Bože, ochraňuj královnu! Vzestup a pád proslulé punkové kapely v britsko-americkém dokumentu. Dokumentární film Sex Pistols: Děs a běs o „nejzběsilejší" skupině rockové historie, který natočil britský režisér Julien Temple, lze vnímat jako jistou revizi jeho předchozího snímku The Great Rock'n'Roll Swindle (1980), v němž byla tato kapela a punková revoluce nahlížena výhradně z pozice manažera skupiny Malcolma McLarena. Ve zmíněném kontroverzním hraném dokumentu se McLaren v úloze jakéhosi Velkého Manipulátora cynicky vysmál všem příznivcům punku jako pitomcům, kteří naletěli jeho velkému rokenrolovému švindlu se skupinou, jež byla ve skutečnosti pouze jeho výnosným umělým výtvorem. I Temple se tenkrát nechal McLarenem zčásti manipulovat a zřejmě proto se rozhodl doplnit vlastní, jednostranně zdeformovaný obraz kapely tím, že v novém filmu poskytne prostor výhradně členům Sex Pistols. Ve filmu tentokrát s větším odstupem akcentuje i politické, ekonomické, sociální či hudební podhoubí vzniku punkového hnutí, ale i důvody, proč tak záhy původní hněv částečně ztroskotal na úskalí módy.
Templeova anarchistická koláž je poskládána z aktuálně dotočených rozhovorů s přeživšími členy Sex Pistols, nikdy předtím nepoužitých záběrů z koncertů a zkoušek sestříhaných z více než dvacetihodinového soukromého archivu kapely (včetně předsmrtného rozhovoru s baskytaristou Sidem Viciousem), ale také z ukázek z dobových optimistických reklam (kontrastujících se záběry z pouličních nepokojů), z televizních show a z machiavellistického dramatu Richard III s Laurencem Olivierem. Film opětovně rekapituluje všechny známé a pobuřující výtržnosti kapely i okruhu jejích nejdivočejších příznivců z tzv. Bromley Contingentu i její vynucené, ale bohatě vykoupené přestupy od jedné nahrávací společnosti ke druhé. Do filmu je převzato i několik scén z Templeova předchozího filmu z roku 1980 – jde především o animované pasáže, doplněné novým komentářem. Značný prostor je také věnován skonu Sida Viciouse a jeho osudové heroinové lásky Nancy Spungenové, kterou zbytek kapely nenáviděl. (Česká televize)

Paserak

Až v tomhle výtečném dokumentu jsem si uvědomil jak byli S.P. mladí. Když umřel Sid, bylo mu 21. To je šílený. Johnovi L. 22-23. Super dokument, kdykoliv skouknu ještě jednou. ()

Flarnytryl

Parádní dokument, který vyrazí dech svou přímostí, se kterou bez obalu a bez příkras pohlíží na historii legendární hudební skupiny. Zajímavé nejen pro fanoušky Sex Pistols. ()

circa5

Kvalitní hudební dokument o ikoně punkové hudby.Syrově zachycuje vše, čím prochazeli muzikanti tehdejší doby-drogy,chlast,hraní na pódiu,když byli totálně sjetí.Zvlášt basák Sid Vicious na to doplatil, a to tím nejhorším způsobem.Předávkoval se heroinem.Doporučuji všem ke zhlédnutí,uvidíte,jak se zrodila punková legenda. ()

Kletus

Nezkreslené ohlédnutí protagonistů Sex Pistols na svou krátkou leč významnou kariéru. Pro mě jako velkého fanouška Pistolí čirý klenot. ()

Bagipycoo

"Byli jsme první lidi co jsi navzájem říkaly k*ndo, otevřeně ,do oči ,a věděli jsme to o sobě, a to taky všichni jsme ,každej sviň způsobem" ()

gizi

Povedený film, který se s ničím nemazlí a ukazuje otevřeně ten trochu vyšinutý svět punku té doby a toho místa. I když nejsem žádným fanatickým vyznavačem této kultury, hudbu Sex Pistols mám rád a tak jsem si nenechal ujít ani jejich koncert v Brně 1996, který už byl ale o něčem úplně jiném než tyto začátky let 1976-78. 80%, 6.3.2015. ()

poppysonnet

Mne tento film hodně ovlivnil. Například jsem změnila a to zcela radikálně názor na Sida Viciouse, který u mne hodně klesl a naopak si u mě přilepšil a to o dost Johnny Rotten. Celkový příběh mé nejoblíbenější kapely je zajímavý a pátrám po dalších a dalších informacích, které mi tento dokument dal! ()

padlar

Zajímavých informace je dokumentu dost, za to plná spokojenost. Ale samotné zpracování se mi vůbec nelíbilo (tváře členů ve stínu, divné střihy do divadelních představení či TV pořadů apod.) ()