Mnoho povyku pro nic

• Velká Británie Much Ado About Nothing (více)

Don Pedro Aragonský navštíví svého přítele Leonata v Messině a přivede s sebou své přátele Benedika a Claudia. To vše krátce poté, co potlačil vzpouru svého nevlastního bratra Dona Johna. Claudiovi, zamilovanému do Leonatovy dcery Hero, pomáhá Don Pedro získat její ruku, přestože se zlý Don John snaží sňatek zmařit. Současně se přátelé domluví na plánu, jak přimět Leonatovu neteř Beatrici a Benedika, aby se do sebe zamilovali, což se podaří. Don John však zosnuje plán, jak překazit svatbu Claudia a Hero. Rozšíří pomluvu, že Hero byla Claudiovi ještě před svatbou nevěrná. Plán vyjde, což vede Claudia k tomu, že na svatbě svou milovanou Hero veřejně odsoudí a odmítne si ji vzít. V reakci na to si její otec se svými přáteli vymyslí báchorku, že Hero zemřela žalem, a doufají, že v Claudiovi vzbudí lítost. Mezitím si Beatrice a Benedik vyznávají lásku a Beatrice prosí Benedika, aby Claudia vyzval na souboj... (TV Nova)

filmmovier

Opravdová lahůdka. Moje nejoblíbenější Willova komedie (a asi i hra celkově), ve stejně nádherném, rozkošném a kouzelném podání, jako je to divadelní s Tennantem a Catherine Tate (kteří jsou ovšem ve svých rolích o něco lepší). Kenneth Branagh je úžasně neodolatelný, Emma Thompson je naprosto skvělá, mladičká Kate Beckinsale neuvěřitelně nádherná. Kennethova režie jako vždy naprosto prvotřídní. atmosféra a prostředí na jedničku, herecké výkony tradičně na té nevyšší úrovni i v těch nejmenších rolích. Ano, Kenneth Branagh i s tímto filmem ukázal, jak se má Shakespeare převádět na velké plátnoa že nikdo jiný by to radši dělat neměl. Skvostná záležitost, ve které potěší Michael Keaton i Brian Blessed, ale kdo mi vůbec nesedl, to je Keanu Reeves. Nebudu se tady pouštět do tvrzení, že jeho obsazení byl přešlap (ačkoliv i to je možné, moc mu to totiž nešlo), ale pravda je taková, že Don John je nejnudnější a nejméně povedený ze všech záporáků, které kdy Shakespeare vymyslel. Jinak je pro mne ale Mnoho povyku pro nic i v této podobě prvotřídním, skvostným, nádherným zážitkem s naprosto úžasnou ústřední dvojicí (kterou pro mně vždycky byli a vždycky budou Benedick a Beatrice) a naprosto úžasnou druhou hlavní dvojicí (která v druhé polovině zbytečně bere prostor té první - :D :D :D), nádhernou hudbou (miluju Nonny Nonny) a božsky nádhernou a roztomilou Kate. Nelze nic jiného, než doporučit. Vrchol Willových adaptací. 100%. ()

ArsenalEagle

Příběh z dob, kdy panenství nastávající bylo důležitější, než její charakter a inteligence. Nemá asi smysl nějak zastírat, že k Šejkspírovi mě to zrovna dvakrát netáhne, ale moc rád bych (kvůli Kennethovi) projel alespoň jeho filmová zpracování. Much Ado About Nothing je tedy po čase druhým filmem "ze série". Nejprve musím vyzdvihnout skutečně nabité obsazení, ve kterém se objevují Shakespearovští veteráni Branagh, Thompson, Blessed a Briers doplnění mladými uchy jako RSL, Beckinsale, Reeves, nebo Washington s Keatonem. Nedá se upřít precizní, řemeslně přesné zpracování, na Ostrovech asi nemohli najít nikoho schopnějšího a na pozici vhodnějšího člověka, než je právě KB. Za zmínku v samotném filmu stojí hlavně dokonalé pošťuchování v té době manželů Kennetha s Emmou, nebo opravdu vtipné námluvy zprostředkované jejich přáteli, což je vůbec to nejlepší a nejzábavnější z celého příběhu. Stará literární angličtina je doslova procházkou peklem, kde se místy bez titulků absolutně nechytám, přesto je film neuvěřitelně živý a svěží a vzbuzuje přesně tu magickou atmosféru, jakou máme při čtení her nejznámnějšího světového dramatika. ()

StarsFan

Shakespeare v podání Kennetha Branagha v sobě vždy skrýval jisté kouzlo, které jsem v jiných filmových interpretacích (snad ještě krom Pacinových verzí) najít nedokázala. Jak to ten chlap dělá, že v hrách zachová původní jazyk, přesto jsou pořád tak svěží? Shakespearovy hry můžete milovat, nebo nenávidět a já, ač se nepovažuju za nějakého znalce, se řadím spíše do první skupiny diváků. Filmovým zpracováním jeho her jsem ale často zklamaná; o vršících se vrstvách patosu ve verších, jenž každý zná, skutečně není. Kenneth do všech adaptací dává své zaujetí a svůj mozek, zvláštní náhodou (či spíš předem pečlivě promyšleným plánem) jsou ale jeho verze nejbližší podstatě Shakespeara jak myšlenkou, tak dějem. Kdyby náhodou někdy režíroval nějakou Willovu hru v Londýně a ještě hrál hlavní roli, dejte mi okamžitě vědět. Pojedu se na něj podívat, protože tenhle chlap dokáže veršům vtisknout život. Jeho slovní přestřelky s Emmou Thompson, v té době ještě jeho manželkou, patří k vrcholům filmu. Škoda, že odbočka k Michaelu Keatonovi a hlavně prkennost Keanu Reevese jinak mé hodnocení o hvězdičku sráží. Dodatek 4. února 2011: Kašlu na špatné obsazení hlavního záporáka; kvůli dvojici Emma & Kenneth, hudbě Patricka Doyla a sympatické režii si Much Ado About Nothing těch pět hvězd zaslouží. Pravděpodobně nejlepší shakespearovská filmová komedie, co jsem kdy viděla. ()

KarelR

Další velmi povedený Branaghův Shakespeare, kterému kraluje on sám a jeho "družka" Emma Thompson. Tahle dvojka si milostné špíčkování potrénovala už v Jindřichu pátém a tady to dovádí k dokonalosti. Lamoidní Keanu Reeves naštěstí nemá moc prostoru a nejvíc ruluje Michael Keaton, ve kterém byste Batmana rozhodně nehledali. Třešničkou na dortu je jako obvykle skvělá Doyleova hudba. ()

misulka03

Jsem tímto zpracováním slavného díla velice spokojena. Trochu s politováním musím přiznat, že se mi dabingová verze líbí víc než originál. Originál mi často přichází mdlý, dabing je pro mě více dramatické ve slovu a to mám u citování Shakespeara ráda. Ale přiznávám, možná jsem jen zkažená českými divadly. Každopádně film je to krásný. ()

• Stejně jako při natáčení adaptace Mnoho povyku pro nic v roce 1966, hlavní role ztvárnili herci, kteří byli v době natáčení skutečnými manželi. Tehdy to byli Robert Stephens a Maggie Smith, zde Kenneth Branagh a Emma Thompson. (Morien)
  • Děj Shakespearovy hry je zasazen do Messiny na Sicílii, ale film se natáčel v Chianti, což je v Toskánsku (střední Itálie). (Morien)
  • Celá závěrečná scéna, kdy všichni zpívají a tančí na "Hey Nonny Nonny" je jeden jediný nepřerušený záběr. (Morien)