Švýcarák

(festivalový název)
  • USA Swiss Army Man (více)

Hank (Paul Dano), muž vysazený na ostrově, najde na pláži ležící mužské tělo (Daniel Radcliffe). Rozhodne se použít jej jako „pomůcku" při plavbě na pevninu. Když se ale ukáže, že dotyčný muž není zcela mrtev, Hank mu pomůže a spřátelí se s ním. Jeho prostřednictvím se opět seznamuje se světem, jenž na něj čeká... (mac000)

Bobik9

Úžasně ujetá záležitost! Oba herci jedou na max. Nemusí to chytnout každého, ale já byl nadmíru spokojen. ()

Mrkvič

Vůbec se nedivím těm rozporuplným komentářům. Sám jsem se při sledování pohyboval od odpadu po pět (dobře, spíš jen 4) hvězdičky. Samotná myšlenka je super, ale sama o sobě by vystačila (a zůstala celou dobu zábavná) na maximálně polovinu stopáže. Vata okolo, která se týká vysněné dívky, je... je prostě tak nechutná a přiteplená, že jsem film málem šel vypnout. A to jinak teplý humor nebo i jiné nechutnosti můžu. Pár minut před koncem trčelo mé předběžné hodnocení někde na jedné hvězdičce. A to bylo více méně za nějaké poselství, které se filmem neslo. Naštěstí ale přišel závěr. To je prostě děsně kouzelný a ty pohledy lidí okolo... prostě super. Škoda jen, že ta vata uprostřed filmu byla tak nechutně přihřátá. ()

Dado

Keď mám byť úprimný, nedokážem s istotou povedať, či v tomto prípade ide o vrcholové dielo dvoch nepochopených géniov, ktorí si medzi sebou bratsky podelili prácu na scenári i réžii, alebo zvrátenú absurdnosť, na ktorej niet čo chápať. Ak na to jedného dňa prídem, možno pohnem svojím hodnotením na jedno či druhú stranu. (60%) ()

JimmyII

Stydíme se za sebe až příliš před jinými lidmi? Bojíme se být sami sebou? Potřebujeme lásku? O čem je skutečné přátelství? A předně: mohou být prdy metaforou pro něco hlubšího? Tyhle otázky si pokládá Švýcarák, jeden z nejpodivnějších filmů naší podivné doby. Chvíli mi trvalo přistoupit na pravidla jeho hry, ale postupně mě vtáhl do nečekaně hlubokého příběhu a závěr mě nejprve emocionálně rozerval a pak zase poskládal zpět. Vlastně spíš než feel good film, jak tu mnozí píší, mi Švýcarák připadal jako smutný snímek s troškou naděje. Režijně sebevědomé a nápadité, herecky neskutečně přesné a uvěřitelné jak od Dana, tak Radcliffa. Doporučuji přečíst nějaký rozhovor s tvůrci nebo film pustit s jejich komentářem. ()

MikyAff

Zpočátku divák jen nevěřícně kroutí hlavou, co to proboha zase ti filmaři vymysleli, ale po chvíli mi už nečinilo žádný problém uvěřit všemu, co vidím. V tom je kouzlo celého filmu. Vidíte jednu bizarnost za druhou a s úsměvem si říkáte: ,,No jasně, proč by ne." A když hodíte za hlavu všechny ty šílenosti, kterých jste byli svědky, dojde vám, že ten film ve skutečnosti není tak špatný. Že se jedná jen o další dobrodružný příběh dvou přátel. Jen trošku jinak. ()

venison

Nemám naprosto nic proti divňouskýmk filmům, právě naopak.. Podle traileru sliboval "Švýcarák" vynalézavou a trochu divnou zábavu.. Začátek filmu začíná prděním.. To vypovídá za vše.. Místo sofistikované podivínské srandy zbyla jenom rozbředlá snůška trapnosti.. Díky barevné stylizaci filmu jsem si chvilku myslela, že půjde o nějaký hipsterský kousek.. Ale žel bohu je to spíš céčková amíkovská crazy komedie s pokleslým humorem.. Asi největší zklamání roku 2016.. ()

elanius

(14/2017) / Nehovorím, že som to nemal chuť pár krát vypnúť :). Najbizarnejší buddy movie histórie s perfektným Radcliffom. Odprúčam nepozerať trailer a skočiť do toho po hlave. (5/10) ()

hroubek

Švýcarák se pro mě stal jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku, hned poté co jsem viděl trailer. A jsem rád, že nezůstalo jen u traileru. Mám rád indie záležitosti, mám rád nezávislé filmy, které plují pod obzorem mainstreamu a herci tam hrají, protože mají rádi hraní a nelákají je zde milionové šeky. A díky tomuhle přístupu mohl vzniknout Švýcarák. Je to velmi netypický biják, které mu nelze upřít originalitu, vynalézavost a naprostou radost z filmového řemesla. Režiséři Daniel Scheinert a Dan Kwan si z filmem vyhráli takovým způsobem, že jsem kolikrát nestačil koukat jaké mají nápady. Ty nápady jsou sice ujeté, ale parádně sem pasují. Navíc režiséři mají obrovský cit pro obraz, vizuální stránku a v neposlední řadě, umějí krásně míchat obraz s hudbou. Další velkou výhrou je obsazení snímku, které je perfektní. Paul Dano už dlouho neměl takhle zajímavou postavu a dobře si s ní poradil. Daniel Radcliffe je zde famózní a jeho výkon se mi hodně moc líbil. Oba zmíněný herci předvádí jeden herecký koncert za druhým a pod rouškou obyčejných dialogů se skrývá pravý význam přátelství a lásky. A je jedno, jestli se dialogy točí o masturbaci, Jurským parku, Netflixu nebo o narozeninách. Je z nich cítit, že ty dialogy mají co říci, i když jsou neustále přerušovány prděním, pády a nebo erekcí. Tento rok nabízí hodně zajímavé filmy, které jdou proti proudu a já si myslím, že by bylo správné dát šanci Švýcaráku, jelikož je to film, který má opravdové srdce. ()

bizz_mjc

Hodnotím takto vysoko, protože takováhle konina se jen tak nevidí, protože tvůrci i hlavní aktéři měli odvahu do toho jít, protože to utáhli, protože nakonec to i nějaký životně normální otázky vzbuzuje, a protože jsem si u filmu vzpomněl na jedinečného Michela Gondryho a jeho fantazie, který navíc, stejně jako oba režiséři, začínal jako klipař. Sice bizár non plus ultra, ale tenhle film je jedinečný a bude se na něj vzpomínat. ()

aqle

Nemůžu popřít přinejmenším zajímavé výkonu obou hlavních hrdinů, ale moc dobře nechápu co někoho vedlo takový film natočit. Cíl byl samozřejmě natočit bizarní film, pro mě osobně tam však bylo pouze pár chvil kdy jsem byl pobaven a vždy po nich následovalo několik nemálo minut kdy jsem se nudil a pouze vstřebával nezajímavé dialogy dvou hrdinů. Možná jsem se na celý film díval z jiné perspektivy než bych měl, to už však asi nikdy nezjistím. Co však nelze popřít je jistá originalita a už zmíněné herecké výkony. ()

VanTom

Bizarně originální indie o osamělosti, přátelství, lásce (a příčetnosti) páruje mladého ztroskotance s všestrannou, víceúčelovou (a zvídavou) mrtvolou. Je libo si s tuhým kámošem zafilosofovat o prdění, vyměšování, sexu, masturbaci, životě či smrti? Formální hravost vede k zábavným muzikálovým a/nebo přestřeleně absurdním číslům, bohužel mimo ně jsem se víceméně nudil, i když emocionálně válcující závěr to málem vytáhnul na 4*. ()

VasaX

Bizarní. Vážně. Příběh o trosečníkovi, co najde mrtvolu, která má hrst zvláštních schopností a tak trochu ožila, bez znalosti, bez paměti, tabula rasa. A spolu se vydají na cestu za záchranou. Hodně komorní a hodně meta, protože svým způsobem celá jejich patálie je jen zrcadlem a parafrází života v dnešní společnosti, iluzí a osamělosti. Místy vtipné, místy snové, každopádně hodně originální a hodně neotřelé. Jediné, co mě trochu mrzí, je ten zvláštní zlom konce, jako když dopisujete slohovku a už nemáte další list ani čas, tak se snažíte zestručnit a vměstnat na poslední řádky závěr vyprávění a pointu. Je to zvláštní, poutavé, místy i zábavné čí dojemné, každopádně se skvělým hudebním doprovodem a až na některé hektické scény dobře řemeslně natočené. Ujeté, neotřelý námět, trocha společenské kritiky a mít to lépe udělané zakončení, snad by to by i filmový tip. Takhle musím bohužel přivřít jedno oko a ocenit snahu o zkoumání žánru bonusovou hvězdičkou. ()

zigíš

Lůzr a mrtvola jsou kamarádi a zažívají všeljaká dobrodružství, v nejemotivnějším letošním (ne) kino zážitku (!) ta chemie mezi danem a radcliffem je úžasná, pozitivně prosluněná, jemně existencionální, plna nekrofilně rektálních šprýmů, na první pohled taškařice, pro silnější žaludky, na ten druhý, dojemný feel good příběh o přátelství ..nedivil bych se, kdyby to časem byla hipsterská klasika ()

ghatos

Ultraoriginální námět a přístup přebíjí vše okolo. Těžko se to hodnotí. Někdy to má silné chvilky, jindy je toho trošku všeho moc. Psychologická sonda do sebe sama v opuštěném světě má své kvality. Teď jde jen o to, jak vám sedne poněkud nevšední přístup. Prd nikdy neměl takový filozofický přesah jako tady. Chápu proč to někteří lidi nechápou. 65%. ()

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz