reklama

Reklama

Manie-Manie: Meikjú monogatari

  • Japonsko Manie-Manie 迷宮物語 (více)

Obsahy(1)

Příběhy z labyrintu sestávají ze tří navzájem nesouvisejících krátkých filmů. Každý má vlastní příběh, postavy, atmosféru a každý natočil jiný režisér. Na ploše padesáti minut máte unikátní možnost porovnat řemeslnou zručnost i autorské charakteristiky tří velikánů japonského animovaného filmu. Vedle veterána Rintara (ASTRO BOY, X) se představí akční perfekcionista Jošiaki Kawadžiri (NINJA SCROLL, VAMPIRE HUNTER D: BLOODLUST) a poprvé na režijní stoličku usedne budoucí legenda Kacuhiro Ótomo (AKIRA, STEAMBOY). (JFL)

(více)

Recenze (18)

Le_Chuck 

všechny recenze uživatele

Prvá poviedka (Labyrinth) Tarô Rina nás zavedie so surrealistického sveta snovej detskej fantázie plnej Gaimanovsky bizzarných obrazov, v ktorom putuje malé dievčatko so svojim tučným kocúrom. Druhá (The Running Man) Yoshiaki Kawajiriho rozpráva príbeh pretekára, ktorého záhadnú kariéru neporaziteľnosti vo futuristických pretekoch, spracúva reportér až to dňa veľkej tragédie. Postupne sa odhaluje jeho vnútro, psychiku a temné tajomstvo. Tretia poviedka (The Order To Stop Construction) je od Katsuhira Ôtoma, ktorý tri roky pred Akirou natočil exkuziu "veliteľa stavby" do daždového pralesa, v ktorom bez kontroly vyrastá gigantické mesto pod názvom Projekt 444. Nerentabilnú, megalomanskú stavbu (odrezanú od zbytku sveta) udržiavajú pri živote už len stavební roboti, ktorí na "autopilota" lpia na starých príkazoch a odmietajú ukončiť práce. Tento R.U.R.-ovský súboj človeka a techniky je asi najlepší z tejto veľmi vyrovnanej trojky a naznačil Ôtomove neskoršie smerovanie. Ako celok (aj vzhľadom na rok výroby) považujem za jedno zo zásadných anime 80-tych rokov. Brilatná animácia, skvelé príbehy, pre animefilov must-see záležitosť a pre ostatných určite nevšedné osvieženie. ()

yenn 

všechny recenze uživatele

Soubor tří krátkých filmů, jenž je (nejen) žánrově různorodý a přitom kvalitativně výjimečně vyrovnaný (zřejmě proto, že všechny vznikly dle povídek téhož autora). Labyrinth Labyrinthos nabízí alenkovsko-gaimanovské (vybavilo se mi Poslední pokušení) fantaskní putování dívky a její tlusté kočky. Z celé trojice se mi tento díl líbí nejvíce. The Running Man je drsný příběh závodníka, který je v nelítostných futuristických závodech ochoten učinit pro vítězství vše. Order To Stop Construction pojednává o složitém boji úředníka s byrokratickým řídícím robotem, jenž chce za každou cenu dokončit zbytečný projekt. Práce kvapná málo platná (hezky prezentováno kupříkladu na nabízené stravě). Audiovizuálně jsou všechny tři části velmi dobré až skvělé. 8/10 ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Tenhle tentonoc (japonská název je neskutečně nezapamatovatelný a ten anglický zas neskutečně pitomý a s dějem nic společného nemající) je poněkud neklasický povídkový film s naprosto klasickou skladbou povídek, kde je jedna příšerná (Labyrint), druhá průměrná, ale zajímavá (The running Man) a třetí výborná (Projekt 444). Labyrint - ani dobrý vizuál nestačí, když je děj o lejně Zoborožce kaferského (kecám, film něm by mohl být zajímavý) a snaží se tvářit jako filosofie všehomíra. The running man - skvostná a nádherná kresba, děj je sice nevýrazný, ale zároveň kyberpunkově melancholický a atmosferický. Projekt 444 - ač je hlavní postava nebývale nesympatického výrazu a tváře, děj kolem ní je výborný, stejně tak i kresba, narozdíl od ostatních povídek jsem z Projektu cítil i jistou dávku lehce skryté ironie a nadsázky. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Prostřední povídka příliš zajímavá není, ale už kvůli té úvodní alenkovsky-surrealistické a závěrečné Kafkovsky-fantaskní jde o velmi zajímavý počin. 8/10 ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Pro svůj 5000 komentář a hodnocení na CSFD jsem si vybral tuto japonskou animovanou podivnost. Přece jenom jsem byl v poslední době dost často osočován svými známými, že ač pořád prohlašuju, že asijská tvorba patří mezi moje nejoblíbenější, moc se jí už nevěnuju. Je to však dáno tím, že v určitý čas se pro mě stala dost monotónní (všechny ty černovlásky vylézající odevšad) a já raději přešel na španělskou a skandinávskou. No a tak zřejmě nadešel čas, abych se k ní navrátil (přece jenom mám těch asijských filmů tolik, že je asi ani do smrti neuvidím všechny…) no a tak jsem vybral náhodně – padl tento kousek. Lehce bizarní leč slušná surrealistická jízda – trilogie – ve které se seznámíme s trojící podivných příběhů, z nichž každý je úplně o něčem jiném…Poslední se mi líbila asi nejvíc. Ta první byla taková „dětsky naivní“, druhá sice ponurá, ale závěr se mi už moc nelíbil a třetí ve způsobu člověk proti umělé inteligenci byla nejlepší. Slušná atmosféra se však vyskytla ve všech třech a i proto to vidím na trošku lepší průměr. 60% ()

erl 

všechny recenze uživatele

3 skvělé povídky od tvůrce Akiry Katsuhira Ôtoma který si přizval na vznik tohoto geniálního anime režiséry Kawajiriho a Rina kteří se chopily povídek skvěle a obdařily každou vlastním stylem. Sám mistr si vzal na starost poslední The Order To Stop Construction která je vrcholem celého díla. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Fascinující-snově surrealistické, nedoslovné se spoustou místa pro osobní interpretaci(tak to mám rád) a s velmi rozumnou stopáží........ Nejde než tomu vpálit plný počet. ()

MrPierc 

všechny recenze uživatele

3 anime povídky, které na sebe dějově nenavazují a každá z nich má jiný vzhled a zcela jiné téma. První se odehrává ve fantaskním světě malého dítěte či ve světě za rcadlem jako Alenka v říši divů - velmi zajímavý styl a pocit nebezpečí i když si hlavní holčička vůbec neuvědomuje zlo. Druhá vypráví o legendárním závodníkovi, který závodil až do své smrti a roztrhání svého vlastního těla - napůl legenda, napůl duchařský příběh a výborné efekty. Třetí je o kontrolním pracovníkovi, který má zjistit, co se stalo s obří zakázkou, která ještě nebyla dokončena - tragikomické téma o selhání myšlení umělé inteligence robota. Škoda, že to bylo tak krátké. Každý z těchto kusů by si zasloužil celovečerní film díky myšlence a pěkné stylizaci. Krása a je vidět, že anime není jen malůvka pro dětičky. ()

Corpsegrinder 

všechny recenze uživatele

Slabší čtyřka. Rintarův rámovací příběh má ze všech nejlepší atmosféru a ten až kaleidoskopicky haluzní vizuál se mi hrozně líbil (i ta vyžraná kočka :)), druhá povídka s hezkým náčrtem cyberpunku je trochu lehčí na příběh i dialogy ale záběr kdy hlavní postava závodníka rozloží sebe i svojí mašinu je rozhodně jeden z nejlepších v anime obecně. Poslední povídka mi sedla nejmíň, asi to chtěli zakončit trochu veseleji ale pro mě to ten komediální tón trochu narušil, nicméně pořád dobrá úroveň kresby, ještě aby ne když na to dohlížel pan Akira osobně. S ohledem na stopáž 49 minut je to taková jednohubka nicméně si myslim že potenciál všech povídek vyžadoval těch minut víc. ()

Furmi 

všechny recenze uživatele

Príbeh číslo jedna (Labyrinth) : Audio-vizuálny mindflash aký som už dlho nevidel. Weird, creepy. Veľká umelecká hodnota ale nie pre každého. Režisér vypustil do tohto ani nie 12 min. príbehu celú svoju predstavivosť a možno aj dušu. Chýbal mi tam len nejaký ako keby hlbší zmysel, význam ale ten tam byť asi vlastne ani nemal. - 4* .... Príbeh číslo dva (The running man) : Pochmúrny a temný cyper-punkový príbeh ktorý stavia hlavne na perfektný vizuál (na rok 87 až neuveritelný), s mierným nádychom noir atmosférou. Škoda že takmer bez absencie hudby ktorá by tomu pridala ešte oveľa lepšiu a temnejšiu atmosféru i keď ST na úplnom konci stál fakt zato. Super príbeh neviem prečo ale pripomenul mi úžasný film AKIRA asi preto ma tak oslovil. - 5* .... Príbeh číslo tri (Construction Cancellation Order) : Silne bizardný sci-fi príbeh založený hlavne na deji a dialógoch (namiesto prvých dvoch). K tomuto dielu nemám ani tak čo dodať akurát tak to zhrniem že sa jednalo asi o najpodivnejšiu anime podívanú akú som zatial videl, nemám slov, ani veľa emócií no i tak som očarený, okúzlený niečím zvláštnym čo celý tento prapodivný snímok do mojej duše vniesol.... neopísatelnú atmosféru ktorú v sebe skrýval, nápady na nezaplatenie, nadčasovosť, drsnotu pritom detskú fantáziu. Malo to v sebe veľmi veľa....4* 75% ()

-tHESWINe- 

všechny recenze uživatele

Velice příjemné překvapení v podobě (pro mě) zapomenutého snímku, který na mně vypadl při uklízení. Příběhy jsou příjemně odstupňované podle šílenosti, začíná se nejšílenějším, tak trochu rámcovým příběhem děvčátka, jež se nudí, zatímco maminka vaří oběd. Od dětství už jsem na tenhle druh nudy zapomněl, ale tohle mi ji okamžitě připomnělo. Já jsem tedy neutíkal do takhle divokého snového světa, musím řict na svou obranu. Druhý příběh je tak trochu podobný Speed Racerovi, jen je jeho úplným opakem. Navíc zcela bez děje, takže vytváří opravdu unikátní surrealistický zážitek. No a třetí část je zase o těch neposlušných robotech, ovšem velmi velmi dobře zvládnuté. Jednou budu muset všechny filmy tohohle druhu navrstvit na hromadu, nashromáždit nějaké psychotropní látky a všechno si to pustit a uspořádat večer paranoi. ()

spawnxp 

všechny recenze uživatele

Katsuhiro Otomo je prostě třída. Třetí povídka Order To Stop Construction je námětově možná hříčka ale výtvarně je to akirovsky velkolepý, druhá (The Running Man) je celkem zajímavá noir story (spíš jako animátorská studie) a Labyrinth Labyrinthos (první povídka a závěr filmu) to krásně vyvažuje. Dohromady malej klenot, kterej působí, že si ho režiséři udělali přesně jak chtěli ()

Bananik123 

všechny recenze uživatele

Vizúal s old-school animáciami bol síce naozaj kvalitný a prepracovaný, ale čo sa týka dejovej stránky to bolo pre mňa sklamanie. Na Neo Tokyo som počul len samu chválu a veľa ľudí nazvalo toto anime "kultom". Síce to nie je až také zlé, pretože atmosféra je perfektná no celé mi to príde zbytočné a nudné. Najlepšia časť jednoznačne Running man. ()

dbt 

všechny recenze uživatele

( 85 + 90 + 65 ) / 3 = 80 BTW film sestává ze tří cca 17 minut dlouhých povídek. Mezinárodně používaným názvem filmu je "Neo Tokyo". ()

Helllboy 

všechny recenze uživatele

Série třech minipříběhů od velikánů japonského anime. První příběh (dítě v labyrintu) nabitý snovými surrealistickými vizemi s "alenkovskými" prvky je značně podmanivý. Druhý příběh (závodník), mě nijak neoslovil. A to ani přes počáteční psychedelické náznaky animace. Za to poslední příběh (stavbyvedoucí) je úžasný. Kacuhiro Ótomo si v něm hraje s existenciálně-fantaskní aspekty scifi, které dovedl k dokonalosti v pozdějším Akira. O famózní animaci nemluvě. ()

Reklama

Reklama