Muž z Vysokého zámku

• USA The Man in the High Castle
USA, (2015–2019), 36 h 6 min (Minutáž: 45–70 min)

Tvůrci:

Frank Spotnitz

Předloha:

Philip K. Dick (kniha)

Alexa Davalos, Rupert Evans, Luke Kleintank, DJ Qualls, Rufus Sewell, Michael Rispoli, Carsten Nørgaard, Conor Leslie, Rick Worthy, Hank Harris, Ron Roggé (více)

Série(4) / Epizody(40)

Kothy

Tak tohle je nářez. Takhle dobré jsem to snad ani nečekal. Opravdu zajímavý nápad podle knihy Philipa Kindred Dicka. Tento seriál produkuje Ridley Scott a vysílá ho Amazon TV. Odehrává se v roce 1962 a ukazuje nám alternativní historii. Asi tak nějak by to vypadlo, kdyby Němci společně s Japonci vyhráli 2. světovou válku. Amerika je rozdělená na německou a japonskou část. Mezi nimi se nachází Neutrální zóna. Lidé s touto situací samozřejmě nejsou spokojení, a tak vzniká odboj. Někdo produkuje filmy, ve kterých spojenci ukázáni jako vítězové války. Celý příběh se točí kolem Juliany, jejího přítele Franka a nacistického agenta Joea. Osud je svede dohromady a honba za zmíněnými filmy může začít. Chce je totiž získat opravdu každý. Plus Válka mezi Japonskem a Německem je na spadnutí. Končí to trochu otevřeně. 2. série přináší mnoho nečekaných zvratů. Spoiler: V Říši se dějí personální změny a začíná přituhovat. Všechny postavy se o dost posunou oproti 1. sérii. Finále je neskutečně napjaté. Blíží se další světová válka a je jen na našich hrdinech, aby jí zabránili. Je tu 3. série a s ní další snahy odboje. Jejich úsilí sílí stejně jako to Nacistů. Dozvíme se pár nových věcí o cestování mezi světy. A pár postav nás opustí. 4. poslední série skončila. Některé linky se uzavřely, jiné ne, Další postavy nás opustily. Možná tomu k dokonalosti chybělo ještě pár dílů, ale i tak je to super :) "Tohle je začátek roku nula." ()

hroubek

S01 - Zajímavý námět a jméno P. K. Dicka rozhodně zajistily moji pozornost pro tento seriál. Ale nepřebíhejme. Muž z vysokého zámku je velmi povedený seriál. O tom žádná. Je to velmi kvalitně natočený seriál, který výborně pracuje s daným tématem a má perfektně vystavěný svět, jenž stojí za to prozkoumat. Dalším velkým plusem je technická stránka celého seriálu, která opravdu vypiplaná do detailů. Uniformy, letáčky, billbordy, vlajky a celkové prostředí všech třech oblastí. Každé je něčím specifické a díky množství detailů působí až nepříjemně realistickým dojmem. A je vidět, že si tvůrci dali opravdu moc záležet. Asi si říkáte proč, tak dlouho zmiňuji technickou stránku seriálů, ale to proto, že je zde opravdu moc důležitá a tvoří padesát procent úspěchu u seriálu. Moc se mi líbilo jakým způsobem tvůrci pracují s myšlenkovými pochody hrdinu na opačných stranách země. Na východě je nacistické smyšlení arogantní a sami osobě smýšlejí nadřazeněji. To na opačné straně je japonské chování úplně jiné. Forma uznání, respektu, i odhodlání, s kterým se pouští do to co "musí" být vykonáno pro větší dobro a lepší zítřky. A pak je tu neutrální zóna, kde vyhrává právo silnějšího. A v těchto prostředích se pohybují hlavní hrdinové. Každý z jiné části a přesto se jejich osudy protínají a díky tomu můžeme vidět jak moc liší sociální problémy, proč daná postava jedná, tak a tak a jaký to má význam pro následující budoucnost. Díky tomu nebudeme vnímat hrdiny černobíle, což to nejlepší čeho seriál mohl dosáhnout. Alexa Davalos je moc pěkná a velmi dobře hraje a jako tahounka seriálu je přesná. Rupert Evans je velmi dobrý a to co se mu průběhu seriálu stane je velmi nepříjemné a o to zajímavější je jeho vývoj. Luke Kleintank má vděčnou postavu, jenž se na konec ukazuje, že je dost zajímavá a rozhodně by snesla více prostoru. Hodně moc se mi líbil Cary-Hiroyuki Tagawa, jenž podal výborný výkon a jeho rozhodování se mi velmi líbilo. Nakonec jsem si nechal Rufuse Sewella jehož výkon patří k tomu nejlepšímu co v seriálu uvidíme. Svině s charakterem, velkým jako kráva. Seriál bohužel není bezchybný. Má několik chyb jak v logice, nebo nepravděpodobném vývoji a někomu nesedne tempo, ale to jsou drobné vady. Mě osobně chybí pár momentů, které by mě totálně posílali do kolen, ale věřím, že to se ve druhé řadě změní. S02 - Tak už to mám konečně za sebou a mohu napsat, že jsem hodně spokojený. Zatímco v první řadě jsme se seznamovali se světem, prostředí, s postavy a hlavními motivacemi každé strany. Tak ve druhé se více věnujeme osudově propletenému příběhu a dostáváme konečně nějaké odpovědi. A navíc přichází druhá řada s velmi zajímavými zvraty, které jsou opravdu moc zajímavé a posouvají seriál zas o level výš. To co bylo v první řadě lehce nakousnutu, zde dostává mnohem nebezpečnější a znepokojivější obraz. A nejen to. Postavy velmi často musí měnit svůj status quo a vždy je to uděláno do chytře a nepůsobí to vůbec hloupě. Řadě taky dost pomohlo, že přidali dvě staronové prostředí, které zde dostávají mnohem více prostoru, než v první řadě. Což je na jednu stranu strašně super, ale na tu druhou, to tak super není, jelikož počet linek v seriálu nabobtnal a udržet u všech to správné tempo je velmi obtížné a ne vždy se to povedlo, nejvíce to platí pro linku kolem Joe Black, který je v Berlíně, kde je to nejvíce znát. Dalším velkým plusem druhé řady je to, že se netočí jen kolem hledání filmů Muže z vysokého zámku, ale přináší mnohem napínavější příběh, který krásně graduje v poslední dvou epizodách. Herci jsou si ještě jistější ve svých rolí a podávají parádní výkony, na které je radost koukat. Z nových tváří mě nejvíce zaujali Sebastian Roché a Bella Heathcote nebo Tate Donovan. The Man in the High Castle je ve své druhé řadě, ještě lepší, než v první a krásně graduje a nenechá diváka vydechnout a přináší parádní zvraty. S03 - Parádní rozjezd a spoustu zajímavých změn a velmi dobré finále. S04 - Opět je to velmi kvalitní řada, plná hereckých výkonu a super momentů. Ale opravdu vidět, že tvůrci měli plány minimálně na ještě jednu řadu a zde to ke konci působí dost uspěchaně. Některé momenty tolik nevyniknou, některé postavy mají dost ořezaný charakter atd. Prostě je vidět, že tvůrci ještě měli dost příběhů a cest, kterými by šlo se vydat. Konec sám osobě není špatný, ale úplně uspokojivý není. 7,5/10 () (méně) (více)

liquido26

Knihu jsem dočetl před pár dny, ale vlastně je to úplně jedno, jestli jsem jí četl nebo ne. Seriál je sice zasazen do alternativního světa Philipa K. Dicka, kde válku vyhráli Němci a Japonci, ale předlohy se nedrží skoro vůbec. K postavám, které se objevují v knize, přihazuje velkou kupu nových a vytváří nové dějové linky, které se v několika málo bodech podobají tomu, co se dělo v knize. Tento přístup, kde hlavním hybatelem děje není kniha "Kobylka..." ale několik filmových kotoučů, které zobrazují nacistickou porážku, se poměrně dost povedl, stejně tak jako celkově akčnější pojetí děje. ()

Davies182

Pilot: Jo, tak takhle by to šlo. Kdy se v bedně naposledy ukázalo cokoliv, co by disponovalo tak dechberoucí dobovou (fiktivní!) atmosférou, hm? Nepamatuji se... možná Mob City. Až na to, že mě naštval ten podivný (bojím se říci nedomyšlený) twist ve finále, tak spokojenost. Dickovi věřim, tvůrcům už míň. Ale až natočej zbytek, určitě u toho budu... ()

Redi

Frickové a japončíci si rozdělili USA, což se "nečekaně" nelíbí každému, a tak se to neobejde bez odboje. Super. Bohužel Amazon není HBO ani Netflix, takže zpracování už zase tak super není. Odporně přesvícené interiérní scény bílým světlem, kde všechno září jak na prvního máje v mlze, mě iritovalo celou dobu. Hl. postavy civilů to zrovna netáhnou, na druhé straně to částečně zachraňuje role nazi velitele v NYC a postavy japan zastoupení - ministr obchodu Tagomi a inspektor Kido. Některé scény jsou na facepalm (u pádu z přehrady jsem se válel smíchy), ale jinak dobrý, budu sledovat dál, seriál dostal druhou řadu. ()

• Postavy to síce nikdy nahlas nevyslovia, ale séria zakázaných filmových kotúčov, ktoré zobrazujú víťazstvo Spojencov v Druhej svetovej vojne, sa volajú „The Grasshopper Lies Heavy“, v preklade: „Kobylka zaľahla sťažka“, čo je odkaz na biblickú knihu Kazateľ. (Avathar)
  • V prvej sérii sa objaví niekoľko historických postáv: napr. Adolf Hitler a Reinhard Heydrich. Rovnako princ a princezná Japonska sú v skutočnosti považovaní – hoci ich nikto neoslovuje menom – za "alternatívnu verziu" princa Akihito a princeznej Michiko. (Avathar)
  • Herec Joel de la Fuente, který ztvárnil šéfinspektora Kida, si po skončení natáčení odnesl na památku Kidovy ikonické kulaté brýle a od kostymérů dostal ještě darem oblek své seriálové postavy. (pusheen)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse