Letní opojení

Dostala svou gardénii. Jenže o desítky let později. Katharine Hepburnová v americko-britské romantické lovestory (1955).
Těžko říct, jak dlouho si Jane Hudsonová z Akronu v Ohiu šetřila na tuhle dovolenou. Ale ze svého sekretářského platu určitě hodně dlouho. Je to její první návštěva Evropy, a s největší pravděpodobností i poslední. Proto je rozhodnuta užít si jí na sto procent. A Benátky, které jsou její poslední evropskou zastávkou, jí k tomu dávají tisíc příležitostí. Jane je uchvácena krásou toho místa, jeho historií, dýchající z každého kamene, jeho kypící současností. Od prvního okamžiku zcela propadá jeho magickému kouzlu. Jenomže každá mince má dvě strany. A ona si tu najednou začne až příliš bolestně uvědomovat to, co si v průběhu všedních dní odmítá připustit. Svou osamělost. Opuštěnost. Celou tu prázdnotu svého - na první pohled možná tak úspěšného - života. Ona, dosud tak samostatná, soběstačná, sebevědomá a sebejistá, se tu najednou při pohledu na všechny ty šťastné lidi kolem sebe cítí ztracená. Kdoví co čekala od své evropské cesty. Možná nějaký zázrak. Jenomže zázraky se už asi nedějí. Nebo že by přece jen?
První film, který britský režisér David Lean natáčel v zahraničí, stojí poněkud ve stínu jeho velkolepých pozdějších projektů, jakými byl např. Lawrence z Arábie nebo Doktor Živago. Přesto je příběh stárnoucí staré panny, jíž se v nádherném prostředí Benátek dostane alespoň kouska toho štěstí, po němž celý život toužila, dodnes, i po více než padesáti letech od svého vzniku, víc než příjemnou podívanou. Nespornou zásluhu na tom má především Katharine Hepburnová, která dokázala své Jane vtisknout všechnu zranitelnost osamělé bytosti, skrývající se pod slupkou zdánlivé životní vyrovnanosti, spokojenosti a nezávislosti. Získala za ni také nominaci na Oskara, společně s Davidem Leanem, nominovaným za režii. A pak jsou tu pochopitelně Benátky, úžasné město, pro jehož propagaci asi Lean udělal svým filmem víc než kdokoli před ním. (oficiální text distributora)

MikO_NR_1909

Pred projekciou som sa obával ĎALŠEJ emancipovanej Katharine a jej ĎALŠEJ emancipovanej roly, ale našťastie, výsledok ma potešil. Benátky sú nádherné miesto, takže vyniknú jak mestské exteriéry s množstvom bežných ľudí potulujúc sa navôkol, ako aj duch všednosti života a brilantný scenár. David Lean svojej ženskej kolegyni zamiešal do komplikovanosti postavy aj prvky (silnej) hanblivosti a (ľudskej) slabosti, čím výrazne boduje jeho typickými zbraňami : váhavosť-nerozhodnosť-tragika. Keď si to tak zoberiete, v len pomerne málo filmoch neuvidíte vraždu či smrť. Takže kvitujem na príjemne strávený (hoc dejovo bolestivý) čas. ()

zette

Mozna nebyla Katharine tak okouzlujici, jako jeji jmenovkyne Audrey v Rime, presto me tato benatska romance bavila o dost vice. Uzasna kamera a vyuziti mesta jako kulisa vyslo na 100%. Krasna atmosfera, ktera se uz do Benatek nikdy nevrati... Hlavni postave se dalo verit. ()

majo25

Bohužiaľ, ide iba o nenáročnú romancu určenú pre nežnejšie pohlavie, ktoré okrem sladkastej romantiky toho veľa už neponúkne. Áno, farebná kamera dokáže oceniť historické pamiatky a kanály Benátok, ale to je málo. Hepburnová v hl. úlohe bola už prezretá a na rolu sa príliš nehodí. Ani jemný humor nie je podarený. Dean Lean má podstatne lepšie filmy, hneď ten nasledujúci ho vymrští medzi režisérskych velikánov. ()

otík

Katherine Hepburn byla bezesporu úžasná žena a herečka. Bohužel v tomto filmu není co hrát. První polovina filmu je pouze vyplněna obrázky Benátek, v druhé polovině se nám hlavní hrdinka zamiluje, dá si pár polibků s milým a je konec. Opravdu nevím, čím by tento film mohl být slavný. Snad jen pohledy na Benátky, které mapuje neustále. Jenže o to já v romantickém filmu s takovou herečkou rozhodně nestojím. Jakýkoli náznak kouzla Prázdnin v Římě je jen zdánlivý. ()

Pavlínka9

Nesnáším italský film a vlastně i italské prostředí jako takové. Jen pro začátek. Líbí se mi, že vlastně nevíte o hlavní hrdince téměř nic - nevíte, zdali se vrací dom k manželovi, zdali je panna, zdali ji postihlo něco v poslední době neskutečně tragického. Vlastně ani nevíte, proč do té Itálie jede....Má to super nádech toho, že tam může být tolik variant a nevíte...A to je na tom zajímavé. Určitým způsobem jsem jí záviděla a ať jede poté do čehokoliv (od čeho víme), tak je šťastná.. ()

vendysek

Vynikající romantický film, který se může pyšnit docela opravdovou hlavní postavou a krásnými obrázky Benátek. ()

jatamansi

Orient Expresem do Benátek, všechno si natáčet, poprvé z Ameriky do Evropy. Zážitek sám o sobě. Penziony jaksi od roku vzniku doznaly změny, ty dnešní si název oproti benátskému ani nezaslouží. Můj Bože, a ten výhled. Hepburnová jako osamělá žena Jane se do vysněných Benátek těšila, ale ouha, všichni chodí ve dvou, popíjejí v kavárničce ve dvou, typický americký manželský pár - jasně že jsou dva. Město tak nějak v jejích očích ztrácí svůj lesk. Já si je s ní ovšem užila, jen náměstí sv, Marka mi připadlo ve filmu větší, než když jsem na něm stála. Gondoly jsou stále stejné, ale proč Krásná je Neapol, když jsme na laguně? Jakmile se z protivy v kavárně vyklube majitel starožitnictví, začíná se blýskat na zápletku. Z malého kluka Maura se vyklube sympatický průvodce, rošťák i překupník, nabízí dokonce má oblíbená pera Parkery. (Na závěr a na rozloučenou jí pak jednoho daruje.) Jen těch koťat tam bylo nějak moc, myslím oslovení, ne zvířátek. Ale doba byla krásná, ženy měly vosí pasy, krásné lodičky, nosily rukavičky a muži ještě líbali ruce. Hlavní je ovšem drama - drama stárnoucí staré panny, která by moc chtěla, ale s ženatým mužem jí svědomí zatím nedovoluje. (Podobnou roli už měla Hepburnová za sebou z Africké královny. A Iloně Svobodové se ji zde podařilo velice civilně nadabovat.) „Jste překvapivá žena, a každá žena by měla muže překvapovat.“ Ta gardénie vypadala dost uměle - a stejně uplavala. Svobodomyslný Ital dává „vyhládlé“ Američance lekci: „Jste jako hladové dítě, kterému dají k jídlu ravioli. Ne, říkáte, já chci biftek. Moje drahé děvče, jste hladová, snězte ty ravioli.“ „Tak hladová nejsem.“ „Všichni jsme tak hladoví, Jane.“ Pokud jste to neviděli, nečtěte dál. Ano, najedla se, a ne jednou. A závěr musí dojmout. „Vždycky tě budu milovat.“ „Ano, pokud odjedu. Vždycky jsem všude zůstávala moc dlouho, protože jsem nevěděla, kdy odejít. Teď s tebou jsem dospěla a vím, kdy je čas.“ Mimochodem, nevíte někdo o třeba i ženatém starožitníkovi z Benátek? ()

Jezinka

Až moc velká romantika, kterou nakonec zachraňuje racionalita postavy KH. Protože stát se může lecos a na chvíli zahodit maloměťáctví a morálku, třeba stojí za to. Jinak reklama na Benátky. ()

Han22

David Lean vs. červená knihovna podruhé (po Poutu nejsilnějším). Co naplat, když David Lean točil Dickense nebo později své velkofilmy, bylo to super, ale tady neměl co předvést. Ne že by se nesnažil - Benátky se svoji výpravou, kamerou a hudbou jsou úžasné. Sympatický je malý klučina i celá první půlka filmu, kdy stárnoucí Katherine Hepburnová poznává v odlehčeném duchu město, potkává různé lidi a užívá si slunné Itálie. A pak se objeví italský seladon, navíc ženatý a je to z toho slaďák jak blázen. Romantické výlevy, žena co neví co chce (a nedá pokoj dokud to nedostane) a dojemné loučení na konci. Prostě romantika z 50. let a nic moc pro mě. ()

Kovaja

Přestože rozhodně nejsem romantiktak mě tenhle film dost zaujal a hodně tomu taky napomohl skvělý herecký koncert K.Hepburn ()

Alf

co postrádá poněkud stručný scénář (občas se mi zdálo, jako kdyby z filmu byla vystřižena nějaká scéna) dohání atmosféra vytvořená hereckými představiteli a Benátkami v první řadě.. ()

Barak

Škoda, že Katharine není hezčí, protože hned by se na to líp koukalo.. :) Jinak hrozně pomalá záležitost, odehrávající se v opravdu malebném prostředí (a já si vždycky představoval Benátky klidnější), navíc s perfektní ústřední dvojicí, mezí kterou to klape na výbornou.. ()

POMÍK

Mohla lapit aspoň tu kytku a balíčka by si mohl nechat. K srdceryvné romanťárně tomu krapet něco chybělo a ona mohla být trochu mladší nebo hezčí nebo on starší a ošklivější. ()

rivah

Nádherné kompozice Benátek a prožitek s Hepburnovou. (Za to hvězdy). Jinak to byl jen film pro rozptýlení.(70%) ()

Austen

Svou opravdovostí bourá tento příběh všechna klišé o amerických turistkách v Itálii. Formálně splňuje lacinou osnovu - osamělá američanka - krása Benátek - interesantní dvorná cizinec. Přesto je to příběh zejména o opravdovosti prožitku, upřímnosti sám k sobě a poctivosti bez sebeklamu. Konec příběhu je zákonitý a zcela správný a reálný. Jak postava Jane říká - dospělý. Benátky jsou snímány s nádhernou obrazovou bohatostí a daří se zachytit ten zvláštní nereálný pocit člověka, který se nechá unášet pocitem okouzlení místem. Bezvadným motivem je italský klučík z ulice, který by sám utvořil s Heburnovou úžasnou dvojici, ale pochopitelně, že milostné dilema dotváří benátskou kulisu ještě úplněji. ()

j.o.j.o.

A ocenění za hlavní roli dostávají... Benátky. Vcelku obyčejnou romanci povyšují nad průměr právě záběry tohoto města a i herci vypadají, že si tam skutečně jen odskočili na dovolenou. ()

Pokryvac

Zábery Benátok sú naozaj úchvatné. Keby som si však odmyslel Hepburnovú aj Benátky, zostalo by zrejme len prázdne plátno. Ako reklama na toto unikátne mesto je to bezchybné. Ako film je to dosť nevybrúsené. ()