Klid noci

Roy Scheider se pustil do vyšetřování vraždy svého klienta. Hlavní podezřelou se postupně stává Meryl Streep.  Psychiatr Sam Rice (Roy Scheider) se musí na vlastní pěst pustit do vyšetřování vraždy svého klienta, jehož mrtvola byla nalezena v autě. Na základě výpovědí a spolupráce s policií se hlavní podezřelou stává Brooke Reynolds (Meryl Streep), ke které směřují všechny důkazy. Situaci ale komplikuje fakt, že se Sam s Brooke sbližují čím dál víc, než by mělo být. Je však ona tím vrahem? (oficiální text distributora)

helloween93

Tuhle Bentonovu kriminálku jsem si pustil v nočních hodinách, a ačkoliv jde o poměrně krátkou stopáž, musel jsem místy přemáhat spánek. Žádné velké vyšetřování ani horor nečekejte, je to hlavně konverzačka a pěkně pomalá. Shlédnuto na MGM. 2* ()

MickeyStuma

'Pravděpodobně máme co do činění se ženou, která na povrchu vypadá dětinsky a nevinně, ale pod ní je možné extrémní násilí'. Roy Scheider v roli psychiatra Sama Riceho, kterému byl zabit pacient, a Meryl Streep coby femme fatale Brook Reynolds podezřelá z vraždy. Režisér Robert Benton, podílející se také na scénáři, tímto snímkem krásně vzdal poctu stylu noir a hlavně režisérskému mistrovi atmosférických hororů a thrillerů Alfredu Hitchcockovi. Citací z jeho snímků je zde více než dost. Byť to na první pohled nevypadá, jedná se o silný příběh, který se pro správné uchopení musí velmi dobře sledovat. Je tu spousta úžasných scén od vyprávěných beze slov, zníš asi nejlepší je z aukční síně. Brook obsluhuje telefon a Sam se úmyslně zúčastní aukce věci, která se mu vůbec nelíbí, jen aby jí mohl přes zřízence nenápadně poslat lístek s varováním před policií. Když lístek dostane, vzniká chvilka napětí než si to přečte. Jen tak mimochodem, je to zrovna scéna podobající se jedné ze snímku zmíněného Alfreda Hitchcocka 'Na sever Severozápadní linkou' (1959). Vše se odvíjí tajemně, smysluplně a to až snad do překvapujícího finále. Jako celek ale snímek nemá takovou kontextovou hodnotu, aby se dal přirovnávat k psychologickým thrillerům, ve kterých děj netáhne vyšetřující detektiv, ale obyčejný civilista, kterému přeci jen v charakteristice jakoby něco chybělo. Zkrátka, ne zcela úplně dokáže na sebe upoutat pozornost. Každopádně snímek má správné atmosférické tajemno a Alfredu Hitchcockovi vzdává hold víc, než by si kdo myslel. ()

kocourMour

Film si jako dítě z TV nepamatuji, ale při jeho sledování na mě stejně dýchla jakási nostalgie...ta atmosféra tajemna 70. a raných 80. let, jak ji známe z amerických filmů tady rozhodně je. Film ale na mě působil jako ničím příliš nevybočující krimithriller s několika lekacími scénami a slušnými hereckými výkony (líbila se mi především Meryl Streep). I já jsem se párkrát lekl (na konci scény s holčičkou ve snu a při finálním odhalení vraha, které je jakjinak než překvapením). Napětí jsem zažil zase při scéně přihazování v aukční síni...jen škoda, že tam takových scén nebylo víc, jinak bych klidně * přidal. ()

Inozuka

S filmem Klid noci mám spojený zážitek z dětství, po kterém jsem dlouho řadil tento snímek k tomu nejděsivějšímu, co jsem kdy viděl. Jako děti jsme totiž s rodiči sledovali v podkrovním letním bytě, uprostřed noci, v polorozpadlé chalupě. Bál jsem se pak dojít si i na záchod. S odstupem času vidím thriller s učebnicovými děsivými scénami, které jsou ale jako podle šablony. Nicméně ten sen (pták - dítě - medvídek - vočičko) je pořád děsivý a nezadá si s nejlepšími kousky od Davida Lynche. Takže stále dobré, částečně í díky představitelům ústředních rolí - Schneiderovi a Streepové. Dobrá je i Jessica Tandy, známá především díky roli neurotické matky v Ptácích. ()

Likan7

Celkem atmosférický, ale jinak zcela nezajímavý thriller s mladou Meryl Streep. Nuda, která mě nepustila téměř celý film. ()

Rattlehead

Jeden z kultovních filmů mého dětství. Teď jsem ho viděl po nějakých dvaceti letech a s klidným svědomím dávám pět hvězdiček. Jednoduchý děj, málo postav, napětí ve stylu Hitchcocka (hlavně scéna v aukční síni) i Halloweenu (v závěru). A Maryl Streep rozhodně v žádném filmu nebyla tak krásná. Nedoceněný snímek ! ()

petrik11

Priam klasika "hororového" žánru. Horor to síce priznajme si nie je, ale film má svoju atmosféru, dobrých protagonistov, dej nemá slabé miesta. Svojho času som bol na tom v kine a teraz po rokoch som si to pozrel opäť. A neľutoval som. ()

MirkaP

80.léta, totalitní kino s dřevěnými sedačkami a můj první něco jako horor v životě - na to se nezapomíná. ()

Pitryx

Také jeden z mých oblíbených v mládí. Ten by také asi v dnešní době nějak převratně neuspěl. Nějak tomu chybí švih, ale v každém případě se na to dívat dá. Ovšem když už znáte pointu, tak podruhé asi ne. ()

PlayEasy

Jo, jo. Kriminálky 70. a 80. let si vždy necháme líbit, obzvláště takhle v noci. A přestože nám tento snímek na klidu v noci rozhodně nepřidá, velmi se nám líbil. No, a proč vlastně? Především díky zdánlivě příliš krátké minutáži, do které se ale vše potřebné s přehledem vejde a všudypřítomnému houstnoucímu napětí. K tomu několik až hororových scén (prádelna, park, finále), výborní herci (zkrátka Streeptýz se vším všudy ;) ...a naše nesmírné potěšení. 90% P.S. Pacientův sen je ROZHODNĚ nejděsivější sekvence v historii filmu, kam se hrabou všechny horory dohromady! ()

zigy

Solidní práce, konverzační thriller, na konci s náběhem na horor. Scheider je charismatický, ten to táhne. Nudná prostřední pasáž s dražbou. ()

brasek

Mysteriózny thriller? Ale kdeže! Príbeh nemá atmosféru, nemá tempo, neustále prelínanie prítomnosti, ktoré je zamerané na zbližovanie vzťahu Scheider - Streep a minulosťou v myšlienkach Schneidra je dosť nezáživná záležitosť. ()