Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

Knight12

Podívat se na obraz a vidět co všechno stálo za jeho vznikem. Přesně takovou možnost nám přípravil řešisér a scénarista Peter Webber ve filmu Girl with a Pearl Earring. ()

BadCough

Nesúhlasím s nižšie vyslovenými názormi o nude a prázdnote filmu. Ja, ako človek milujúci a žijúci výtvarným umením, viem, že umelci sú všeobecne prezentovaní ako ľudia s dramatickým životom plným sexu, drog ( a rock´n´rollu? :)). V čase, keď maliari tvoria, však čas a priestor doslova stojí a celé dni sa nepohne. Nečakala som veľké akcie, výkony ani emócie a preto som nebola sklamaná, že neprišli. Život maliara je taký - emócia je mihnutie oka, akcia váhavý pocit v duši. Film som pochopila ako dokumentáciu vzniku obrazu novej "Mona Lisy", ktorá je rovnako tajomná ako jej slávna renesančná predchodkyňa. Preto plné štyri! ()

chrispe

Takové menší rodinné drama, kde by se nespravedlivost a žárlivost daly ždímat z obrazovky. Příběh o dnes již velmi známém a slavném malíři, který ve své době musel těžce shánět odběratele (pardon, jeho rodina musela shánět odběratele) a bohužel (nebo pro jeho rodinu bohudík - za ty peníze) jej našel ve stárnoucím bohatém machovi, který si myslí na služku. Příběh je, řekla bych, o tom, že doopravdy lze milovat dva lidi najednout, každého trochu jiným způsobem. Nebo to s Griet bylo prosté chvilkové pobláznění smylů, umocněné tím, že mu tolik rozuměla? Kdo ví. Každopádně měly ty dvě tu nejmocnější soupeřku na světě, kterou nedokázaly porazit ani jedna... Umění. Ač má film "pouhých" 95 minut, působí velmi rozvláčně... ale nemyslím si, že by to nějak zásadně vadilo. ()

anitae

Obsah tomu zoufale chyběl, ale hezky se na to koukalo, i když ke konci jsem měla už plné zuby "tupého" pohledu Dívky s perlou a umělcova žena mi vizuálně vadila. A na konci jsem čekala třeba ohlédnutí po pár letech... ()

AloeB

Je jen škoda, že tento vizuálně i charakterově poměrně zajímavý film nemůžeme nazvat životopisným. O malíři Veermeerovi jsem se toho moc nového nedozvěděl a to nejsem nijaký odborník na nizozemské malířství. Fakt, že je tedy dílo více fikcí než skutečností, je ovšem největší slabinou jinak komorního a víceméně povedeného snímku. ()

Razzor_82

"Nahlédl jste do mě." Líně plynoucí děj tohoto uměleckého snímku neudržel zcela mou pozornost. Scarlett Johansson ztrácí pod čepcem kus svého kouzla. Dobová atmosféra a kulisy jsou líbivé ale zbytek je celkem nuda bez napětí. Umění není holt pro každého. 5/10 ()

arinečka

Prostě to bylo jak vymalované, jako by jednotlivé záběry Vermeer namaloval:-))) -navíc herci v hlavních rolích se mi líbili.Tak by měl vypadat film o malíři. Prostě pocta Vermeerovi. ()

LuckyDuckie

pomalé, až to bolí. ani Scarlettina přifouknutá hubička mě nedonutila vyčkat závěrečných titulků. na druhou stranu Colin nezklamal. hmmm, tož průměr. ()

BDMarty007

Úžasná vizuální záležitost, atmosféra, hudba, Scarlett Johansson ... Stoprocentně se připojuji ke komentáři Radka99. Nenapsal bych to lépe. ()

tom912

Nádherný film, kde dialogy prakticky nemají žádnou cenu, protože obraz a hudba jsou tak silné podněty, že kdyby byl film němí, neztratil by na svoji síle. Perfektní mimika Scarlett Johansson a jí figurující Colin Firth. Rozmýšlel jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdami, prozatím jenom čtyři, ale velmi silné čtyři hvězdy. 80%. ()

Brinkley

Je mi lhostejno, jak je film hodnocen z pohledu filmových fandů... Byla jsem zcela uhranuta kamerou a jednotlivými scénami vizuálně tak podobnými plátnům holandského mistra. Pastva pro oči doplněná slušnými hereckými výkony a melancholickou atmosférou. ()

Dalessia

Možno aj hluchý človek by bez tituliek porozumel deju, nakoľko sa vo filme naozaj veľa nerozprávalo a herci vedeli slová nahradiť svojimi skvelými výkonmi. Zbožňujem filmy založené, aj keď len sčasti, na skutočnej udalosti, resp. udalosti z histórie :). Colin Firth mi len potvrdil, že právom patrí medzi mojich TOP hercov. ()

E lan

Tak nevím proč, ale tento film mě ničím nezaujal, snad jen tou originalitou scénáře postaveném na příběhu ke vzniku slavného obrazu. Jinak ale je to nuda nuda šeď šeď. ()

Acrobat

Daň za svetabojnosť, prekliatia za nesmrteľnosť, bieda za astronomické hodnoty. Pri reinkarnácii je potrebné dobre si zvoliť maliara, ktorým chcete byť. Maliarstvo fenomén. Dve tri obrazy – a máte vykryté HDP polky Afriky. Ak si niekto vybral nedoceneného Vermeera, urobí uzmierlivé rozhodnutie. Nenamaľuje veľa, zomrie v jemnej biede, ale stane sa prvým „súdnym“ znalcom originality diel ostatných umelcov. Johannes Vermeer...žiak holandskej Caravaggiovskej školy...námet Dáliho...Čo viac chcieť. Decentný Webber s majstrovskými hercami v úctyhodne stvárnených farbách života maliara a dievčaťa s perlovou náušnicou. Ach, Scarlett...(Film+, months ago) ()

bono22vox

Tenhle příběh o vzniku jednoho obrazu se nejspíš ani nestal, na kráse mu to ale ubírá jen hodně málo. Obrazové orgie, kde každý záběr odkazuje k dokonalosti pláten starých mistrů... ()

ER

Historická romance malovaná štětcem holandského malíře 17.století a zároveň se dozvíme,že nejen Rubens v této době žil a maloval. Zatímco obraz a malíř jsou historickou skutečností,vše ostatní je fikce. Ovšem zdařilá, se skvělým hereckým výkonem Scarlett,která se díky tomuto filmu dostala mezi top herečky současnosti. ()

mira.l

Nějak výrazně mě to nezaujalo. Anebo jsem nějak nepochopil, co to mělo světu sdělit, protože mi nějak uniklo, o co tam vlastně šlo. Takže to byla spíš podívaná na historické kostýmy bez nějakého hlubšího smyslu. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)