25 let neviny

(festivalový název)
  • Polsko 25 lat niewinności (více)
Polsko, 2020, 112 min

Režie:

Jan Holoubek

Scénář:

Andrzej Gołda

Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Jan Frycz, Łukasz Lewandowski, Mikołaj Chroboczek, Andrzej Konopka, Julian Świeżewski, Magdalena Różczka (více)

Obyčajný život prostoduchého dobráka Tomka Komendy (Piotr Trojan), ktorého snom je stať sa jedného dňa automechanikom, sa obráti nohami naruby po tom, ako bol omylom obvinený z násilnej vraždy a odsúdený k 25 rokom do väzenia. (sochoking)

Renfield

Neuvěřitelný a filmově velmi nekompromisně pojatý příběh Tomka Komendy, jemuž žádné odškodné nemůže vynahradit to, co prožil. Za to tento film by mohl být alespoň částečnou satisfakcí a snad i poukázáním na možné podobné případy. V příběhu Tomka uzemní už scéna zatčení, po niž následuje vězení, které je emočním vrcholem filmu. Zřejmě, v tomto případě totiž těžko říct, celý jeho příběh podává Jan Holoubek opravdu nebývale autenticky (mnoha scénám pomůže i výborná hudba) a samozřejmě nezapomíná ani na rodinu a zavražděnou dívku. Přesto mi trošku chybí více času pro to opravdové vyšetřování, policista s prokurátory to vzali docela hopem. Vysvětleno bylo však vše podstatné z případu, jak ale dopadli všichni ti co tohle celé způsobili? A ještě věc z nejdůležitějších, výborný Piotr Trojan! 85% ()

Oyer

Silný fascinující příběh, který je o to cennější, že se na konci v prostřihu objeví skutečný Tomek Komenda, když vlastně sám sobě (herci, který jej hraje) dává cigaretu. Poutavé, drsné a i když často shlédnutí kouskuju, tak tentokrát na jeden zátah. Nicméně mi tu chybělo pár přeskočených let. Dohromady cca 14 ! Co se asi za tu dobu v tom lochu všechno událo... ()

remy

To šílené zdejší hodnocení mě ani trochu nepřekvapuje.Přeceněný, prvoplánově dojemný a v ničem neobjevný příběh o nespravedlivém odsouzení, kterých existuje stovky, ale mnoho z nich skýtá atraktivnější háv. Zaujmout může snad jen ty, kteří v životě nic podobného neviděli. 25 let neviny nepřináší do svého ranku absolutně nic nového a za pozornost tak moc nestojí. To je všechno. ()

Xmilden

WAU! Poláci do toho tedy šlápli a Vykoupení z věznice Shawshank najednou vypadá jako místo, kam by mohly jezdit na prázdniny rodiny s dětma. 25 let neviny je pro mě jeden z nejpřekvapivějších a nejlepších filmů co jsem za posledních možná 5 let viděl. Budu muset polskou filmografii začít sjíždět častěji. O filmu tady nebudu nic vykecávat. 110% ()

Rozjimatel

"A vazelinu na mazanie prdele máš? Máš, kurva, alebo nie? "Nemám." Tak to ťa bude bolieť prdel."     Mimoriadne silná dráma podľa skutočných udalostí, ktorá v niečom pripomína Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) (pár spoločných prvkov), ale ešte viac Nepravého muža (1956), keďže ten je tiež podľa skutočnosti a v podstate tiež tam nejaká krava zničila život slušnému človeku a aj celej jeho rodine. Zakríknutý hlavný hrdina Tomasz Komenda (výborný Piotr Trojan) si prejde doslova peklom - akoby nestačilo, že je neprávom odsúdený (pôvodný trest 12 rokov sa najskôr zvýši na 15 a neskôr na 25 rokov), ale ešte k tomu zažije priam masaker vo väzení, kde "spravodlivosť" berú do svojich rúk samozvaní sudcovia i vykonávatelia trestu (scény vo väzení sú veľmi silné). Spočiatku je to rozprávanie akési zmätené, keď som sa niekedy nevedel zorientovať v čase, v akom sa dej odohráva a občas som sa strácal i v postavách. Na druhej strane si ale film zachováva istú tajuplnosť, keďže presne nevieme, čo sa stalo a ako sa to stalo a dokáže si celkom zručne udržiavať aj znepokojivé napätie. Z hercov by som rád pochválil ešte výbornú Agatu Kuleszu v role matky, čo je taká silná a aj celkom  inteligentná postava. Na celej veci je inak veľmi smutné to, že keby sa v tom nezačal vŕtať jeden poctivý policajt, nikdy by to policajno-advokátsko-súdnické svinstvo nevyšlo najavo (a nevinný človek by trpel až doteraz, ak by to zázrakom prežil). Ani si radšej nechcem predstavovať, koľko je (bolo) ďalších Tomaszov Komendov a do akej miery je tento prípad iba vrcholcom ľadovca.     "Chcete, pán prokurátor, povedať, že tri inštancie, vrátane tej našej, všetky expertízy, odborníci, policajti, pochybili?" ()

• Při oficiální premiéře filmu 10. září 2020 ve Varšavě Tomasz Komenda prozradil, že jeho partnerka je těhotná a požádal ji o ruku před shromážděnými hosty a novináři. Anna Walter návrh přijala. (Rollo_Tomasi)
  • Filmovalo sa na viacerých miestach v poľských mestách Varšava, Wroclaw a Zabrze. (MikaelSVK)
  • V skutočnosti sa Komenda pokúsil vo väzení o samovraždu až 3 krát. (siloalampa)

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly