Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix) je už víc než rok emocionálně na dně. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, z ničeho se nedokáže radovat. Cokoliv kdy zkusil, mu nepřináší uspokojení. Jeho jediným spolehlivým přítelem je alkohol. Abe přijíždí učit na fakultu do malého městečka. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone) se okouzlená stává jeho nejbližší kamarádkou. Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje. Přesto, když se Jill snaží jejich přátelství změnit v romantický vztah, Abe ji stroze odmítá. Při jednom obědě vyslechnou Abe a Jill zvláštní konverzaci cizích lidí u vedlejšího stolu. Tento okamžik Abea změní a on si začne plnými doušky vychutnávat život. Jeho rozhodnutí ke změně spustí řetězec událostí, které ovlivní jeho, Ritu i Jill navždy... (Bioscop)

vitac.

Jít na další Woodyho film je jako jít na návštěvu ke starým známým. Všechen nábytek je na svém místě, sem tam si všimnete nějaké nové knížky v knihovně a už dopředu víte, jak a o čem budou mluvit. Sice nepřekvapí, ale můžete se cítit příjmně, zvlášť když vyberou jako zuvkovou kulisu smooth jazz. Jenže když tu samou hudbu slyšíte hodinu a půl, možná vás taky začne štvát...:) IM je průměrný film. Bavil i štval. Krom již zmíněného repetititititvního hudebního doprovodu mě nejvíc trápilo to, že film je jasná "koridorovka" (vypůjčeno z počítačových her:)). Všechno dostanete jako na talíři, autor vede diváka za ručičku od začátku do konce, nedává mu žádný prostor k dohadům a vlastní interpretaci. Což je přesný opak toho, co mám u filmů rád a co mě donutí se na ně podívat víc než jednou (v případě vrcholů pana Lynche víc než jednou za rok:)). Na druhou stranu nemůžu říct, že zápletka a její rozuzlení nebyly uspokojivé. A jestli Allen v osobě Abeho kritizuje hlavní proudy současné filosofie - která, místo toho, aby jako základní kámen veškerého lidského konání dávala člověku vodítko jak žít, co je správné atd. - chrlí prázdná slova, bojuje sama se sebou a je v rozporu s realitou... pak se shodneme a rozuzlení by bylo uspokojivější o to víc:) Emma Stone je o půl třídy jinde než zbytek (ale hraje příšernou nánu:)). (Kino Blansko, 4. 9. 2015.) ()

huzgi

Dokonale vybroušený diamant. Woody Allen znovu hněte své zásadní téma, prohlíží jeho jiné plošky a hrany. Hned od začátku ohromí ta neskutečná lehkost pravé filmařiny (podobnou cítím snad jen u Truffauta). Allen vrací do hry citace svých zásadních filmů, hraje si znovu se známými scénami a obdivuhodně přesně vede herce, jimž vystavěl naprosto uvěřitelné filmové životy. Vážná linie Allenových filmů se pomalu uzavírá a Iracionální muž je možným důstojným završením. U mne jeden z nejlepších (možná úplně nejlepší) Allenových filmů za poslední dvě dekády. ()

rezistence

Po dlouhé době mile strávený čas v kině. Emma graduje svůj výkon, záporně, každopádně pupkáč Joaquin to drží v určitých mezích. Krátké a místama hodně moc zábavné. 80% ()

hepi_

Miestami až priveľa kecov. No ale, veď preto máme Woodyho radi_výborná zápletka, skvelé herecká výkony a jemný humor_90% ()

lusa

Zo spravodlivosti voči dramatickému Match Pointu a hravo šteklivej Vicky, Cristine, Barcelone nemôžem hodnotiť inak. Iracionální muž chcel byť niečo medzitým, ale nejak sa mi celý čas nepodarilo uveriť, ba dokonca ani len zamyslieť nad nastolenou morálno filozofickou rovinou príbehu. Prvá zápletka prišla ako očakávaná, tá záverečná ako nečakane príjemná. No aj tak, ok, ale sorry, tento Allen až tak nefungoval. Lepšie 3* ()

fordhont

Čekal jsem existenciální drama plné filosofických myšlenek, ale dostal jsem pár útržků z obyčejných přednášek filosofie a woodyovskou detektivku. Kvůli této mylné domněnce jsem filmem trochu zklamaný. ()

Pavlunka

Já asi jako jedna z mála bohužel neumím Woddyho Allena ocenit. Je to nudné, zdlouhavé, pro mě nic neříkající. Nakonec jsem u toho usnula, což se mi u filmů nestává. ()

nula87

Čekal jsem teda něco dost jiného. Nakonec se to překlopilo někam dost jinam, ale přesto mi to celé přišlo dost banální. 65% ()

Pete

Allen jedoucí na setrvačník je pořád lepší, než spousta jiných autorů, kteří jsou možná dnes víc in, ale zapomněli diváky také bavit. Umí ve svých miniaturách vždycky vystihnout typické charaktery, vypointovat jednoduchý příběh, ale hlavní devízou jeho scénářů jsou skvělé napsané dialogy. Jako režisér zas vyniká výjimečnou prací s herci, kdy jim dává zřejmě dost prostoru, aby se mohli předvést. Což se zde kromě tradičně extrémně roztomilé Emmy Stone daří zejména úžasnému Phoenixovi, jemuž role podívínského, bezcitneho profesora filosofie byla snad ušitá na míru. Je naprosto uvěřitelný i v poloze, kdy jeho postava sype kyanid do džusu úplně cizímu člověku, a vidí v tom smysl své existence. ()

PlysovyMacko

Učiteľ filozofie ma existencionalnu krízu, tak si začne s dvoma ženami a spácha vraždu, vďaka čomu získa znovu zmysel života. Joaquin a jeho zadumany a depresívny prejav sa do role výborne hodí. Film je plný filozofických rečí. Páčilo sa mi ako jeho známy rozoberali kto je vrah a on sa zapájal akože je to zaujímavá téma. No a koniec s baterkou bola najlepšia scéna. ()

FosaCZ

Kdyby si dal Woody Allen letos pauzu a tento krutě vykonstruovaný nesmysl nevznikl, udělal by líp. A stejně tak si měl dát pohov v roce 2012. ()

Juuroo

Do kina som šiel s veľkými očakávaniami a myslel som, že sa bude jednať o 4, či dokonca 5 hviezdičkový film. Treba priznať, že som bol trochu sklamaný. Je to „ukecaná“ dráma s dobrou voľbou hercov a fajn kamerou . Nakoniec dávam len 3* a to hlavne za uťahanosť filmu (pôsobil na mňa, ako keby mal minimálne dve hodiny) a za akúsi jednorázovosť - vidieť ho znovu už asi nepotrebujem. A čo malo byť na tomto filme mysteriózne? ()

Thovt

Rádoby objevná, povrchně filosofická variace na Zločin a trest, zároveň "Matchpoint light". Povídka, která pořádně neutáhla ani hodinu a půl a kterou drží nad vodou jen herecký výkony a Allenův rukopis. Nebyla to ztráta času, ale příště bych ocenil víc! ()

ESNYR odpad!

Jestli ještě někdy půjdu do kina na "bezva film od Woody Allena" tak si vezmu traktoristické sluchátka a pletení, protože jsem téhle kravině vůbec nerozumněl a už vůbec mi nebylo jasné proč Choakim dělal takovou máničku. Snažil jsem se přijít na nějaké pozitivum které by vykouzlilo jednu stár, ale nenašel jsem nic jiného než zoufalou snahu vyzdvihnout něco co mi za to nestojí. ()

mkee

Skutočná sloboda vs. Kantov kategorický imperatív. Alebo o tom, ako sa človek žijúci len navonok dopracuje k skúsenosti seba samého ako individuálnej a neopakovateľnej existencie až voľbou vlastného života, a to voľbou odpútanou od všetkého konečného, ktorá eventuálne ústi do Kierkegaardovej slobody vzbudzujúcej obavu pred sebou samou. Dojem fundamentálne zložitej, avšak originálnej tematiky, je skrz Woodyho hravý rukopis servírovaný zľahka, navonok až plytko. Výsledok - pobavil, neurazil, žiaľ ani neudivil. "Remember, if you learn nothing else from me, you should learn that much of philosophy is verbal masturbation." ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

27.11.2015

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)