Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele HiddenDragon k tomuto seriálu (70)

A co tvoje zahrádka? (1991) (S03E02)

Serie a epizoda: S03E02. Tentokrat opet zahadne umrti bohate pani a podezrela je tedy cela domacnost. Do vseho jsou mozna nejakym zpusobem zapleteni komuniste, protoze jedna sluzebna je Ruska. Poirotovo nadseni z toho, ze je po nem pojmenovana nova ruze na vystave kvetin, je tedy vystridano nutnosti resit vrazdu damy, ktera ho na teto vystave tajuplne kontaktovala. Problem tohoto dilu je, ze neni uplne vhodne preveden do cestiny a nejlepsi je tudiz v originale. Jednak rikanky, ktere zde Poirot perli, se v cestine nerymuji a take hlavni voditko, ktere Poirot zjisti ze sacku od pani Barrowbyove, divakovi v ceske verzi neni vysvetleno. Cili slovnicek: stocks - akcie :) ()

Milionová loupež (1991) (S03E03)

Serie a epizoda: S03E03. Sympaticky dil, kde se vse toci kolem amer. bankovnich upisu v cene 1 mil. dolaru. Ty maji byt prevezeny z Londyna do New Yorku a tak se cast epizody odehrava na zaoceanskem parniku Queen Mary. Dil je doplnen pomerne velkym mnozstvim dobovych videozaznamu, at uz barevnych nebo cernobilych, coz hezky dokresluje atmosferu. Zapletka je sikovne propletena s nekolika pro divaka moznymi pachateli, a jedine Poirot vi, kym byly upisy skutecne ukradeny. ()

Plymouthský expres (1991) (S03E04)

Serie a epizoda: S03E04. Jedna bohata dcera angl. financnika, dva pochybni napadnici (alespon podle jejiho otce) a vlak, ve kterem ciha smrt. Zapletka celkem jednoducha, takova "povidkova", takze na tuto kratsi stopaz se hodi dobre. I kdyz podezrelych neni mnoho, je to celkem dobre zakamuflovano. Pointa je ale (mozna schvalne) trochu hure nacasovana, takze vam nespadne prekvapenim brada, ale divakovi to dojde zhruba v pulce Poirotova zaverecneho vysvetlovani, bystrejsim jeste o nejakou scenu driv. To az tak nevadi, spis jsem z dilu moc nepochytil, jak vlastne Poirot na vraha a jeho komplice prisel. Sice to vysvetloval svou kartotekou, ale prislo mi to trochu jako vykouzleni zajice z klobouku. No budiz, budem panu Poirotovi verit ;) treba ho tentokrat vedl instinkt :) ()

Vosí hnízdo (1991) (S03E05)

Serie a epizoda: S03E05. Tentokrat se Poirot ocita v situaci, kdy jeho smysly tusi a citi nadchazejici vrazdu. Modelka z titulni strany casopisu a dva partneri, byvaly a soucasny. Zatimco kapitan Hastings se nadchnul do foceni a buduje si svou vlastni temnou komoru, a slecna Lemonova dela nejaky prvorepublikovy pilates, Poirot se snazi prijit na kloub zlocinu, ktery se jeste nestal. Pomerne netradicni zaver, ale moc hezky vypointovany, v takove horce happyendove atmosfere. ()

Tragédie v Marsdonu (1991) (S03E06)

Serie a epizoda: S03E06. [spoilery!] Lehce mysterioznejsi dil, ve kterem resi Poirot umrti kdesi na venkove, kam ho vylakal majitel hostince, aby mu pomohl s detektivni zapletkou knihy, kterou pise. Ovsem jakmile je nekde Poirot, tam je brzo i skutecna mrtvola :) Tentokrat tedy jen s Hastingsem, bez slecny Lemonove. Mrtvy zamozny pan ma mladou manzelku a ta zas mladeho ctitele. Vsechno je hezky zahrano a prostredi je taky skvele, ale moc jsem nepochopil zaverecne Poirotovo divadylko. Vdova celou dobu sve vidiny hrala, aby vzbudila dojem, ze kolem domu se deje neco desiveho. Poirot to pak obratil proti ni. Bon. Ale i tak by podle me jeji tvrzeni, ze ho zabila, nemelo v tu chvili zadnou vahu - nervove vypeti a tak. Cili toto prohlaseni spojit hned se zatcenim bylo priskrcene. Spis jsou dulezite veci, ktere Poirot vyjmenovava potom. Dokonce i ta puska vlastne dava smysl. Kdyby nebyl Poirot nablizku, pitva by se asi nedelala, protoze by si vsichni mysleli ze jde o komplikace choroby. Byla to pravda trochu sazka do loterie (ze kulka neproleti skrz), ale asi by ji to - nebyt Poirotova vysetrovani - vazne proslo. ()

Dvojitá stopa (1991) (S03E07)

Serie a epizoda: S03E07. [spoilery!] Dalsi z nekolika del A. Christie, kde se daji najit spolecne motivy jako u Sherlocka Holmese (A. C. Doylea). Tak jako prave Holmes ma svou femme fatale - Irene Adlerovou ze "Skandalu v Cechach" - tak ma Poirot ruskou hrabenku Veru Rossakoffovou. Ta je rovnez emigrantkou, a tak maji leccos spolecneho. Stejne jako pro Holmese je pro nej tato zena okouzlujici, jak svym charismatem, tak schopnostmi. Setkavaji se diky vysetrovani kradeze sperku. Na miste cinu jsou nalezeny dve stopy odkazujici na mozne pachatele. Jako naschval maji vsichni podezreli navic stejne inicialy. Protoze se Poirot jevi jako zamilovany blazen, vydavaji se na vlastni pest vysetrovat Hastings s Lemonovou. Poirot ale moc dobre zna sve emoce a nedokaze dopustit, aby mu kazily usudek, coz usti v melancholicky smirlivy zaver. Komu ovsem patrilo to cigaretove pouzdro - to jsem vlastne z toho, jak to Poirot a tvurci zamotali, nepochopil :) ()

Záhada španělské truhly (1991) (S03E08)

Serie a epizoda: S03E08. [spoilery] Tento dil mi asi utkvi v pameti hlavne podobnosti s Hitchcockovym filmem "Provaz" (1948) a podobnosti majora Riche s knizetem Karlem Schwarzenbergem :)) Poirot ma davat pozor na madam Claytonovou, jejiz manzel se chova podivne, a ono ejhle, nakonec je to prave manzel, jehoz smrt musi vysetrit. Nejvic mi zde vadilo, ze je to preci jen pritazene za vlasy. Zpusob vrazdy je sice divacky atraktivni, ale hodne diskutabilni. Velkou sazkou do loterie by bylo, ze se obet podari usmrtit rychle, cili nevyda zadny zvuk, nezarve. Sice ano, truhla je to masivni, hraje hudba, ale i tak... Take si nejsem jist, jestli by se driv neudusila, protoze na dychani by ji to myslim nestacilo. Protoze uz zapletku ale nedokazu objektivne posoudit, ponecham o hvezdu vic, nez mi radi rozum, protoze na prvni zhlednuti pachatel tak jasny nebude. ()

Krádež královského rubínu (1991) (S03E09)

Serie a epizoda: S03E09. "Dcero zparchanteleho velblouda!" :)) Velmi prijemny a vtipny dil, do ktereho se - ackoliv ma jen 50 min - podarilo vmestnat strasne moc veci: kradez, vrazdu, lasku, exotiku, spoustu postav a k tomu to vse zabalit do lehce vanocniho baleni, protoze se pribeh odehrava o svatcich. A to ani nemluvim o tom, ze vas Poirot nauci krajet mango :) Egyptskemu princi je ukraden drahocenny rubin a Poirot i pres odpor k nevychovanemu mladikovi zacina patrat v dome egyptologa Laceyho. Tady me docela pobavilo, ze pouzita funkcionalisticka vila (neco jako brnenska Tugendhat) byla myslim pouzita jiz v nekolika dilech, pokazde trochu z jineho uhlu nebo v jinych prostorach. Kdyz clovek kouka dily s odtupem, nema sanci si toho vsimnout, ale jelikoz jsem je videl kratce po sobe, prisla mi nektere foyer povedoma. Nicemu to nevadi, prislo mi to spis roztomile :) ()

Vražda na maškarním plese (1991) (S03E10)

Serie a epizoda: S03E10. Na Plese vitezstvi (zrejme k vyroci konce 1. svetove valky) se schazi spousta lidi v maskach, vcetne 6 lidi v kostymech komedie dell'arte, usitych podle vzacnych porcelanovych figurek. Nejprominentnejsi z nich, lord Cronshaw, je zavrazden a Poirot musi najit maskovaneho vinika. Velmi prijemny dil s peknymi kostymy a angl. smetankou, ktera pod svymi vybranymi zpusoby skryva nejedno tajemstvi a nerest. Do reseni pripadu se dokonce svym zpusobem zapoji i BBC :) ()

Záhada lovecké chaty (1991) (S03E11)

Serie a epizoda: S03E11. Tentokrat takovy (pod)zimni dil ze sychravych blat, kam se Poirot s Hastingsem vypravuje na strileni tetrivku. Vse organizuje neoblibeny zbohatlik Pace, ktery je po odjezdu hostu zastrelen neznamym prichozim. Trochu mi to atmosferou pripominalo "Fantomas kontra Scotland Yard" (1966), kde se taky sjeli na zamek, akorat lovili lisku. Ale narozdil od komisare Juvea sveho pachatele Poirot vzdy dopadne :) ()

Vraždy podle abecedy (1992) (S04E01)

Serie a epizoda: S04E01. Jeden z nejlepsich dilu. Velmi promysleny od zacatku do konce, jak co se tyce vraha, tak i mateni divaka ci hezkych vtipku (Hastings a jeho historka s kajmanem je fakt roztomila). Poirot je skrze dopisy vyzvan "na souboj" s tajemnym a mozna silenym clovekem, ktery si vybira obeti dle abecedy a podobne jako Fantomas nechava u obeti jakousi "vizitku", abecedni vlakovy jizdni rad. Na kazdou vrazdu je Poirot upozornen, aby znovu a znovu selhal pri prevenci tohoto anoncovaneho zlocinu. Ovsem kazda dalsi vrazda znamena dalsi mozna voditka k dopadeni pachatele. A tak Poirot - i s pomoci pribuznych obeti - zacina rozpletat tento zapeklity pripad. ()

Smrt v oblacích (1992) (S04E02)

Serie a epizoda: S04E02. Jak rika inspektor Japp - Poirote, nemuzete nasednout ani do letadla, aniz by se stala vrazda :) Zajimavy, takovy "napul francouzsky" dil, tentokrat bez Hastingse. Poirot je na navsteve Parize jako turista a spolu s dalsimi, kteri zde byli prevazne kvuli tenisu na Roland Garros, se pak vraci letadlem do Anglie. Po priletu je nalezena starsi dama mrtva. Maly prostor paluby letadla, pomerne malo podezrelych - kazdy zcela jiny - a jedna vosa. Slusny dil, ktery ma u me bohuzel minus, ze je snadno zapamatovatelny, cili napodruhe uz neohromi. Kazdopadne je logicky, coz je hlavni, a je roztomily tim spickovanim mezi Jappem a jeho kolegou - franc. inspektorem. ()

Nástrahy zubařského křesla (1992) (S04E03)

Serie a epizoda: S04E03. [spoilery!] Navsteva u zubare muze byt vase smrt. Bez metafor :) Standardne dobry dil, ktery ma ovsem tu malou vadu, ze je zde jako v nekterych jinych pribezich nekdo prevlecen (zamaskovan), coz muze bystry divak mozna odhalit a pak pro nej zapletka nebude az tak zajimava. Zapletka ma koreny v minulosti, podivame se letmo i do Indie s nekolika dobovymi zabery a uvidime Poirota hezky nervozniho pri navsteve asi nejmene oblibeneho doktora, cili zubare. Priznam se ale, ze jsem vubec nepochopil tu nahodu, ze vrah ke svemu stesti zjisti, ze jeho vyderac se objednal ke stejnemu zubari. V chronologii scen totiz nebylo mozne, aby to vedel a podle me je to vina scenaristy. Amberiotis se objednaval k zubari az pote, co u nej byl Blunt. Protoze az tehdy mu o zubari rekla slecna Sealova. Jak tedy mohl Blunt z knihy navstev vedet, kdy tam Amberiotis prijde? Z toho, co je divakovi ukazano vyplyva, ze to proste neni mozne. Proto davam za tento obri fail nakonec tri hvezdy. Co se tyce angl. rikanky, ktera se line celym filmem, je jasne ze se vztahuje ke stope, ktera Poirota "trkne" jako prvni - spony na bote. Proc jsou ale holcicky na chodniku pokazde, kdyz jde nekdo k zubari, to je trochu divne. Kazdopadne je to jeden z tech dilu, kdy nam Hercule odhali na konci trochu ze sve motivace a postoje, za coz si u me ziskava vzdy respekt. ()

Dobrodružství egyptské hrobky (1993) (S05E01)

Serie a epizoda: S05E01. Mam rad tyhlety exoticke dily mimo Anglii. Tento je navic prodchnut jistou mystikou a povercivosti ohledne tajemne kletby, ktera zda se usmrcuje vsechny, kdo meli co do cineni s objevenim nove hrobky v Udoli kralu. Mezi archeology tedy radi tajemna sila a na Poirotovi je, aby ji zastavil co nejdriv. Kazdopadne nez se mu to podari, zemrou ctyri lide, coz je na tento serial pomerne brutalni cislo :) Hodne zajimavy je taky vrahuv motiv, ktery se osvetli az v zaveru. No a po mensi prestavce se taky do serie vraci slecna Lemonova, coz je prijemne. ()

Outsider (1993) (S05E02)

Serie a epizoda: S05E02. Tentokrat trochu nevyrazny dil z prostredi chemiku a obchodu s "know-how". Nemecko zbroji a ziskuchtivy majitel chemicky mu chce prodat materialy k nove latce, syntetickemu kaucuku. Ma kolem sebe spoustu lidi, kteri tento vzorec chteji bud ukrast nebo ho zkratka odrazuji od prodeje valecne naladenemu Nemecku. Pachatel se sice neda snadno uhodnout, coz je dobre, ale moc jsem nepochopil tu saradu s opilym synovcem. Divakovi je hned jasne, ze o mrtvolu asi zakopl nebo neco podobneho, takze cele jeho obvineni je spis takove nenapadne prodlouzeni stopaze. Jinak ale zajimavy dil tim, ze obet nebyla nikym oblibena a vlastne vsem jeho smrt prospela. Bohuzel ani to neomouva vrazdu, coz Poirot vi. ()

Žlutý iris (1993) (S05E03)

Serie a epizoda: S05E03. Zajimavy dil v jakemsi "deja vu" stylu, kdy se nejdrive dozvime o Poirotem nevyresene vrazde kdysi v Argentine behem vojenskeho prevratu. Za stejnych okolnosti (v podobne restauraci a se stejnymi lidmi u stolu) se pak ma konat schuzka v Londyne k vyroci umrti Iris Russellove a Poirotovi nekdo posila zluty kosatec. Minulost se tedy vraci vpodstate ve stejne podobe a Poirot ma mozna druhou a posledni sanci tentokrat vraha odhalit. Podle me hezky dil okoreneny tim, ze se cast odehrava v cizine, a rekl bych i sikovne udelany, i kdyz bystremu divakovi mozna ta hlavni blamaz neunikne a pak muze odhalit vraha velmi zahy. ()

Případ ztracené závěti (1993) (S05E04)

Serie a epizoda: S05E04. Zpocatku zdanlive jasny pripad, kdy se zamozny Andrew Marsh rozhodne zmenit zavet, kterou pred 10ti lety na Novy rok precetl svym nejblizsim. Vzapeti nato, je nalezen mrtev. Podezrely je samozrejme doktor, ktery mel dedit vetsinu majetku. Ovsem vsechno se zamota ve chvili, kdy je zavet nekym odcizena. Zacina tedy sarada s tim, kdo je pokrevnim dedicem... Vsechno navic v trochu "antifeminni" atmosfere, protoze Marsh byl predsedou klubu, ktery neuznava rovnopravnost zen. Povedeny dil, pro me jako diabetika zajimavy navic tim, ze se vrazdi inzulinem O:) Ovsem kdo je tedy vrahem, to se dari autorum sikovne tajit az do uplneho konce, protoze tajemstvi minulosti zustavaji v archivech a klepech, a jen malokdo je zna, nez je Poirot odhali vsem. ()

Dobrodružství italského šlechtice (1993) (S05E05)

Serie a epizoda: S05E05. Tentokrat sice nejsme mimo Anglii, ale i tak je dil castecne exoticky, protoze zde dulezitou roli hraje italska komunita, ba dokonce jista obdoba mafie - masnada. Je zavrazden hrabe Foscatini, pravdepodobne kvuli kompromitujicim dokumentum. Je to doba, kdy v Italii vladne Mussolini, a cela zalezitost je velmi choulostiva. A do toho si nadseny Hastings kupuje italske auto a slecna Lemonova ma noveho pritele. Vse nakonec muze byt ale uplne jinak nez se zda. Kazdopadne pomerne "akcni" dil koncici historickou automobilovou honickou a bravurnim pravym hakem kapitana Hastingse :) ()

Bonboniéra (1993) (S05E06)

Serie a epizoda: S05E06. Velmi sympaticky dil z Poirotova mladsiho obdobi, kdy byl jeste belgickym policistou. Zde prijizdi do Belgie znovu, tentokrat s Jappem, ktery ma dostat vysoke policejni vyznamenani, a pri te prilezitosti mu vypravi o davnem pripadu, ktery podle jeho kolegy tehdy Poirot nevyresil. Retrospektivou tedy vykladana zapletka vrazdy clena vlady a zaroven decentni love story, kdy je Poirot najat krasnou Virginii, ktere se nezda, ze by Paul zemrel prirozenou smrti (selhani srdce). Pointa, kdo je vrahem a proc nebyl usvedcen, je pomerne melancholicka, zaver pak romanticky, coz spolu s tim, ze zde vidime Poirota mladeho nebo ze i vetsinou opomijeny Japp se docka uznani, dela tento dil pomerne unikatnim. ()

Zrcadlo mrtvého muže (1993) (S05E07)

Serie a epizoda: S05E07. Sikovna zapletka klasickeho strihu. Poirot je "najat" neprijemnym obchodnikem s umenim Chevenixem, aby zjistil, kam dal architekt Lake jeho investovane penize. Za odmenu ma Poirot dostat zrcadlo, ktere mu na aukci Chevenix vyfoukl. Zbytek se odehrava na uzasnem sidle vypadajicim jak moderni hrad s chodbami jako z nejake filmove duchariny. A autori toho schvalne vyuzili a pridali sikovne tajemnou esoterickou atmosferu. Dve divky a jejich dva partneri, manzelka a asistentka, sluzebnictvo... Pomerne hodne podezrelych, z kterych si muze divak vybirat, protoze Chevenix je pred veceri nalezen mrtvy ve sve pracovne a zdanliva sebevrazda je zahy vyvracena. Bohuzel zrcadlo, ktere melo byt Poirotovou odmenou, bylo pri zlocinu zniceno. To ovsem detektivovi nezabrani najit vraha. ()