Zapadákov

• Austrálie Wake in Fright (více)

Mladý muž, povoláním učitel v jedné Bohem zapomenuté osadě, odjíždí na letní prázdniny do Sydney. Tam však nikdy nedojede, protože se cestou zastaví v jednom hornickém městečku, kde v kartách prohraje za večer všechny své peníze. Začíná se sžívat s místním prostředím a zjišťuje, že mu civilizace určovaná jistými lidmi připomíná peklo. (MVanis)

gumli

Tento film je známejší pod názvom Outback.Príbeh mladého učiteľa zo zapadáková ktorý ide na vianočné prázdniny do Sydney,ale uviazne v malom buránskom mestečku.Nekonečné pustiny,obrovské teplo,polorozpadnuté domy.V mestečku je to sám ožran,hazardné hry,a prepadne tomu aj učiteľ.Tiež extrémna krutosť na klokanoch.Ešte aj policajt Crawford pije ako dúha.Vlastne celé mestečko je jeden alkoholický klub.Film je dosť oceňovaný,ale mne sa nejako extra nepáčil.Väčšinou len pijacké orgie,bitky medzi sebou v opitosti,špina,lov klokanov z auta.Je to extrémny a veľmi odvážny pohľad na vnútrozemie Austrálie,ich obyvateľov. ()

honajz2

Po filmařské stránce je to fakt perfektní, se správně nepříjemnou atmosférou a s pečlivě promyšlenými záběry, díky kterým to dokáže být tak intenzivní. Vadí mi ale, že to až moc sází na efekt. Takhle je totiž silné navenek, ale vnitřně je to nedodělané a nedopracované. O hlavní postavě se nedozvíme nic, kromě toho, že dělá učitele v ještě větším zapadákově a že ho ta práce vůbec nebaví a ten jeho čím dál tím razantnější pád dolů probíhá krapet nepřesvědčivě, že se do toho alkoholismu (a hazardu, ale s tím se pak dál nepracuje) spadne, totálně se ožere, pak toho chce nechat, ale zase do toho spadne a takhle furt dokola, SPOILER dokud nepadne na úplné dno a tam se zničehonic otřepe, s problémy se vrátí "zpátky" a je celkem v pohodě... On vůbec ten závěr je zvláštní, jelikož se dá interpretovat více způsoby a to i protichůdnými. KONEC SPOILERU Je to zvláštní film, zvláštně vedený, ale nepřijde mi úplně nejlíp napsaný a navíc má krapet přehnanou stopáž, protože to neustálé chlastání začne být místy monotónní a ta skoro-sexuální scéna tam je poměrně zbytečná. Vůbec to není špatný film, jenom by ho chtělo víc propracovat. Ale tu slabou čtvrtou hvězdu nakonec dám, protože v myšlence a pocitu, který to chce předat, to prostě funguje, i když ne zrovna dokonale. Slabé 4* ()

Joe321

Postupná a pečlivá destrukce lidského ducha. Syrovost filmu ve mě zanechala silný dojem. Zajímalo by mě kolik alkoholu se za celé natáčení vypilo. -"I'm a doctor of medicine. And a tramp by temperament. I'm also an alcoholic. My disease prevented me from practicing in Sydney. But out here it's scarcely noticeable." ()

Martin741

Reziser Ted Kotcheff /Rambo- prvni krev/ natocil vyborny film z australskej polopuste, kam nahodou prisiel mlady ucitel. Nahodou zabludil do isteho australskeho mestecka uprostred polopuste. Film ma vyborne tempo, zaujimave su realie australskeho polopustneho sidla, hlavny hrdina sa postupne zzije s ostatnymi ludmi /nie su prijemni, ale aj tak sa s nimi skamaratil/. Donald Pleasence /You Only Live twice/ sa ulohy zhostil velmi dobre, mlady Gary Bond je sympatak. Niekolko silnych scen - klokany - potom su hodny zapamatania si. 89 % ()

dr.fish

Tady se nám jedná prostě o klasický "pekelně ostrý výlet", kdy si zajdete do hospody "na jedno" a probudíte se v Singapuru s plnovousem na bradě s mrtvým žralokem v náruči. Na tak starý film se jedná o svěží dílo, které šlape jako hodinky. Ve druhé polovině jsem si byl už jist, že se ten kluk z té bohemzapomenutédíry nikdy nedostane. Prokletý alkohol! 80%......... P.S. Pikantní lov na klokany potěší zejména vegetariánskou sekci csfd... ()

majo25

Poklesok mladého človeka zo strednej triedy ovplyvneného prostredím. Zvláštny film, ktorý je miestami znepokojivý. Aj keď chápem, o čo tvorcom išlo, nemôžem sa zbaviť dojmu, že mu chýba akási nadstavba. Postupom času z filmu sála iba horúčava, špina, pot, potokmi plávajúci chľast, násilie na zvieratách a neschopnosť zdravého úsudku - na všetky tieto veci sa zle pozerá, aj keď sú (občas) súčasťou našich životov. Brutalita spojená so zabíjaním kengúr bola už na hranici znesiteľnosti. ()

Doudis19

To, co si tady prožije pan učitel, během vánočních prázdnin, někde v austrálským prdelákově, tomu se u nás na kolínsku říká: ”užitej víkend“! No, snad až na to střílení klokanů, to jsem zažil asi jen s husama, při opileckém narušení místní výstavy exotů. ()

JohnSmith

Co je na tomhle filmu tak závratnýho? Namachrovanej a zklamanej učitel cestu do Sydney prohraje všechny prachy v malým zapadákově, potká divný lidi a skončí jako pobuda. Sorry, ale byla to fakt nuda. ()

pursulus

Zapadákov a Zimní lidé.¬         Psáti budu o dvou snímcích v režii téhož tvůrce, Kanaďana T. Kotcheffa, které spojuje střet světa civilizovaného vzdělaného měšťana s vidláckým světem venkova případně maloměsta, snímků Zapadákov a Zimní lidé. "Zapadákov" uvádím jako první z důvodu jeho dřívějšího natočení.¬                 Velká města skýtají podstatně jiné a širší možnosti uplatnění a způsobu života, než je tomu u maloměsta či života na venkově. Tento rozdíl je dále umocněn dosaženým stupněm vzdělání a kulturních návyků s ním spojených. Další položkou, která může dramaticky proměniti životní sloh, je rozdílné prostředí — je jistě značný rozdíl mezi životem ve Vídni a Rio de Janeiru nebo mezi venkovskou krajinou střední Evropy a touž krajinou v zapadlých oblastech kanadských lesů. V "Zapadákově" dělá tento rozdíl moderní australské velkoměsto Sydney a pouštní řídce osídlená oblast vzdálená od velkých měst, v "Zimních lidech" to je rozdíl mezi nejmenovaným velkým městem a lesnatou krajinou odříznutou od civilizace.¬                 Vzdělanci usídlení v odlehlých končinách nejsou dáni do protikladu ke vzdělancům z velkoměst jako hrubci nebo lidé syrové povahy, nicméně musí svoje chování přizpůsobit podmínkám. Ani jeden z obou snímků není psychologickou studií, ale jsou dost dobře natočeny na to, aby se divák mohl poučiti i o vnitřním světě postav příběhu — bude-li ochoten o tom přemýšleti.¬                 "Zapadákov" je natočen lépe, rozvinutí děje je přirozené a není v něm místo pro melodrama — příběh je celistvý, a syrový tak, jak byl i zamýšlen; zatímco u "Zimních lidí" je rozvin příběhu rozpačitý a syrovosti příběhu překážejí nadbytečně mnoho citově podané vložky rozmělňující celkový účin. ()

Arkanoid

Mladý učiteľ sa po konci školského roka snaží dostať na prázdniny za frajerkou do Sydney, no nikdy tam nepríde, keďže sa zataví v mestečku Yabba so špecifickou atmosférou premárnených príležitostí, užívania si života, akoby nebol zajtrajšok a dokonalého buranstva a zvláštneho, trochu podmienené pohostinstva. Dej sa väčšinou odvíja v pokojnom dramatickom tempe, kde sa učiteľ prepadáva stále viac nadol do pocitu nechuti zo samého seba. Lov kengúr na aute a so psom trochu zvýši adrenalín. Dočkáme sa aj nočného boxerského súboja s postrelenou kengurou, či jej zabitia nožom. Nie je to horor, len mizéria z premárneného života, gamblingu, uviaznutia v zapadákove a bezuzdného pitia na niečí účet bez vrátenia peňazí. Úpadok morálnych hodnôt ako sa patrí. Ťažko povedať, čo je vrcholovou scénou, no všetko je to spolu výborne kompaktné. Pivo, teplo, pot a depresia. „All the little devils are proud of hell.“ -„It could be worse.“ „How?“ „The supply of beer could run out.“ –„Discontent is a luxury of the well-to-do.“ –„You’re not a buff?“ „I’m not a buff.“ –„I was just checking your oil.“ –„It’s possible to live in Yabba without money.“ –„Road warning signs are for your protection please don‘t use them for targets.“ Jazykové okienko: bloke; bludger; you got piles; flat beer; sponge; boomer; puts lead on your pencil; roo; schooner; flat broke. ()

Han22

Mladý učitel, slabošský intelektuál se snaží vypadnout z jednoho zapadákova do Sydney, ale skončí ještě v horší díře, kde prohraje všechny svoje peníze. Což mu ovšem přes odpor k místním nebrání chytnout se jedné vidlácké party a rozjet extraligu v chlastu.  Na podobné cestě jsem ne tak dávno taky byl, takže jsem se do toho dokázal snadno vcítit, vždycky se najdou nějací "kamarádi" kteří zvou a objednávají. Jinak totální vidlařina, ovšem atmosféra je naprosto stoprocentní, od chlastu se přechází k lovu, rvačkám, nechybí tu pokus o sex s místní "kráskou". Hnus, demence, ožralost a ke konci totální psycho. Hrdina je celkem nevýrazný, zato Donald Pleasance hraje svého ztroskotaného doktora famózně a celkově je to brutální portrét "krás" australského venkova, člověk by až řekl, že když zrovna místní nevybíjí klokany, tak mordují zbloudilé turisty. Solidní 4*. ()

Rozjimatel

[2,5*]     Jeden z dlhého radu dramatických filmov o buranoch z Vidlákova, aké sa nakrúcali vo veľkom najmä v 70. rokoch a ktoré nepatria zrovna k mojim obľúbeným (výnimkou je skvelý film Vysvobození (1972)). Akosi ma už unavuje sledovať ďalšiu a ďalšiu bandu totálne vymletých tupcov z nejakej diery (tentokrát diery žeravej), ktorí sa pohybujú v odpudivom prostredí hazardu a po rôznych pajzloch, pričom neustále chlascú, tlčú sa, všetko rozbíjajú, alebo sa zabávajú strieľaním klokanov (!). A unavuje ma tiež aj ten zožltnutý obraz (akože pardon, ale snáď by som aj bez neho pochopil, že je tam horúco). "Wake in Fright" je vrcholne nepríjemný film, ktorý je síce výborný po formálnej stránke (obraz, hudba), ale jeho obsah je odpudivý (hoci aj pôsobivo odpudivý). Ale čo vlastne chcel ten film povedať? Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Klajnik

Film velké umělecké hodnoty, která tkví hlavně v přesahu, jímž je studie australského zapadákova, lidí co tam žijí, jejich buranských zvyků i toho, jak zlé prostředí dokáže jedince pohltit do svého zmaru. Takový námět mi velmi sedí do vkusu i zájmu. Je však i patřičně dobře zpracovaný. Občas člověka rozesmívají manýry postav ("Koukejte už dopít, chlape. Chci vám objednat další.") Občas ho postavy zajímají a občas je jimi divák zas jen znechucen. Na svou dobu je to navíc dost dobře technicky zpracovaný (střih, pohyby kamery...). Kvalitativně to proto stavím vedle takových filmů, jako je: Midnight Cowboy nebo Taxi Driver. Na druhou stranu uznávám, že to mohlo mít o občas o kapánek lepší tempo, výraznějšího protagonistu (ve smyslu osobnosti), prokreslenější propad do zmaru a buranství a silnější závěr. Je to však natolik vzácný film, že mi je líto nedat plný počet, ale na dokonalost furt ztrácí. Osobně jsem pak ještě nikdy neviděl, že by se ve filmu (nebo spíše pro film) vraždilo takhle zvířata (lov klokanů), ale vzhledem k tomu, že je to skvělá studie buranů s jejich odpornými zvyky, tak ti přerostlí králíci umřeli pro dobrou věc - pro dílo s přesahem, tedy umění. Ta scéna bude pro mnoho lidí těžko stravitelná - je dlouhá a realistická - jenže je taky opravdu skvělá. Bez ní by byl Wake in Fright horším dílem. ()

gumolit

(1001)  Veľmi zaujímavý film o padnuti pomaly až na zapáchajúce dno ľudskej spoločnosti kde spoločnosť vám robí alkohol a banda primitívov z úplnej diery sveta. Herci sú skvelí, atmosféra depresívna a nebyť tých najbrutálnejších scén lovu na kengury čo som videl,  hodnotím ešte lepšie. Lenže toto šokovalo aj mňa a to som si myslel, že už som videl horšie filmové scény. No mýlil som sa. ()

monaMis

Tento film je i na dnesni dobu az prilis pravdivy. Odporna realita vyobrazena lidskym hyenismem ve mne zanechala jen znechuceni a strnuti nad tim, jaky odpad dokaze clovek byt. Scena s klokany a vse, co nasleduje po ni, je naprosto silena. ()

stanyslaw

ke konci sedmdesatych to omylem zrejme pustili komousi do filmoveho klubu. po tech letech uz zustala v hlave jen vzpominka, jmeno filmu, jmeno rezisera a pocity syrovosti a neskutecnosti. a ted jsou tytez pocity zpet v hd restaurovane verzi. ()

MKLSKY

Ke konci už trochu překombinované, jinak ale výborný film a 100% mindfuck z australské pustiny. A chudáci klokani... ()

Ewík

Tak tohle byla jízda... Odmítnout pozvání na pivo je urážka, ale na všechno okolo sebe střílet a všechny kolem sebe ohnout je v pohodě? Hm... jiný kraj, jiný mrav. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii