RYTMUS sídliskový sen

• Slovensko RYTMUS sídliskový sen

Film RYTMUS sídliskový sen vznikal 8 let a zblízka dokumentuje život jedné z nejznámějších osobností česko - slovenské hudební scény. Patrik „Rytmus" Vrbovský vyrůstal v obyčejné rodině na sídlišti v Piešťanech a kvůli romskému původu se nejednou potkal s předsudky okolí. Dnes vydává alba v desetitisícových nákladech, byl porotce Superstar a jeho videa vidělo na internetu víc než 200 milionů uživatelů. Film nabídne i exkluzivní záběry z rodinných archivů; videí a fotografií, doložené osobními výpověďmi lidí z nejbližšího okolí Rytmuse. (Falcon)

BMW12

Hezký dokument o nejlepším a nejúspěšnějším rapperovi na česko-slovenské scéně. Myslím, že nikdo nedokázal to, co dokázal on. Rytmus neměl nic, pochází z chudé a rozvedené rodiny, přesto se dokázal stát králem česko-slovenské hudební scény. Myslím, že dlouho nikdo nedokáže to, co dokázal on. Jinak dokument chválím, dozvěděli jsme se mnoho informací, které jsme o Patrikovi nevěděli. Objektivně dávám 4*, ale jelikož mnoho uživatelů tomuto dokumentu dalo odpad, aniž by ho viděli, prostě jenom nemají rádi Rytmuse, tak dávám 5*, abych to vyvážil. ()

Vančura

Ačkoli to srovnání bude hodně nepatřičné, stejně se mu nemohu ubránit, protože se oba dokumenty sešly v kinech ve stejnou dobu. Zatímco u skvělého dokumentu Amy o životě zpěvačky Amy Winehouse jsem měl pocit, že ho mohou vidět i lidé, kteří od Amy znali maximálně pár písniček z rádia (a klidně i lidé, kteří ji neznali vůbec), a stejně to pro ně bude zajímavé, u tohoto dokumentu se nemohu ubránit dojmu, že jeho cílová skupina je omezena výhradně na Rytmusovy fanoušky. Proč? Protože se dokument zaměřuje výhradně na něj, a ačkoli to tvůrci zpochybňují, ve výsledku jejich film nakonec stejně není nic jiného než další střípek do mozaiky člověka, který je mistr ohledně své sebepropagace (stačí se podívat na jeho Facebook, Instagram nebo bulvár, který pravidelně píše o každém jeho novém autě apod. - v tomto ohledu mu jen těžko věřit, že má bulvár u piče, když ho zcela nezbytně potřebuje). Pokud se člověk nezajímá o jeho hudbu ani osobnost, může tento dokument s ledovým klidem ignorovat, protože pro něj není důvod vědět, jak vypadá Rytmus po probuzení nebo jak to má se svojí rodinou apod. Dokumentu podle mě nesmírně chybí jakýkoli přesah, který by ho činil zajímavým i pro lidi, kteří se o Rytmuse nezajímají - nedozvíme se zde nic o tom, jak se vyučenému číšníkovi podařilo prosadit se jako úspěšný rapper a vymanit se z rodného sídliště, nedozvíme se nic o bulváru, slovenské hudební scéně, slovenském vztahu k Romům nebo co já vím, co by mohlo být nějak zajímavé v souvislosti s tímto zpěvákem. A co je nejhorší, ten dokument podle mě není moc dobrý ani sám o sobě, a to ať už jako voyeurské nahlížení skrytou kamerou do zpěvákova soukromí, nebo více či méně přiznané inscenované scény z jeho osobního života - obojí je sestříháno dost nešťastně, a celé to korunuje prapodivný režijní přístup, kdy samotný Rytmus průběžně sleduje hotový dokument na notebooku a komentuje ho. Po účasti na tiskovce s tvůrci po novinářské projekci navíc člověk na tento dokument zase kouká trochu jinýma očima - samotný Rytmus se vyjádřil, že vznik dokumentu neinicioval (jednou chtěl dokonce natáčení zcela ukončit), do jeho podoby nezasahoval (nebo prý jen zcela minimálně) a je mu úplně fuk, jak se bude divákům líbit (tomu se dá ovšem jen těžko věřit). Režisér s producentem mě pro změnu překvapili informacemi, že měli dohodu s Rytmusem, že v dokumentu nepoškodí jeho rodinné vztahy, a že scéna s prvním setkáním s jeho biologickým otcem vlastně nebyla tak úplně první, a tak podobně - obecně mám divný pocit z toho, když si člověk musí odsedět hodinu na nějaké tiskovce, aby mu docvakly nějaké věci, které z dokumentu patrné nejsou (na vině bude z velké části i radikální střih, kterým dokument prošel - podle všeho se do výsledného filmu nedostala značná část z natočeného materiálu, a na výsledku je to hodně znát). Za sebe nemohu než vyjádřit značnou znuděnost a více než mdlý dojem z dokumentu, který se moc nepovedl. Pokud nepatříte mezi Rytmusovy fanoušky, nevidím žádný důvod, proč chtít tenhle film vidět. Btw. dokumentu by možná neuškodily české titulky - v situaci, kdy naprostá většina slovenských spisovatelů u nás vychází výhradně v českém překladu, mi přijde minimálně zvláštní uvést do kin film ve slovenštině, kde jsem celé řadě slov prostě nerozuměl (a to si myslím, že slovensky rozumím velice slušně). () (méně) (více)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $445,767▐ takmer národný hrdina za to čo dokázal showbiznise no ne a k tomu si ešte nájsť svoj rodokmeň až niekde v indii no pekne, dokument nakoniec neponúkne nič čo by nejak zvlášť donútilo uznávať tohto lepšieho heftára než hip-hopera a ani tie slzy moc nebrali čo vycedil, z tej ako že hudobnej kariéry sa nedozvieme z hola nič, skôr sa tu preberá len jeho nulový vzťah z tatkom, pár rodinných pochvál a krívd, čakal som od neho ale aj tak omnoho viac zábavných heftov, dosť suché to bolo /videl v kine: 25%/ ()

Janega odpad!

Aj tým najväčším hollywoodskym hviezdam stačia len televízne dokumenty o ich živote. Pán spevák Rytmus však potreboval svoj "príbeh" vyrozprávať na striebornom plátne a žiadať ešte peniaze za vstupenku. Ale bez ohľadu nato o kom by ten film bol, nemôžem dať vyššie hodnotenie než odpad, pretože toto nie je dokument. Je to len nesúrodý zostrih scén, ktoré v podstate zo života Rytmusa nič neobjasňujú, nič neponúkajú. Furt sa tam točí o jeho cigánskom pôvode, potom sa jeho mama rozčuľuje, že si v detskej izbe strihá nechty, ktoré sú po celej izbe, sem-tam niekto povie pár teplých slov o Patrikovi a toť vše. A tá blbosť o tom, že pochádza z Indie pôsobí vo svetle celého dokumentu až parodicky. Skrátka nič relevantné. Neverím, že s týmto môžu byť spokojní aj jeho najskalnejší fanúšikovia. Režisér Miro Drobný sám asi ani nevedel čo chcel vlastne natočiť alebo Rytmusov život nie je taký zaujímavý, aby z toho vznikol plnohodnotný životopisný dokument. Nechce sa mi veriť, že to točili 8 rokov, pretože natočený materiál vyzerá na 3-dňovú prácu. ()

klukluka

Dokument naprosto v pohodě - jeho hodnocení tady na ČSFD (31%) neodráží kvality filmového díla, ale postoj uživatelů ČSFD k Patriku Vrbovskému. A jejich postoj se odvíjí od jeho úspěchu a trochu nešťastnému způsobu, jakým se ho rozhodl prezentovat, totiž vystavovat ho všem na odiv. Že je to ale umělec, o tom nemůže být sporu. Dokonce se přikláním k názoru (jeho tvorbu tak dobře neznám), že je to kvalitní umělec. Písně, které v dokumentu zazněly, se mi líbily a ten úryvek s romskými nápěvy, ten mi přišel vynikající, byť už mi něco takového před lety servíroval Gipsy.cz na Romano hiphop. A jestli věřím, že je Vrbovský oprávněným romským rebelem? Ve vztahu k rodině nikoliv, to by v celkem pokročilém věku nevyužíval ten mama hotel. Ve vztahu k rasistické společnosti má ale na Slovensku 5 a v Česku 10 miliónů oprávněných důvodů k nasranosti. I tady to zavání bandou rasistů, kteří se můžou pominout, když vidí cigána ve vatě. Ubližujete tím ale nejvíc sami sobě, myslete na to, myslete na sebe, soustřeďte se na sebe. Jinak- co jsem se z filmu fakt nedozvěděl, jak se na tu kariéru připravoval, a jak ji budoval. Soukromí jsme ale promrskali řádně. ()

• Dokument se natáčel v letech 2007-2014. (Duch217)
  • Počas natáčania vznikali veľmi vypäté situácie medzi Patrikom, rodinou a štábom. Patrik dokonca celý projekt stopol a film sa na pol roka ocitol na mŕtvom bode. (Kefas21)
  • Podľa štatistík z roku 2020 svojou návštevnosťou 32 998 divákov sa stal dokument najnavštevovanejším slovenským dokumentom v Čechách od roku 1993. (Raccoon.city)