Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

klikva

Nenápadné ale úchvatné dílko... Pro mě jako pro obdivovatelku umění příjemný zážitek... A k tomu typicky zasmušilý Colin Firth... ()

jane1106

Po stránce obrazové a výpravné skvostné - scény z ateliéru si v ničem nezadají s Vermeerovými výjevy. Ale tam veškerá sláva končí. Prostinký scénář se ze všech sil snaží navodit jakési hluboké souznění a přitažlivost mezi postavami Griet a delftského malíře, což se nedaří, dílem i díky výkonům ústředního dua. Nevybarvená Scarlett vypadá úžasně, nikdo by se snad dívce z onoho plátna nemohl podobat více, ale po celou dobu má neměnný "hluboce zadumaný" výraz, který střídá s ctnostnou panenskou vyplašeností, kdykoli se poblíž objeví Firthův hrdina. Tomu dlouhovlasá paruka zrovna nesedne a veškeré jeho herectví zde představují chlípné pohledy na křehkou krásku. Když během míchání barev začne umělec předvádět Griet správný postup, divák čeká, co nutně musí přijít a snímek s uměleckými ambicemi se rázem posouvá do oddílu laciné romance. O poznání lépe se role zhostila Essie Davis jako nevyrovnaná, věčně těhotná manželka a nenáročnou zápletku obohatil také životný Tom Wilkinson. Řeznický učeň Cilliana Murphyho s ještě horší parukou než Firth vyzněl bohužel úplně naprázdno. Z Desplatovy hudby jsem se na zadnici neposadila, ale celek dotváří velmi příjemně. Hezká reklama na slavné umělecké dílo, ze které nikdy nebude slavný film. O to ale tvůrcům snad nešlo. 70% ()

RedHot

Nějak jsem celý film nepochopil, na co to vlastně máme koukat. Je to romance, je to drama, je to historie? Filmu nejvíc škodila právě ona nevýraznost a zdrženlivost. Chápu, že když malujete obraz, nějaké honičky a dějová salta očekávat nemůžu, ale kolikrát se stalo, že ze zcela primitivního námětu a na první pohled nudného děje vzniklo mistrovské dílo, ačkoliv přiznávám, že veřejnost je málokdy docenila (Zelňačka, Napoleon Dynamite). Hlavní hrdinka se po celý film tváří, jako by silně toužila po orálním sexu, fanynky učůrávají blahem z Colina Firtha, který tentokrát většinou jen sedí za stolem a míchá barvy, nikdo toho moc neřekne, inu, mírně rozpačité pokoukání. Pomalý spád většinou nezaškodí a někdy je šnečí tempo vyloženě záměrem a funguje to skvěle (Vesmírná odysea), nezdá se mi však, že by to skvěle fungovalo zde. Jedná se nepochybně o krásný lehký film jako stvořený k promítání po náročném dni, ale rozhodně se nejedná o zázrak. ()

Darth Vader

Snímek je zaměřen především na umělcovu "spontální inspiraci" a ten nepochopitelný pocit, kdy to prostě přijde a vy víte, že to co máte na mysli bude ten nejúžasnější obraz, který vás kdy napadl. Colin Firth se s tímto úkolem popral velmi dobře a jeho něžná, okouzlující múza, Scarlett Johanson, taktěž. Sám mám k malování velmi hluboký vztah a o těchto silných pocitech "asi" něco vím. Sami se můžete přesvědčit, že Vermeer tuto dívku nemaloval "jen" jako modelku.. oproti ostatním jeho obrazům má tento něco navíc a to je právě ten slastný a lehce poddajný úsměv. http://www.hsd3.org/HighSchool/Teachers/MATTIXS/Mattix%20homepage/studentwork/Whitney%20Cleveland%20Webpage/Assets/jan_vermeer.jpg Film zachytil to co zachytit měl. K tomu skvělé obsazení a překrásná hudba! Po 350 letech vám skládám pokloonu mistře. ()

Mlle

Po letech konečně vím, co způsobilo mé ne zrovna nejvřelejší přijetí filmu po jeho prvním shlédnutí – je to obsazení hlavní role. Scarlett Johansson na tohle místo nepatří. Její postava má být ve skutečnosti bytostně nevinná a cudná: venovská, nezkušená dívka, která splní každému každé přání. Dívka, která se umí hluboce zamilovat a čelí trpkému osudu, přichystanému dívkám v jejím společenském postavení. Při shlédnutí filmu před dávnými lety mě něco takového vůbec nenapadlo – Scarlett Johansson takovým naturelem obdařena není, ani vzdáleně ho nepřipomíná. A to snad vysvětluje i to, proč tu má Scarlett stále tak podivně otevřená ústa – patrně se snažila znázornit svou svůdnou nevinnost alespoň tím. Když si ovšem na jejím místě představím skutečně nevinnou venkovskou dívku, získává film i celý příběh náhle úplně jiný, radikálně shelleyovský obrys – příběh nerovné lásky v robustních kulisách fascinujících interiérů i zvyků novověkého delftského měšťanstva. S výtkou vůči obsazení hlavní role tedy opravdu kvalitní film. ()

Dement

Co se týká vizuálního zpracování - výborný film, skvělé dobové kostýmy, kulisy, perfektní hudba doplňující poetičnost filmu. Jinak velice málo dialogů a celkem nuda - ale kouká se na to pěkně. ()

Gumby

Je to sice uplně o ničem, ale tim líp. Proč by jednou za čas nemohl film být čistě audiovizuálním uměním a ne pořád jen dramatem... ()

Magenta

Tenhle film je tak zvláštně křehký, že jsem měla pocit, že kdybych se na chvíli podívala jinam, tak se rozsype. I Scarlett tu působí zvláštně étericky. Je to pomalé a nijak přehnaně emotivní, zato citlivé a skvěle zahrané. Po dokoukání Dívky s perlou jsem si začala přát, abych takhle mohla nahlédnout do okolností vzniku spousty dalších obrazů. A tak by to asi mělo být :) ()

TerushkaJ

Velmi citlivé zpracování příběhu Vermeerovy dívky s perlou. Napadá mě už jen otázka - kde je těm náušnicím konec? ()

bagetka007

Kdyby byla o 15 minut kratší stopáž a nehrála tam Scarlett, která je sexy jen když je učesaná, oblečená a aspoň trošku namalovaná (a vypadá spíše jako kdyby měla leukémii), vůbec bych se nezlobila. 8) Btw. největší sranda bylo když ji viděl odhalenou, tj. když si sundala čepec. k nezaplacení. :D ()

rekkky

Nádherná kamera a soundtrack, ale to nic nemění na prázdné obsahové linii, protože tyto dvě položky celý snímek neutáhnou. Scarlett Johansson hraje také velmi dobře až se divím v jaké nesympatické vizuální podobě ji můžeme ve filmech vidět dnes. Chybělo mě více soustředění se na atmosféru tehdejšího Nizozemska například na úkor sledování milostného románku i tak, ale Girl with a Pearl earring patří mezi povedené životopisné romány. ()

Adm.Nelson

Tento film - spolu so Scottovými Súpermi - je vizuálne najkrajšia vec, akú som videl, a mal som pocit, akoby som sa ocitol v akejsi "filmovej galérii", kde takmer každý záber mohol pokojne byť obrazom z dielne Van Rijna či Vermeera; zároveň to celé dýchalo fantastickou atmosférou, a za to si to tých 5 hviezd zaslúži. Pravé opájanie sa obrazmi. 10/10 ()

lemonova

Tento film som s odstupom času videla už niekoľkokrát a mám pocit, akoby dozrieval ako víno.. čo vlastne znamená, že som v skutočnosti dozrela ja. Ťažko povedať, v čom spočíva jeho podmanivosť.. zrejme v dokonalom súlade každej jeho zložky, počnúc neuveriteľne prekrásnym vizuálom, nenápadným ale silným príbehom, ktorý sa odohráva viac medzi riadkami než na plátne a končiac veľmi nevtieravou atmosférickou hudbou. Je to každopádne jeden z tých filmov, do ktorých som sa beznádejne zamilovala a zostávam tak imúnna voči akejkoľvek jeho kritike. :) ()

GIK odpad!

Dívka s perlou, opravdu? Fakt? Hlavně zdůrazněme, že to je dívka. JohanSon v dalším ze svých trháků. ()

charmin

Hmm..tu bdue ťažšie napísať komentár, ale musím sa priznať, že film som si pozrela len kvôli obsadeniu, a takisto len kvôli nemu dávam 4*. Síce, to "úžasné" prepojenie zmyslov, farieb, a všetkého umeleckého, čo Vermeer vytvoril nebolo na zahodenie, občas by som tých hercov popohnala ako kníky, aby sme nezaspali :)Ale za originálny námet, hercov, a pekné podchytenie vzťahov v danom období, 70%. ()

Utero

Příběh není ani moc extra, ale po vizuální a herecké stránce a celkové komorní atmosféře stojí film opravdu za to. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)