Vražedné léto

• Francie L'Été meurtrier (více)

Píše se rok 1976 a na malé francouzské město přijíždí vnadná, provokativní a záhadná dívka Eliane se svými rodiči. Ve městě okamžitě začne poutat pozornost místních obyvatel, zejména mladých mužů a jeden z nich, automechanik Florimondo přezdívaný Pin-Pon, naváže s Eliane vážný vztah. Záhy Eliane objeví u Florimonda starý orchestrion, který kdysi patřil její matce a který je pozůstatkem záhadné minulosti její rodiny a jí samotné, jež začne postupně vyplouvat na povrch a měnit běh doposud slibně se vyvíjejících událostí. (ČSFD)

pornogrind

Předem podotýkám že jsem nečetl knižní předlohu. Taky bych měl podotknout že mám slabost pro I. Adjani. Proto tím může být ovlivněno i moje hodnocení. I. Adjani mě dostala už ve snímku " Possession " a právem tak patří mezi mých TOP 10 hereček. Ona byla vlastně i tím spouštěcím faktorem abych si film pustil. " L'été meurtrier " ( vražedné léto ) je snímek s poměrně dlouhou stopáži ale i přesto mě ani na malou chvilku nenudil. Scénář i postavy jsou propracovaný a nechybí pár zvratů. Navíc postava Eliane je hrozně zajímavá a ještě pozoruhodnější je jak se téhle role Isabelle Adjani zhostila. Eliane je prostě nevyzpitatelná. Jednou se chová jak malé dítě, je naivní hloupoučká, z toho zase výbušná někdy zase roztomilá ale pořád zatraceně sexy. To vše zahrála s naprostou uvěřitelností. I. Adjani tenhle snímek odmítala kvůli scénám s nahotou. Jsem rád že nakonec roli přijala a my jí tak můžeme vidět v celé svoji kráse. Vlastně si ani nedokážu v roli Eliane představit jinou herečku ( náhradou měla být Valérie Kaprisky ) ta totiž povyšuje tenhle film nejmíň o laťku výš. Nemám co bych tomu to snímku vytknul. Isabelle Adjani byla prostě ( ďábelsky ) neskutečná. ()

radektejkal

Asi největším cílem a přáním režisérů je co nejvíce vás vtáhnout do příběhu. Beckerovi se to zajisté podařilo, i když v mém případě (možná) jinak, než zamýšlel. Ze samotného příběhu toho moc nevím: jakási žena, snad znásilnění, incest, schizofrenie a nakonec střílení. Nešlo se na něj soustředit, dialogy nešlo sledovat, souvislosti navazovat - všechno šlo přes oči, málo co se dostalo do mozku. ()

Arsenal83

Veľmi zaujímavá a neošúchaná dráma, ktorá má čo povedať aj dnešnému divákovi. Tí, ktorí oslavujú krásu, sa tu v podstate môžu po celý čas kochať Isabelle Adjani, na ktorej si režisér dal extra záležať, aby každá scéna s ňou proste esteticky nadchýnala. A ešte k tomu počúvať ten ladný francúzsky originál a ponor do malebnosti je zabezpečený. Vo filme odznie ako slaďák aj pesnička, ktorou sa u nás preslávil Michal Dočolomanský – Ľúbim ťa. Až tu som sa dozvedel, že ono to je vlastne prebraté a originál spieval šanzonier Joe Dassin - L'été indien. Na filme mi však vadil hlavný hrdina, čo by barania hlava, no a Isabelle to často emociálne prehrávala. ()

MrPierc

Tolik krásných šatů a na tak krásné herečce jsem ještě neviděl. Provokativní i křehká Isabella Adjani v hlavní roli dramatu jedné dávné historie. Přeměna mezi žánry je zajímavá a temná historie nepříjemná. Letní překvapení viděné na podzim. Trochu mi to připomnělo tou zlou vzpomínkou Starou pušku (1975) ()

Padme_Anakin

Od začátku je nabíledni, že něco není v pořádku. Vnitřní neklid Eli se mi doma zhmotnil a převálcoval mě. V jednu chvíli drzý spratek na zabití a mrknutím oka bezelstné dítě, jehož "S'il vous plaît" vhání slzy do očí. Isabelle Adjani prochází všemi proměnami tak uvěřitelně, že musím pomyslně smeknout. A ano, tohle léto je opravdu vražedné... ()

• Scénář napsal sám autor knižní předlohy Sebastien Japrisot. (Cherish)
  • Film získal celkem 4 Césary, a to v kategoriích Nejlepší herečka, Nejlepší střih, Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a Nejlepší knižní adaptace. (Cherish)