Reklama

Reklama

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

  • Slovensko Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov (více)
Trailer
Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 80 min

Obsahy(1)

Příběh z 9. století ve strhujících obrazech líčí počátky šíření křesťanství na Velké Moravě a v našich zemích. Hlavními postavami  filmu jsou věrozvěsti Konstantin (později známý jako Cyril) a jeho bratr Metoděj, kteří byli prohlášeni za svaté a jsou označováni jako Apoštolové Slovanů. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Videa (1)

Trailer

Recenze (61)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Jedna z najvýznamnejších epoch našich dejín zobrazená vo veľmi komornom prostredí, mnohokrát som mal pocit, že pozerám Mahulienu zlatú pannu spred tridsiatich rokov. Tvorcovia si mohli viac záležať na kvalitnejšom spracovaní, mohli z toho urobiť na naše pomery veľkofilm. Práve na Svätoplukovej zrade a Rastislavovom osude sa dalo ešte viac stavať. Asi nepustil rozpočet alebo chýbala myšlienka. Ale historicky je to presné, škoda že sa to vtesnalo len do 80 minút, no neverím, že seriál je lepší. ()

janesX 

všechny recenze uživatele

Dovolím si povedať, že to bola až hanebná nuda a že takto nudne naše dôležité dejiny koncom 9. storočia nevyzerali. Hlavne to, ako tieto čiernobiele postavy rozprávajú, ich smrtelne vážne sa tváriace a pritom tak nezáživné (možno len s výnimkou Milana Bahúla) naučené dialógy a monológy v tejto nulovej atmosfére, no kto si toto pozrie až do konca - zopár duchovných a možno aj pár učiteľov? Inak táto história je tak "prostá": Keď sa Svätá cirkev v tejto dobe rozťahovala za získaním stále väčšieho množstva pravidelných "darcov", jej veľvyslanci Cyril a Metod na tomto území zistili, že tu žijú pohania, ktorí majú svojich vlastných Bohov (Perún, Svarog, Chor, Veles, Dažbog ....) a že toto stádo baranov nebude ľahké pokresťančiť, ani ich donútiť čítať bibliu, lebo úradnému jazyku (latinčine) nerozumejú a vlastné písmo ešte stále nemajú. Aby bol každý spokojný, najistejšia metóda ako nám vymeniť Bohov (aj prostredníctvom biblie) bola dať nám písmo. A PRETO nám dali písmo. Za to im samozrejme ďakujeme a uctime si ich nabudúce krajším a zrozumitelnejším filmom. 30% ()

Reklama

Vojcl 

všechny recenze uživatele

Až přehnaně moc dějepisu na úkor filmového vypravování. Chvílemi jsem si připadal, jako když se dívám spíše na hraný dokument. Historická věrnost je sice fajn, ale občas by podle mého názoru neškodilo ubrat kulometného přítoku informací a zapracovat více na gradování příběhu. Několik silných momentů by se tam určitě našlo (Konstantinova disputace o obrazoborectví, Svatoplukova zrada..), ale celkově mi přijde, že to mohlo dopadnout o mnoho lépe. Na české poměry zdařilé po vizuální a kostýmové stránce, zato herecky a scenáristicky nevyrovnané. Zejména dětští herci byli naprosto příšerní. Na doplnění dějepisných znalostí je Nikolaevův Cyril a Metoděj výborný, jako dobrodružné filmové drama ale nefunguje. ()

Olík 

všechny recenze uživatele

Jako povinný výcuc pro všechny, kteří se se znalostmi našich dějin zápasí, určitě ANO. Bohužel taková látka se nadá dost dobře vecpat do necelé hodiny a půl, aniž by celkový dojem nepůsobil zkratkovitě a místy až chaoticky. Takže bych asi spíše odkázal na původní seriál……pokud však nemáte času nazbyt, tak jen směle. ()

honzii

všechny recenze uživatele

Ach jo.. možná umíme líp točit, ale neuhrajeme to. Dialogy a jejich přednes, to je něco neuvěřitelného. To není ani divadelní herectví, to je naprostý trapas. Milan Bahúl je jediný, který pochopil, že to musí hrát civilně a přirozeně. Ostatní, to je rádoby herectví a kéžby historický přednes, který nudí, otravuje a odcizuje. To jsme si mohli rovnou přečíst učebnici, hoši. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Film byl natočen k výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní Moravy. (Terva)
  • Posledních pět dnů měsíce února a první tři březnové dny měli tvůrci filmu vyhrazeny pro natáčení scén v místech, kudy kráčely dějiny Velké Moravy, a to v Archeoskanzenu Modrá a v jejím velehradském extravilánu. (cezero)
  • Konstatinova obhajoba v Benátkách se skládá ze tří částí - veršů z Bible. První zní: "Protože on dává svému slunci svítit na zlé i dobré a déšť posílá na spravedlivé i nespravedlivé," který pochází z evangelia Matouš, 5. kapitoly, verše 45. Dále: „Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření," jež má původ v evangeliu Marek, 16. kapitole, verši 14. Poslední verš: "Ve shromáždění však – abych poučil i druhé – raději řeknu pět slov srozumitelně než tisíce slov ve vytržení," má svůj původ v 1. listě Korintským, 14. kapitole, verši 19. Ve filmu se pak vyskytuje více jak 12 biblických veršů. (Kuny27)

Reklama

Reklama