Děs přichází z hlubin

• USA Humanoids from the Deep (více)

Místem dění je malé rybářské městečko. Má i bez toho, co se na něj chystá, dost svých problémů, jimiž jsou vztahy jeho obyvatel. Jednoho krásného rána jsou roztrhaní všichni psi, několik lidí se ztratí a je tu další problém. Za jeho původce jsou hlavním hrdinou Jimem a doktorkou Susan označeni mořští mutanti, kteří vznikli údajně jako doposud netušený vedlejší efekt při biologických pokusech. Při těch se manipulovalo s růstovými hormony ryb a žab a výsledkem jsou mutanti, kteří se neustále vyvíjejí do pokročilejších forem života. Tou poslední je člověk. Takže nyní přichází na páření s ženami nadržená armáda zelených mutantů. Ve městě probíhá nějaký festival a nikdo o ničem neví. Jen Jim a Susan, kteří se dostali až do mutantího hnízda a spěchají ostatní varovat, zatímco Jimova rodina je ponechána osudu doma. (surface)

Gorehound

Fantastický monster horror zo zlatých 80´s. Geniálna hudba, pekné malé mestečko pri mori, výborne vyzerajúce monštrá, solídne herecké výkony a miestami parádne krvavé. Gore je klasická poctivá 80´s prácička, no nájde sa tu aj miesto pre napätie. Klenot, ktorý si vždy rád pustím znova. ()

Derek

cormanove tupe becko, ktore okrem sexy dievcat (a ich obnazenych prs) nicim nezaujme (ak mate radi filmy ktore su tak zle az su zabavne tak si na tom zmlsnete)... ()

Martin741

Priemerny film a vyslovene priemerna kombinacia komedie s hororom. Armada mutantov terorizuje miestnych buranov v rybarskom mestecku a navyse je maximalne sexuchtiva, lebo znasilnuje mlade a krasne samice, ktore su nahe. Gore je v ramci normy, ale strasidelna atmosfera je biedna. Prsty v tomto snimku mal aj isty Roger Corman, to len ako pikoska. 50 % ()

destroy83

Naprosto parádní osmdesátková záležitost plná monster, krve a nezbytných bradavek. Námět není nijak převratný, nechtěný výsledek biologických pokusů začne terorizovat menší přímořské městečko, ale dílko prakticky obsahuje všechno, co od něj divák může očekávat. Povedená slizká monstra, která když zrovna netrhají na kusy zvířata nebo lidi, si to rozdávají s místními dívkami na pláži, hrstku správňáku v čele s rybářem Jimem a doktorkou Susan, v jinak totálním buranově, kde zrovna rasová snášenlivost nekvete. Řádku obnažených ženských těl včetně nezbytné sprchové scény a pořádnou porci krve a slušného gore. Tvůrci rozjíždějí příběh v poklidném tempu a v průběhu stopáže nabírají na brutalitě jak při útocích monster, tak při výjevech některých buranů. Celé se to pak řítí do masakrózního finále, kde každý béčkový fanda dozajista kvíkne blahem. Snímek díky své kratší stopáži, příjemnému béčkovému herectví a nerušící režii i kameře nemá šanci vůbec nudit. Navíc, kromě vykouzlení sem tam nějakého úsměvu, dokáže diváka udržet v jistých pasážích pěkně napnutého. Nemám co bych vytknul. U mě jasný plný počet. ()

majo25

Typické nízkorozpočtové monster-hororové B-éčko 80. rokov s odahalenými prsiami dievčat, ktoré vrieskajú o-sto-šesť. Mutantný kríženec človeka a žaby bol aký bol, na osemdesiatky typický pomalý. Hodnotenie: 45% ()

Tomes83

Přímořské městečko sužuje jakýsi netvor obojživelník. No to už byl tedy lépe zpracovaný v roce 1955 - Pomsta netvora :-) Nečekal jsem žádné vrcholné horor monster dílo, ale v rámci možností slušná akce, trocha toho napětí i dobrá doprovodná hudba. Závěr i nenatahovaná stopáž také potěší. Slušných 60 % ()

J.Lajner

Odvolávat se na "ideální věk" je snadná cesta, jak si ospravedlnit slabost pro nějakou tu filmovou blbost, ale v tomto případě zkrátka nemohu jinak. Děs přichází z hlubin fascinuje už tím, že jej z velké části režírovala žena, což je u filmu v němž groteskní monstra znásilňují mladé prsaté dívky, přinejmenším zvláštní. Barbara Peters si s feministickými myšlenkami asi příliš hlavu neláme. Děs přichází z hlubin je ukázkový brak s jednoduchou dějovou linkou. Máme tu přímořské městečko a partu nesourodých postav, které musejí spojit sílu a následně porazit nevýslovné zlo. Tedy stádo nadržených humanoidních ryb. Solidní porce nahoty, pár litrů krve, slizu a výborná partitura od Jamese Hornera. Je tu i něco, jako skrytá ekologická agitka, ale o tom tento monster-horor opravdu není a popravdě řečeno v této rovině ani moc dobře nefunguje. Střih zmatený, postavy nevýrazné a masky ústředních monster skvostně špatné. Jako levné béčko na odreagování to však funguje spolehlivě. Nostalgie je holt zákeřná mrcha. ()

vitekpe

Zabavne becko s rozumnou stopazi a sviznym tempem. Zabi monstrum je sice trosku legracni, ale krev tam je, nahy holky taky, strasidelna muzika, lekacky. Proste asi vsechno, co tam ma byt. Za me dobry. :) ()

Han22

Monstra útočí na přímořské městečko, nejprve pomalu a plíživě - jedna mrtvola tady, jedna znásilnělá nahotinka támhle. Nechybí nic co si člověk představí pod pojmem osmdesátkové béčko z malého městečka - kozy, krev, utrhané hlavy, muchlovačka v autě, burani, hospodská bitka, country a nakonec samozřejmě i opravdu skvělý závěrečený masakr, kdy monstra zaútočí na městečko uprostřed festivalu. "Jožini" vypadají celkem legračně, ovšam na film z roku 80 to mohlo být i mnohem horší. Sice se nejedná o kvalitní horor, ale zatraceně zábavný béčko a tak se přikláním na temnou stranu sílu a dávám 4 hvězdičky. ()

iXtr3m3

Zabudnutý počiatok osemdesiatiek, ktorý ale spracovaním patrí na prelom šesťdesiatiek a sedemdesiatiek. Keď si pomyslím na iné prelomové snímky ako napr. Inváziu zlodejov tiel s Donaldom Sutherlandom, tak to bolo na úplne inej úrovni a predsa starší film. Toto sa snažilo sem tam ukázať doslova cecky a myslelo si, že to bude stačiť, žiaľ nestačilo. Pritom, aby som nekrivdil, tak zopár fajných gore scén to malo, ale to je tak všetko. ()

Theraphosa

Jenom bych poupravil žánr z hororu na komedii. Pak by hodnocení bylo asi lepší a mnoho lidí by si přestalo ťukat na čelo. 15% ()

Eraserhead

Během těch 80ti minut dojde na slušný počet útoků humanoidů vygradovaných do masakroidního finále a divák (čti "fanda stupidních béček") nedostává příležitost začít se nudit. James Horner svojí hudbou předznamenal směr jaký později rozvynul ve Star Treku a Vetřelcích. ()

Holina

Drtivá většina osmdesátkových béček je nesmírně zábavná, tady i sranda bere za své. Ono totiž, když utíká ječící, nahá, nebohá blondýna přímo do náruče netvora a přitom ho "jako" nevidí, nebo když se místní buran opírá o pahýl právě ukousnuté nohy a přitom si ani nesykne, je ta tam i jakákoliv nadsázka. Aspoň, že ty nestvůrky vypadaly docela dobře. ZAJÍMAVOSTI: Produkce měla k dispozici pouze jeden kostým humanoida + dva, které se používaly při natáčení z jiných úhlů, než zepředu. James Horner komponoval hudbu k filmu 14 dnů. ()

F.W.Colqhoun

Don't panic! (........) Humanoids by mohl sloužit jako manuál k výrobě úžasně špatných filmů. Již ze sukcesivního angažmá dvou režisérů je patrné, že nešlo vše podle plánu. děs totiž přichází především z fušeřiny. Kostýmy humanoidů jsou tak špatné, že se v první skupina [tří] najatých herců odmítala v obavách ze zesměšnění vystupovat. V hlavní roli srdnatého rybáře se objevuje Doug McClure, který dal jméno (a tvář) archetypu zoufalecké béčkové hvězdy, která v pamětihodné epizodě The Simpsons prcá ryby (!). Hlavu a patu nemají zdaleka jen akční scény. Zaděláno na kultovní průšvih bylo už předtím, než produkčně zasáhl Roger Corman, který vzdor první režisérce prosadil dotáčky s kozami. Ty obnáší ve výsledku cca třetinu filmu. Nenáviděný byznysman tak zajistil filmu to holé jediné, proti čemu nelze nic namítat. Kinematografie je ale nevyzpytatelná disciplína a i projekt, v jehož úspěch nevěří nikdo soudný na palubě, může zásluhou alchymie nabýt podivuhodných kvalit. Takové Humanoids ani po čtyřiceti letech nezapřou. Propast zející mezi ambicemi a výsledkem filmu, skýtá mnoho příležitostí se smát. Barbara Peters neváhá frašku prokládat citacemi Psycha (příznačně marný pokus o střihačské mistrovství ve sprchové scéně) a Vetřelce (trikově zhruba na úrovni latexové rukavice prostrčené dírou v kapse). Film po letech výmluvně ilustruje probíhající posun senzibility. Zatímco jen o pár let dřív bylo legitimní se střílením rudochů na plátně bavit, zde se původní obyvatelé ocitají v roli zneuznaných kladných hrdinů, kteří bojují proti útlaku ze strany bílého muže (nebo napůl bílého - Taliána) nikoliv lukem a šípy, nýbrž právními kroky. Bez nepřítele se ale žánr neobejde, a tak nakonec starousedlíci společně s kolonizátory stanou v jednom šiku proti lovecraftovskému nepříteli z hlubin, ve skutečnosti produktu spolčení vědy a mamonu. Mám-li být ale upřímný, za hlavní důvod promítnout to někdy v budoucnu znova, vděčí film v první řadě prostě Cormanovi...:-) ()

TERRORDROME

Celkom zábavná osemdesiatková blbina. Investori chcú v nejakom rybárskom buranove postaviť konzerváreň, indiáni protestujú a výsledkom sú nejaké tie obligátne pästné potýčky. Potom ktosi zabije všetkých psov a následne to začínajú schytávať aj ľudia. Na vine však nie sú nenažraný korporátnici, ale humanoidné morské príšery vyliezajúce na breh. Podľa mierne šialených teórií miestnej biologičky totiž Latimérie zožrali náklad geneticky upravených Lososov, vďaka čomu nekontrolovateľne a neodkladne zmutovali na slizké zelené strašidlá so žabími ksichtami, veľkými mozgami a rukami sťaby Orangutan. A aby to bolo ešte trochu viac absurdné, na súš sa vydávajú znásilňovať ľudské ženy, aby takto dokonali svoju (r)evolúciu. Rozhodne jeden z najúžasnejších vedeckých blábolov aké som vo filmoch videl. Ale nevadí, keď sa tie zubaté gumy objavia v zábere človek 21 storočia si možno odpľuje, ale aj tak sa musí baviť. Sú to skrátka showmeni keď sa tak zombícky potácajú, driapu mäso, trhajú hlavy a zbavujú kozatejšiu časť obsadenia odevu ( bradavky a chlpaté rozkroky sú súčasťou balenia ). Hlavne záverečný útok na prístav je uchádzajúci davový masaker. Vyvádzanie bažináčov je priebežne doplnené gore efektami ako napr. olúpaná polovica hlavy a aj niekoľkými peknými výbuchmi ktoré dvíhajú dojem a zdanie vyššieho rozpočtu. Napriek všetkej chvále však odo mňa viac ako tri zmutované morské hviezdice nedostane, na to predsa len nemá. ()

tenebrae86

Slušný nářez na mé oblíbené téma vodních lidských ras. Na svou dobu řádně hutné, akční a brutální, navíc s groteskními gore prvky. Nejlepší na filmu jsou totiž popisy krvavého splatter řádění, které jakoby vypadly z těch nejmorbidnějších pubertálních snů Lloyda Kaufmana (tzn.Troma). Děj si už po pár dnech nepamatuji, ale určité jednotlivé výjevy a momenty mi v palici zůstanou. Například vyzvrácený pes na pláži či "hrůzní" rybí humanoidi znásilňující holky ve stanu. A nebo jak když stříkala krev, tak stříkala fakt jakože hodně a stříkala docela často a komparz se do toho choval šíleně vtipně a nadšeně. Natáčení muselo být super zábavné, což z filmu vyzařuje a tyhle věci já oceňuji :). ()

Chřástal

Už ta béčková hřejivost fikčního světa stojí za to – rybářské městečko Nojo se svojí tancovačkou a lososovým festivalem (nechybí ani Miss losos), kde je snad víc nadržených mladých párů než otřískaných pick-up fordek a vest, které tu nosí dva lidi ze tří. Navíc přes celkem marnou snahu děsit se člověk (případně humanoid) nenudí díky nechtěnému, ale i chtěnému (věřím tomu) humoru. Závěrečná citace nejmenovaného slavného sci-fi hororu je celkem překvápko, kterým si ale tvůrci neposloužili – ve srovnání s o rok starším filmem je v plném světle vidět, jak zastarale se tu straší a jak blbé ty masky toporných humanoidů-from-the-deep vlastně jsou. _____________Jinak film jistojistě tematizuje sociální a ekologické problémy – v městečku je protlačována výstavba konzervárny, která má přinést zisk, ale zároveň změnu pro práci obyvatel i místní ekosystém. Proti tomu je hlavně Indián Johny, který hodlá hájit chráněné území právní cestou. A ekonomicky motivované zásahy do přírody jsou samozřejmě příčinou rozpoutaného teroru. Obnažená anatomie, ať už v podobě narušených tkání nebo nahých slečen (i na daný žánr a rok 1980 v nadprůměrném počtu) je pochopitelně komentářem k evoluci druhů a přirozenému výběru. ()

TaanStari

Tohle hodnocení berte s rezervou, ten film jsem viděl když mi bylo tak 10 let a byl to pro mě skvělý brutální filmový zážitek. ()

drankeryth

Male rybarske mestecko oslavuje den lososov, ako kazdy rok. Maju tam vela jedla, pitia a zabavy. Ich pokojnu idylku narusia podmorske tvory, ktore dostali chut zabijat obyvatelov mestecka. S mladymi dievcatami maju ine plany, s tymi si chceju uzit sex, pretoze asi ich zeny nie su take pekne ako rybarske zienky..he he. Zaboludia vyzeraju dost smiesne a koniec filmu mi pripomenul film Votrelec, ked mlade zaboludske dieta vyliezalo von silou mocou cez brucho zeny. ()