Režisér Dušan Klein natočil podle archivních materiálů československé bezpečnosti film Případ mrtvých spolužáků. Jeho děj se odehrává v roce 1963, kdy do tehdejšího Československa přijíždí západoněmecký obchodník Friedrich Schmidt. Nikdo netuší, že tu má zpravodajské poslání. Chce vyřídit starou záležitost z doby války, kdy se podílel na udání spolužáka Pavla Richtra, popraveného za heydrichiády, a zároveň navázat známosti s vhodnými lidmi, kteří by mohli jednou podle pokynů západní rozvědky pomáhat při narušování československého státu. Jeho cesta je spojena se smrtí tří dalších spolužáků… (Česká televize)

Nerajohn

No nic moc. Taková vysvětlovačka příběhu ala Vyšší princip, která se má odehrávat na počátku 60.let v jakémsi Kostelci a přitom je vidět, že to je natočené v 70.letech. Zasmál jsem se ale postavě Malvazínka, rádobytajného policisty, co ho hrál Adolf Filip. ()

Riker

Průhledná, naivní, agitační komoušská srágora o tom, jak parta poctivých českých kriminalistů odhalí fašounského a kapitalistického kolaboranta - špióna v jedné osobě. Já tyhle věci fakt můžu. :-) ()

Pepi74

Závěrečné troubení trouby esembáka na klakson jen podtrhuje to že tentokrát soudruzi prohráli. Agent jim za jejich doprovodu odjede na Západ, oni vlastně nic nevyšetří a jediný co je že si Satoranský myslí že je agent teplej a proto chodí za kolegou agentem. A mě se to líbilo. Hvězda za Cupáka, za staré autobusy a za to že SNB není všemocná.. :o)) ()

anti.rybka

Prý blbost. Až na to, že Šmíd je ve skutečnosti Karel Kepka, který může za smrt studenta jeho otce a ředitele příbramského gymnázia, podle čeho se později inspirovat Jan Drda povídkou Vyšší princip. Takže trapnost? Neřekla bych... ()

blezg

Navzdory většinovému opovržení zanícených agitkotykadelníků hodnotím jak příběh, tak i jeho provedení veskrze pozitivně. Jediné, co mi brání uděliti čtverku, je na můj vkus přestřelený závěr a poslední smrt, která je úplně nesmyslná, přestože pánům policajtům je jasná :) ()

endrix

Spíše slabší záležitost. Příběh je sice na začátku dobře rozehraný, ale jak se postupně odkrývají karty, stávají se postavy stále méně zajímavé, zápletka překombinovaná a rozuzlení už je vyloženě trapné. Ani detektivka, ani kriminálka, spíše tendenční dobová agitka o tom, jak na Západ nemůže odejít ani že Západu přijít nic dobrého. ()

redfoxik

Film je sice dobově podmíněn, ale některé strategie, manipulace a postupy, které uplatňuje Šmíd alias Schmidt vůči svým spolužákům, resp. českému obyvatelstvu, aby prosadil své, potažmo německé zájmy jsou obecně platné. Velice dobře jsme se s nimi setkali po roce 1989. To je největší hodnota tohoto filmu a měl by jej shlédnout každý, aby mohl snáze zmíněné strategie a postupy v jednání dnešních lidí poodhalit a nepodléhal naivní představě o stálém odčiňování domnělých křivd. ()

Canniosh

Z nostalgie hodnotím 3* - starší česká "kriminálka" je mým nejoblíbenějším žánrem. Jinak to ovšem stálo zaprd!!!! Jedním slovem 33% ()

Aberdeen

Tři hvězdičky pro Milana Riehse. No uznejte, ty nesympatické chlapy, které střihal celou svoji kariéru, uměl na velmi slušné úrovni. Jistě, odmysleme si tendenční pohled na onen případ, popisovaný filmem. Odmysleme si prkenné policejní soudruhy. Ale "single" hysterka Slunéčková nebo bručoun Cupák, to přece zase nebylo až tak marné. Dnes večer jsem nějak pozitivně naladěn, takže hledám na filmu spíš to dobré... ()

evangelik

Nevzpomínám si, že bych tenhle film za totáče viděl. Tehdy by mi to asi moc nepřišlo, ale teď je to opravdu k nekoukání. Jednak jsem alergický na "dobráckého komouše" Jaroslava Moučku a ten primitivní ideologický "antisudeťáckej" nános! Ten pohled do nastaveného výstřihu Evy Hudečkové ovšem nebyl zas až tak odpuzující.... ()

cachanell

Podívat se - nezapamatovat. Nic jiného. Tendenční film tehdejší doby - špioni a hrátky na špiony. Dvě vraždy a jeden dávný případ udavačství , následně pak jeden vyhoštěný skorošpion. ()

pantokrator

Jeden bod za dobové záběry města, v němž jsem po letech světoběžnictví našel domov a milovanou ženu. Jinak to není ke koukání. ()

StarFsh

Ale no tak... To mi chcete povedať, že ak nemali dosť tvrdé päste súdruhovia na Pankráci, že by z neho to priznanie nevytĺkli poradcovia zo sovietskej Lubianky? ()