Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ruský ultranacionalista Vladimir Radčenko se po vypuknutí občanské války v Rusku zmocnil vojenské základny ve Vladivostoku a vyhrožuje světu odpálením jaderných střel. Korvetní kapitán Ron Hunter je odvolán z oslavy narozenin své dcery, aby nahradil nemocného prvního důstojníka na ponorce Alabama. Ta pod velením kapitána Franka Ramseye vyplouvá, aby v případě nouze zničila protivníkovy rakety. Už třetí den cesty však dojde mezi oběma muži k prvnímu konfliktu. O tři dny později přijde zpráva, že se Radčenko zmocnil kódů potřebných k odpálení raket. Sonar zachytí přítomnost ruské ponorky a vzápětí přijde zpráva nařizující odpálení raket. Alabama se ukryje v hloubce a unikne útoku Rusů. Kvůli tomu však radisté nedokáží zachytit další zprávu určenou kapitánovi Alabamy. Ramsey je odhodlán splnit první rozkaz a pohádá se kvůli tomu s Hunterem, který trvá na tom, že útok provedou až poté, co obdrží celou zprávu. (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (33)

  • K podobné situaci, jako představuje film, v minulosti podle odtajněných dokumentů na sovětské straně opravdu došlo. Během tzv. "Karibské krize" na konci října 1962 vrhala americká flotila Alpha hlubinné pumy poblíž sovětské ponorky B-59 doprovázející na Kubu lodě s balistickými raketami. Pumy měly být signálem k vynoření, což ale velení ponorky netušilo, protože ponorka byla kvůli utajení bez spojení s Moskvou a Američané zase nevěděli, že je vyzbrojená jadernými střelami. K odpálení byl podle předem daných instrukcí nutný souhlas všech tří velicích důstojníků ponorky. Navzdory naléhání kolegů však 3. důstojník, kapitán Vasilij Archipov, k palbě nekývl, čímž svět zachránil od jaderné války. (džanik)
  • Jason Robards, který si zahrál roli admirála ve scéně, kdy probíhá vyšetřování onoho incidentu na palubě ponorky USS Alabama, skutečně sloužil u námořnictva během druhé světové války. Byl honorován vyznamenáním „Navy Cross“, které se uděluje se za učení ostatních zemí Paraliance, jak správně vést boj. (becki_tu)
  • Během scény, kdy je poručík Hunter zbaven služby, říká kapitán Ramsey : „Get Lt. Zimmer in here! (Přiveďte sem poručíka Zimmera!)“. Hans Zimmer totiž složil k filmu hudbu a jeho jméno bylo dopsáno do scénáře jako pocta za skvěle odvedenou práci. (becki_tu)
  • Jméno ponorky je „Alabama“. Jeden fotbalový tým na univerzitě v Alabamě se jmenoval „The Crimson Tide (Krvavý příliv)“. Tento tým vedl slavný trenér Paul „Bear“ Bryant. Ve filmu se takhle („Bear“) jmenuje kapitánův pes. (becki_tu)
  • Říká se, že Tony Scott používal při některých scénách až čtyři kamery najednou. (becki_tu)
  • Kulisa, použitá pro můstek ponorky USS Alabama, byla také použita jako můstek ponorky USS Georgia ve filmu Den nezávislosti (1996). (becki_tu)
  • Existuje ještě jedna válečná ponorka USS Alabama z období druhé světové války. Ta je však natrvalo zakotvena v docích Mobile Bay a slouží jako muzeum. (becki_tu)
  • Producenti Don Simpson a Jerry Bruckheimer původně nabídli jednu z hlavních rolí Valu Kilmerovi, který ji však odmítl. O pár let později Val Kilmer řekl, že to byl jeden z filmů, u kterého měl svoji roli rozhodně vzít. Dodnes se přesně neví, jaká role byla tehdy Kilmerovi nabídnuta. (becki_tu)
  • Brad Pitt prejavil úprimný záujem hrať LCDR Huntera (Denzel Washington) v období, keď Al Pacino zvažoval rolu kapitána Ramseyho (Gene Hackman). Pitt totiž už dlho chcel pracovať po boku Pacina, ktorého považoval za hereckého majstra. Keď však bolo jasné, že Pacino túto úlohu nezoberie, Pitt tiež prestal mať o film záujem. S Pacinom si napokon zahral v Dannyho trinástka (2007) a zdieľal s ním scénu vo filme Vtedy v Hollywoode (2019). (Arsenal83)
  • Keďže námorníctvo odmietlo spolupracovať pri natáčaní, produkčná spoločnosť nebola schopná zabezpečiť zábery ponorky. Po kontrole, aby sa ubezpečili, že neexistuje zákon proti natáčaniu námorných plavidiel, počkali producenti na ponorkovej základni v Pearl Harbor, kým sa ponorka nevyplaví na more. Keď ponorka (zhodou okolností skutočná USS Alabama) opustila prístav, prenasledovali ju na člne a helikoptére a natáčali za pochodu. Pokračovali v tom, až kým sa neponorila, čím im poskytli zábery, ktoré potrebovali zakomponovať do filmu. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v Burbank, Orange (Kalifornia, USA) a Lanvéoc (Francúzsko). Obdobie natáčania trvalo od 15. augusta do 1. decembra 1994. (Arsenal83)
  • Posledných 60 minút filmu je takmer na chlp reálnych 60 minút v deji filmu až po koniec titulkov. (Arsenal83)
  • Americké námorníctvo považovalo námet filmu za nevhodný a nepresný. Preto odmietlo poskytnúť akúkoľvek pomoc pri tvorbe filmu. (Arsenal83)
  • Film mal taký vplyv, že Robert S. Mueller, ktorý bol v rokoch 2001-2013 riaditeľom FBI, často na stretnutiach s najvyšším vedením FBI často citoval hlášku predstaviteľa Gene Hackmana, kapitána Ramseyho: „Sme tu, aby sme zachovali demokraciu, nie ju praktizovali.“ (Arsenal83)

Související novinky

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012

V neděli 19. srpna zhruba ve 12:30 režisér Tony Scott „bez zaváhání“ skočil z mostu Vincenta Thomase v San Pedru. Skok byl smrtelný. V Scottově kanceláři byl posléze nalezen dopis na rozloučenou,… (více)

Tony a Denzel hubí teroristy

Tony a Denzel hubí teroristy

25.09.2007

Krvavý příliv, Muž v ohni, Déja Vu. Už jste určitě pochopili, co se vám snažíme říct. Ano, Tony Scott a Denzel Washington jsou kámoši. A když spolu natočí film, nikdy to není průšvih. U Sony Pictures… (více)

Nový Scott opäť s Denzelom

Nový Scott opäť s Denzelom

26.04.2005

Denzel Washington si po Mužovi v ohni zahrá v ďalšom projekte Tonyho Scotta (na obr.), ktorým má byť romantický sci-fi thriller DEJA VU. Denzel stvárni agenta FBI so schopnosťou cestovať v čase do… (více)

Reklama

Reklama