Úspěšná a divácky oblíbená hořkosladká komedie o životě, v níž hlavní roli hraje láska, odvaha, smích i smrt. Film vznikl podle scénáře Haliny Pawlowské, která tu čerpala inspiraci ze svého vlastního rodinného zázemí. Autorka v něm s humorem a ironií sobě vlastní, ale i s pochopením a soucitem vzpomíná na svého otce a další svérázné a zemité příbuzné, pocházející ze Zakarpatské Ukrajiny, na své mládí a s ním spojené nešťastné lásky a ztracené iluze. Vše na příběhu Olgy, jejích přátel, rodiny a vrstevníků, odehrávajícím se v průběhu dvaceti let, které prožívalo Československo po ruské okupaci. Peripetie hrdinů jsou nahlíženy s ironií a humorným nadhledem. Střídají se zde bouřlivé komediální situace se slzami. Hrdinové této komedie však už ví, že nepodlehnout, nevzdávat se, mít rád a nezapomenout se smát je platné a dobré… (Česká televize)

Frajer42

Oj. Tak asi takhle. No když bude 14 - ti letou dívku hrát nepříliš pohledná 30 - ti letá paní, tak to asi většina pozná. Nejenom, že jsem to poznal, ale neuvěřitelně mi to vadilo. Nebylo to však jediné co mi na tomto počinu vadilo. Vadilo mi vlastně, že vůbec vznikl. Nedovedu ho ani pořádně zaškatulkovat. Bezesporu se tváří jako takový ten typ komedií, který každý jako komedii označuje, ale vlastně se nikdo ani nesměje. Za zmínku v tomhle filmu stojí snad svérázný přístup k filmu, kdy film je vlastě podaný jako takové vyprávění se vším všudy a za zmínku stojí ještě role i výkon toho Poláka, jehož jméno si netroufám skloňovat. Zbytek je taková omáčka bez výrazné chuti. Hvězdička maximálně. ()

nascendi

Pravdepodobne som sa už niekde zmienil o tom, že Kusturicove filmy nemám rád. Znesiem feérie (či ako sa to nazýva) v Jakubiskových filmoch, ale nie celé filmy, ktoré robí Kusturica. Šteindler sa pokúsil previesť autobiografickú knihu Haliny Pawlowskej na filmové plátno. Našiel osobitého herca Franciszka Pieczku, čo mu zachránilo časť reputácie, ale obsadiť tridsiatničky Chýlkovú, Hrzánovú, Brodskú a Remundovú do úloh školáčok bolo neodpustiteľné, pretože ony sa dokonca pokúšali tie školáčky stvárňovať. Film je dosť zaľudnený rôznymi pitoresknými figúrkami, ktoré si odohrajú svoj part a zmiznú. Dejové epizódky tvoria kaleidoskop, ktorý nedrží pohromade. Celkovo som mal z filmu dojem chaosu, teda veľkej hodnoty entropie. ()

Arsenal83

Komédia by mala byť snáď i vtipná, tu som humor postrádal. Chýlková hrajúca v pokročilom veku pubertiačku, to bol úplný ústrel vedľa a nechápem túto voľbu.V globále ide o vlečúcu sa nudu s málo sympatickou herečkou v hlavnej úlohe. Nebavilo a nepobavilo. ()

Crocuta

Franciszek Pieczka je prostě excelentní, ostatní herci za ním však příliš nezaostávají a v době vzniku filmu ještě neotřelý humor Haliny Pawlowské zde funguje skoro na jedničku. ()

marhoul

Můj velmi oblíbený film, na který se ráda podívám, kdykoli jej v telce dávají. Halina dostala dostala od diváků na frak díky Banánovým rybičkám, nicméně některé její knížky jsem četla a všechny byly příjemně vtipné, přičemž humor nebyl laciný, byl ineligentní a sympaticky normální (ať si říká kdo chce, co chce). Je skvělé, že Milan Šteindler Díky za každé nové ráno natočil. Je to výpověď tehdejší doby, společnosti, rozdílů kultur, výborně obsazené a perfektně zahrané, směšné a dojemné zároveň. ()

BoPo

Tak tu to do sebe všetko zapadlo. Herci, príbeh a aj výsledný pocit z filmu. No a ako bonus je postava, ktorú stvárnil Franciszek Pieczka. ()

Gary

Nejspíš to jediné, co se Milanu Šteindlerovi povedlo natočit. Dobře napsané, se skvělým Pieczkem, Hrzánovou, Vránovou a samozřejmě Chýlkovou, s velice dobrým scénářem. Vadilo mi ale, že to celé vypadá, jako by se to odehrávalo někdy v osmdesátých letech a výprava i kostýmy to jen potvrzují. A třicetiletá Ivana Chýlková na začátku hrající čtrnáctiletou...to se úplně nepovedlo. ()

GeusX

"Nešla byste se mnou na kafe?" "Ne." "Nelíbí se vám snad moje uniforma?" "Uniforma ano, ale vy se mi nelíbíte!" "Tak občanský průkaz..." ()

Tommassi3

"Kam jdeš ??" - "Do Zanzibaru.." ;) Poetická cesta plná trapnosti do hlubin Halininy duše.. Tady se ještě Banánový rybičky V žitě nepásly.. Další důkaz, že Sklepmistr Šteindler, než se zaprodal, čemu se zprvu vysmíval, filmy opravdu točit uměl.. Navzdory Halině Pawlovské, nemluvím o scénáři, ale zejména o její knize, kterou nelze nazvat jinak než šmírou.. Kdyby psala scénář a onu antinovelu s nějakou logickou či profesně důstojnou posloupností, pak by tenhle biják platil za adaptaci vskutku inspirativní.. ()

Terva

CITÁT - Šla baba okolo mlýna a poněvadž byla ožralá, tak se v tom náhonu utopila.......... Ivana Chýlková se na tu roli vůbec, ale vůbec nehodí. Celý ten příběh mě moc nezaujal a osobně mi to připadá spíš k pláči a ne jako komedie. Vtipným scénám jsem se moc nesmál, nepřipadají mi zas tak moc vtipné. CITÁT - Já si vidím na nos............ ()

El Pistolero

6/10. Oj! Pil jsem v pondělí a propil jsem čtyřicet krav... Zajímavý film se slušným hereckým obsazením, jemuž jednoznačně vévodí geniální Franciszek Pieczka, a nevšední „ukrajinskou“ poetikou. Ale aby Ivana Chýlková hrála ve svých zhruba třiceti letech dívku, která se nejdříve hlásí na střední školu, pak na vysokou a poté se vdá, má syna a stane se z ní spisovatelka, to je na můj vkus až příliš velký rozptyl. Summa summarum, ze Šteindlerovy režisérské tvorby mne více zaujala jeho prvotina „Vrať se do hrobu!“. ()

befelemepsvz

Skvělý film, který má svojí vnitřní poetiku a kouzlo, které ovšem nemusí zaujmout každého. Plyne lehce, že se občas až divíte kam, ale výsledek je paráda. Moji největší chválu určitě sklízí Franciszek Pieczka, jeho "Udělal sem tohle! a museli mě pustit..." mě bavilo, ještě dlouho po projekci. ()

Vojcl

Netypická česká komedie se spoustou skvělých hlášek z pera Haliny Pawlovské, takže jestli máte rádi její humor povinnost vidět. Ivana Chýlková je sice na roli dospívající dívky už přeci jen trochu stará, ale jinak podává celkem slušný herecký výkon. Avšak největším kladem filmu je jednoznačně polský herec v roli Ivanina otce, jeho kreace je vskutku nezapomenutelná. "Nemáte hlad? Ve spíži je spousta paprikových klobás!" :-) ()

Orlau32

Je to zajímavý film, který vychází ze zážitků rodiny přistěhovalců do Prahy a jejich život s rozdílnými zvyky a názory. Hlavní hvězdou je zde Ivana CHÝLKOVÁ, prostě báječná, komická a přesto naprosto přesvědčivá. Velmi dobrý film. ()

rt12

Jedna z mála věcí co se mi líbila od Pawlowské. Trefa do černého byla s obsazením Chýlkové a Pieczky. ()