Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

yaqwsx

Ne. Něco mi na tomto filmu nesedělo. Na pomalé vyprávění děje u historických filmů jsme si zvykl, jenže tady mi chybělo ještě něco. Ceklý příběh na mě působil hodně plytce, bez myšleku či nějakého pořádného závěru. Pro mě bohužel zklamání. ()

nula87

Film jako pocta starým holandským mistrům. A pocta velmi zdařilá. Velmi věrná kamera, atmosféra, silné postavy a několik naprosto elektrizujicích scén. 80% ()

AlexUnited

Sám som prekvapený z môjho vysokého hodnotenia. Dej filmu prakticky neexistuje, napriek tomu som bol celý čas napnutý jak struna - taká hustá ťaživá atmosféra z neho vyžarovala. Celé to stojí na kvalitných hereckých výkonoch, dobrej práci s kamerou a už spomínanej napätosti. Suma sumárum, ku koncu filmu som si hovoril, že toto budú typické jednoznačné 3*, ale pri absolútne poslednom zábere na skutočný obraz som dostal akýsi čudný pocit, že musím dať 4* (i keď veľmi veľmi tesné) ()

vaclaw

Intimně natočený film bez výrazných, silných motivů (i když pár silnějších scén se taky najde), ale zato kompaktně působící a se silnými postavami. Navíc dobrá výtvarná stránka dává filmu nádech něčeho většího než jenom obyčejného příběhu o vzniku obrazu. K lepšímu diváckému zážitku ale bohužel chybí právě absence silného příběhu nebo motivů a lehká mělkost, která se pod výtvarnou stránkou skrývá. I tak se ale jedná o nadstandardní podívanou, která určitě neosloví každého, ale svoje příznivce si jistě najde. ()

mirkath1

Tak tento nádherný film jsem si doopravdy řádně vychutnala. Dusná atmosféra přímo sálala a ačkoliv se přesně neví kdo byla dívka z obrazu ve skutečnosti, tak tuhle historku bych brala. A Scarlet versus Colin byl herecký koncert a nebylo třeba dialogů. ()

Sagisia

Ráda budu věřit, že tenhle křehký příběh o vzniku obrazu je ten pravý, a že tajemnou kráskou je Griet. Jen ti historici zase uvádějí naprosto neromantické možnosti, prevíti. Film mě chytl už od prvních záběrů na historické město Delft, od prvních tónů Desplatovy hudby, prvních Vermeerových svůdných pohledů a nepustil až do konce. Atmosféra se dala porcovat a já jsem konečně po delší době dostala svou dávku filmového kochání. ()

Alca

Scarlett Johansson prostě vůbec nehraje - žádný výraz, žádný cit. Nejvíc to asi vynikne ve srovnání s Colinem Firthem, který naopak hraje všemi svaly. ()

Hawaj

Skělá kamera a atmosféra jak z Vermeerových obrazů. Příběh ale není moc rozvinutý, aby to pořádně zapůsobilo. / rok 2023 Nevadí, stále jsem tím filmem uchvácen. Víc takovýchto filmů, prosím. ()

Ernie_13

No ono to neboli zrovna čisté štyri hviezdičky, ale skôr tých 70-75%. Musím povedať, že aj napriek tomu, že sa vo filme nič moc nedialo a že príbeh je v podstate banálny, tak som sledoval od prvej po poslednú minútu. Zaujimavý film. ()

kubilov

Flandry sedmnáctého století a špinavý začátek novověku, jak já tohle období nemám rád. No nic, Colin Firth nehrál vůbec nic, a tak zbylo vše na Scarlett, která se navenek křehké, ale uvnitř silné služebné zhostila s grácií sobě vlastní. Za ní je však díra.. ()

subic

Příběh jednoho známého obrazu a to ještě nebyla Scarlett mou oblíbenou hérečkou. Viděl jsem znovu po letech a zase taková pecka to není, celý děj filmu je takový ospalý, rozhodně ne na 4 frčky. 55% ()

hackstolle

Kdyby to melo nejaky zabavnejsi dej nebo alespon nejakou necekanou zapletku, hodnotil bych o hvezdu vice. Takhle 65%. A nebyt prekrasne Scarlett, tak by to asi ani na 50% nemelo. Takovy prazdny film, o kterem si s nikym nepokecate. Videt a jit od toho. ()

PlysovyMacko

Ak ide o umenie, nezalezi ci ste sluzka alebo milostpani. Jemny film, pekne zachytenie doby. A chapem preco jeho zena tak vystrajala kvoli nausniciam. Tiez by ma to trochu urazilo. ()

Achab

Skvěle vybarvené pohledy,hra stínů a světla a celá řada záběrů jako by byla samotným Vermeerovým obrazem, či možnými obrazy. Tchýně jako by vypadla z Van Eyeckových portrétů. ()

Gottfried

Dalsi rozpacity film. Pri sledovani sa vase oko ani na chvilu nezastavi a bude sledovat nekonecnu, jemnu hru farieb a svetla, ktore vytvaraju brilantne obrazy. Co sa vsak deja tyka, film by sa mohol volat 'Par mesiacov zivota jednej sluzky v Holandsku 17. storocia'. Dej vlastne nie je, a ak ho aj cakate, nepride. Postavy si ziju svoj normalny zivot a uzivaju radosti a starosti. Napriek pomerne tazkemu nametu verim, ze by sa zo scenara dalo vyzmykat urcite viac. Napriek tomu je vsak Girl with a Pearl Earring film, ktory pohladi vase oko a odporucam si ho pozriet. ()

sirrgulo

Jedinkrát jsem navštívil pražské kino Světozor. Bylo to právě kvůli Dívce s perlou. Důvod byl prostý. Chtěl jsem vidět v dalším filmu Scarlett Johansson. Možná i kvůli ní jsem byl po prvním shlédnutí naprosto unešený. Navíc mám rád trošku výtvarné umění, takže pro mě další důvod k podívání. S odstupem času a po ještě jednom shlédnutí už dokážu být ke snímku kritický a nějaké neduhy bych určitě odhalil. Dobový Delft ale vypadá moc hezky. ()

SB

Tak nudou bych to zrovna nenazval, ale děj je opravdu řidší a jednodušší, ale o to tu nejde. Za zdůraznění stojí skvělé technické provedení - prostředí je vydařené a stejně jako herecké výkony bez zbytečných kýčů. Obsazení je celé vydařené, i když snad nejslabší je pro mě právě Johanssonová - možná je to tím, že nějak moc prostoru role neposkytuje. 3,5 *. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)