Hvozd

(festivalový název)
  • Velká Británie The Hallow (více)

Adam a Clare sú mladý manželský pár, ktorý sa spoločne so svojím malým dieťatkom rozhodnú presťahovať na írsky vidiek. Chata sídliaca uprostred hôr však prináša viac starostí s rekonštrukciou, než aby vytvárala dojem pokojného domova s rodinnou atmosférou. Obavy z nového, doposiaľ nepoznaného prostredia ešte viac prehĺbi skúsenosť s neznámym návštevníkom, ktorý ich jedného večera nečakane vystraší na smrť. Miestny šerif danú udalosť uzavrie ako "privítanie" od tamojších, inak neškodných výtržníkov. Skutočnou príčinou návštevy je však bytosť omnoho desivejšia, ktorej teritóriom je práve okolie nového mladomanželského príbytku. (*CARNIFEX*)

Pedestrian

Tak pokud bude u Jakuba v prosinci v TOP 10 nabito, tak u mě bude nejspíš nablito, protože až na pár povedených věcí (It Follows, Creep) opět ne moc objevný rok. :) The Hallow je zhruba do poloviny fajn, místama vykouzlí nějaký ten působivý záběr (rybník v lese), ale ten nezájem o postavy je tak velký, že mě svým chováním vyloženě otravovaly. Tuctové, neoriginální, předvídatelné a blbě zahrané. ()

George Stobbart

Famílii, čo sa presťahuje do odľahlej írskej oblasti nastávajú krušné časy, po tom, ako zvedavý tatko naserie bytosti ukrývajúce sa v miestnom lesíku... Kto má rád malé monster hororíky, ktoré kladú dôraz viac na atmosféru a mystérium, namiesto krvavej akcie a prehliadky gore, tak si môže užiť príjemnú hodinku a pol. Sympatickú rodinku v atraktívnom írskom prostredí veľa pohody nečaká a už po chvíli sa môžeme kochať napínavými nočnými scénkami, atmosférickými zábermi a divnými „hallow creatures“. Môžem sa síce posťažovať na subžánrové klišé, predvídateľnosť, atd.., ale keďže ma film vcelku bavil, tak to, že som x-krát videl niečo podobné, mi vlastne nevadilo. ()

*CARNIFEX*

Adam a Clare sú mladý manželský pár, ktorý sa spoločne so svojím malým dieťatkom rozhodnú presťahovať na Írsky vidiek. Chata sídliaca uprostred hôr však prináša viac starostí s rekonštrukciou, než by vytvárala dojem pokojného domova s rodinnou atmosférou. Obavy z nového, doposiaľ nepoznaného prostredia ešte viac vzbudí skúsenosť s neznámym návštevníkom, ktorý ich jedného večera nečakane vystraší na smrť. Miestny šerif danú udalosť uzavrie ako "privítanie" od tamojších, inak neškodných výtržníkov. Skutočnou príčinou je však niečo omnoho desivejšie, pričom jeho teritóriom je práve okolie ich nového príbytku. Zmutovaná lesná "odroda" monštier ponúka solídne masky (až som teda dobre videl) či úprimnú snahu tvorcov o budovanie atmosféry. Osobne ma ale mrzí, že pomerne málo priestoru dostalo gore, čo by sa pri takomto druhu hororu nemalo stávať. Na druhú stranu, dej má v tomto pomerne jednoduchom príbehu rýchly spád, takže divák by sa nemal nijak mimoriadne nudiť. Záver je predzvesťou toho, čo bolo od určitého momentu naznačené, takže z tejto stránky sa o žiadne prekvapenie nejedná - 60% ()

Trevor

V prvom rade treba povedať, že film ma oveľa bližšie k fantasy ako k hororu. Režisér, ktorý je určite veľký enviromentalista a nepochybne ho trápi počet vyrúbaných stromov v Írsku do lesného prostredia zasadil príbeh, v ktorom ožívajú hneď dve legendy vyskytujúce sa vo viacerých národných povestiach, aj keď vo filme sa snažia pôsobiť ako výhradne Írske. Veľkým plusom filmu je malý počet postáv avšak hlavne to, že viac ako polovica scén sa odohráva v takej tme, že prostredie viacmenej iba tušíte. Právo tento faktor ovplyvnil moje hodnotenie smerom nahor, kedže to filmu dodáva dobrú atmosféru. Film by sa dal rozdeliť podľa klasického diela slovenskej literatúry Dva dni v Chujave na deň škaredý a deň pekný. Deň pekný je prvá časť filmu, ktorá približuje pointu v ktorej sa bude film odvíjať a je spracovaná tak, že ak by od Adamovho ovládnutia temnou silou (nazvime to tak) nenastal deň škaredý mal by šancu na 4 hviezdičky. Druhá časť je totiž spracovaná veľmi zle (v porovnaní s tou prvou, nie s inými filmami).Záber Adamovho oka, masky lesných tvorov, boj hlavného hrdinu s nimi a zmiznutie podstrčeného dieťaťa film pokazily tak, že si viac ako 60% ktoré tu dostal určite nezaslúžil. Veľká škoda nezvládnutej druhej polovice filmu. ()

Hrabka

To snad nemyslí někteří s tím hodnocením vážně... Zrůdy, co dokážou spolehlivě strašit? Ani náhodou. Dobře dokážou strašit tak možná zpočátku, dokud nejsou vidět. Atmosféra je v první polovině opravdu velmi dobrá, ale potom co se na scénu dostanou příšerky s.r.o., tak to jde celé z kopce a konec už je jen jedno velký nehororový utrpení. Potenciál to určitě mělo, prostředí je luxusní, ale ta "pohádková" story se měla uchopit nějak jinak. 45% ()

• Během závěrečných titulků následuje ještě jedna krátká scéna. (noelcoward73)

Jak je těžké lapit Vránu

Jak je těžké lapit Vránu