Imagine dokumentaristicky a intímne nakúka do života jedného z najväčších hudobníkov modernej doby. Režisér sa snaží odpovedať na otázky bežných ľudí o tom ako "celebrita" ako Lennon v súkromí žije, čo robí keď práve nekoncertuje a pod. A darí sa mu to s nadľahčenosťou Lennonovho humoru a pomocou rozhovorov s jeho rodinou a príbuzními nám vytvára ucelený obraz o tom v akom duchu žil Lennon svoje posledné roky v Amerike. (JohnFarst)

GilEstel

John Lennon je velmi pozoruhodná osobnost, jak co se týče hudby, tak osobního života. Jako takový mě vždy zajímal. Přiznávám, že spíš po té hudební stránce. O jeho životě jsem přečetl několik publikací a knížek. Tento dokument mi dlouho unikal, čímž jsem snad dosáhl určitého kritického nadhledu. Jaký tedy tento dokumentární film je? Já říkám, že velmi dobrý. Začíná raným dětstvím a končí (pozor SPOILER) smrtí. Každá životní etapa si ve filmu vysloužila přiměřenou délku stopáže. Lennonovo dětství ve válkou postiženém Liverpoolu, dětství bez otce a smrt matky, byly stěžejní prvky pro formování jeho osobnosti, které ovlivnily celý jeho další život. Hudební počátky, seznámení s Paulem a začátky Beatles. Právě broučímu období jeho života je věnováno nejvíce času a je to tak správně. Johnův zpočátku vůdčí rebelský přístup a rozpačitý vztah k médiím, několik nezapomenutelných drzých hlášek z počátků beatlemánie. Dokument je koncipován jako sestřih dobových fotek, nahrávek z koncertů a rozhovorů Johna pro média, společně se vzpomínkovými rozhovory pozůstalých a spolupracovníků. Před kamerou tak mluví George Martin, první žena Cynthia a jejich syn Julian, Yoko Ono a ještě malý syn Sean, tetička Mimi a mnoho dalších. Nejcennější jsou asi autentické záběry dobových nahrávek a přechod od veřejného života k soukromému, spojený s rozpadem skupiny a vztahem k McCartneymu. Konec 60. let přináší témata drog, mírového hnutí a kontroverzního umění spojeného s Yoko. Po celou dobu stopáže je film doprovázen Lennonovými písněmi, které vždy odráží dané období a nálady (nejen jeho ale i společnosti). Závěrečná část filmu přináší obraz Lennona, snažícího se vymanit z veřejného života, ze „zajetí“ Beatles. Lennon neměl řádné dětství ani dospívání a později se stal majetkem miliónů lidí. Svůj život nikdy neměl. Když se rozhodl alespoň na několik let zasvětit život synovi a rodině, bylo to velmi těžké. Za pomoci obrovské vůle se to částečně podařilo. Ale jeho stín ho provázel stále. Být v srdcích miliónů lidí, ovlivnit jejich životy, mládí a dospívání, je cena tak veliká, že člověk již nikdy nemůže žít normálně. Snad nic nevystihuje víc stav věcí, než komentář jedné fanynky ohledně rozpadu Beatles___________ „Nahradí vám někdy někdo Beatles?“ „Ne! Beatles jsou jedinečná skupina. Tak to je. To by nemohl být nikdo jiný.“ „Jak je to s nimi?“ „My jsme s nimi vyrostli. Oni začali, když byli mladí, a my byli mladí také. A během těch let jsme se s nimi vyvíjeli a vyrůstali s nimi. Oni jsou součástí nás, víte? Ale už nemůžou být žádní jiní Beatles. Nikdy.“ (pláče) ___________Zajímavostí je, že samotná vražda Lennona se nedočkala žádného většího popisu. Bylo to přáním rodiny. Nechtěli, aby se jméno vraha, podoba nebo cokoli o něm jakkoli publikovalo. Dočkáme se tak „jen“ několika reakcí pozůstalých a posledních sbohem od plačících davů. Filmu vytýkám pouze naprostou (téměř) absenci temné stránky povahy Lennona. Jde spíš o vzpomínkovou poctu k životu slavného hudebníka. Jako taková funguje velmi dobře. () (méně) (více)

Matty

Intimní portrét jedné z nejvýraznějších osobností hudební scény. Neodhaluje Lennona fyzicky (to ostatně udělal sám a opakovaně), snaží se pochopit a nějakým srozumitelným způsobem uchopit jeho nitro. Po poslechnutí v závěru zahrené písně Imagine, jsem považoval za nezdvořilost, chtít o něm vědět víc. 90% ()

Karlos80

John Lennnon sedící u svého bílého piána ve svém hrabství Dakota House v New-Yorku, a hrající skladbu Imagine-nezapomenutelný a sluchu lahodící hudební majstrštyk, stejně jako celý tento dokument (o éře Beatles až po Johnovu neštastnou smrt) a vůbec celé toto jedinečné album, od tohoto velkého čloběka, mírotvůrce, pacifistu, a geniálního hudebníka a skladatele lidí všech generací. ()

xxmartinxx

Rozhodně ne nahlédnutí pod pokličku, ale naopak podpoření legendy o Johnu Lennonoi. Jako takové určitě příjemné. Možná zbytečně dlouhé. ()

Morien

"Pro poslední píseň bychom potřebovali vaši pomoc. Lidé na levnějších sedadlech, kdybyste prosímvás tleskali. A zbytek ať prostě chřestí svými šperky." Twist and shout! Je to rebel! Dokument velmi příjemný, netíhne po senzaci. Písně vybírané jako vyjádření stavu jeho myšlenek v různých obdobích života mi připadaly velmi vhodně zvolené. Co mě ovšem nejvíc zaskočilo: Z jiného, daleko víc bulvárnějšího portrétu (ovšem celé kapely), který se tuším jmenoval Největší tajemství Beatles, jsem se dozvěděla o slečně May Pang, která tam prohlašovala, že s ní John nějakou dobu žil a že ji miloval víc než Yoko, což mi přišlo absurdní. Po shlédnutí tohoto filmu už věřím, že tato epizoda existovala. Musím si o Johnovi něco víc přečíst, nechápu, jak to, že o tom ještě nevím. Úplně nejsilnější scénou pro mě byl rozhovor Johna s fanouškem, který stál několik hodin u něj na zahradě a měl dojem, že Johnovy písničky jsou o něm samotném. ()

brit84

Na můj vkus byl Lennon až příliš výstředním člověkem. To však nic nemění na tom, že je opravdovou hudební legendou. A film je celkem dobře sesumírovaný život Lennona a lidí kolem něj od počátků Beatles, až do jeho smrti. ()

pepo

vynikajúci dokument o živote hudobnej legendy.vrelo odporúčam každému koho fenómen beatles a hlavne lennona aspoň kúsok pochytil ()

paascha

Nemá smysl polemizovat nad velikostí Johna Lennona. Má jen smysl poslouchat jeho krásné písně a představovat si spolu s ním svět bez válek a božských vůdců na nebesích. Vím, že to byl velký idealista, ale po jeho zavraždění svět o dost zhrubl a zhnusněl. ()

Frajer42

O The beatles by se dalo říct, že jsou moje oblíbená hudební skupina. Tento dokument mapuje životní osudy pouze jednoho člena, zato ovšem sakra důležitého a především nejvíce diskutovaného. Dokument je uchopen tak, že se v něm primárně nejedná o hudbu, jako spíše o ten samotný život, což je trošku škoda. Čekal jsem více zákulisních informacích o tvorbě těch největších hitů. Ovšem zajímavé je to i tak...Slabší 3*. ()

swamp

Decentní a dle mého objektivní pohled na život Johna Lennona. Nezakrývá téměř nic z částí jeho života, kdy zrovna ne vše klapalo tak, jak by mohlo. Rozpad Beatles, panovačná svině Yoko, syn z prvního manželství etc. ()

Jirka_Šč

Výborně poskládaný dokument o Lennonovi a Beatles, zajímavosti a perličky, které jsem nevěděl. Budu si chtít pustit znovu! ()

mm13

John Lennon v istom období stratil kontakt s realitou a tento vcelku objektívny dokument to iba potvrdzuje... no jo, no - sláva (slabé slovo, pokojne sa bavme o zboštení), drogy a láska (nebeská :-) tú schopnosť majú. Čo je škoda, s triezvejším pohľadom toho mohol dokázať určite viac, či už na poli hudby alebo v spoločenskom živote. Na jeho mieste by ale takto asi dopadol každý a mnohí ešte horšie. Buď ako buď - vždy ho budem mať radšej než suchára Póla Mekakiho... ()

bouncer

Skvělý dokument, jen nevím, jestli není skvělý tím, že pojednává o tak skvělé osobnosti, jakou John Lennon pro mě zajisté byl. Skvěle! ()

Folpa

Problém je, jestli tento dokument je tak dobrý sám o sobě, nebo, že je dobrý díky tomu, že je to o Johnu Lennovi. Tak či tak se mi to líbilo. ()

Zeebonk

Vždycky jsem měl Lennona za kazišuka, ale na konci tohoto dokumentu mi nezbylo, než se zastydět nad svou omezeností. Víc takových dokumentů. ()

corpsy

Pre fanúšikov je to poctivý kus dokumentárnej tvorby, pre tých ostatných...taktiež. Je skvelé, že sa tvorcovia sústredili aj na Johnovu beatlesácku minulosť. ()

bogomira

Tohle jsem ani nechtěl vidět, protože mi bylo předem jasný, že se na tu děsnou ženskou zase naseru (a povedlo se), ale náhodou jsem to odchytil v televizi a už mě to nepustilo. Příběh nadanýho hudebníka a geniálního textaře - básníka, kterej dokázal ty největší myšlenky složit do slov a vtlačit do prostoru jedný písně tak jako nikdo jinej. Tak jako celý generace bych si přál, aby tu ženštinu nikdy nepotkal a napsal toho mnohem víc "vážnějšího", namísto blbin typu " já a yoko, miluju yoko" a podobně. Smutnej příběh velkýho člověka, kterej je ovládnutej malým člověkem. Jo, a výbornej dokument. ()