Svého času nejdražší nizozemský film sleduje osudy studenta Erika Lanshofa (Hauer) a jeho přátel z univerzity v Leidenu na pozadí druhé světové války. Idyla studentského velkoměstského života se s příchodem nacistů mění v noční můru, v níž je každý z přátel nucen zaujmout své místo. Ať už jako válečný hrdina ve službách královny, dvojitý agent či voják ve službách Wehrmachtu. Tvůrci tak oslavují válečné hrdinství Nizozemců, stejně jako upozorňují na hanbu kolaborantů. (J.Connor)

kaylin

Rutger Hauer zde dokazuje svou hereckou velikost, která mi v některých jeho amerických filmech hodně chyběla. Tady je ale důvod, proč se dostal až do Hollywoodu, stejně jako Paul Verhoeven, který by měl být adorován. Já doufám, že toho ještě stihne dost natočit, protože jeho film jsou prostě silné. ()

PogoJoe

3.2/5 || Z podivného a nudného začátku, kdy jsem nějakou dobu přemýšlel o tom, že film vypnu a nedodívám ho, se Oranžský voják postupně trochu zlepšil, ale že by šlo o nějaký super zábavný, zajímavý nebo napínavý snímek se podle mého názoru hovořit nedá. Po Showgirls druhý nejhorší film od P. Verhoevena, co jsem viděl (z 11). || Režie: ****, Scénář: ***, Herci: ***, Hudba: ***, Efekty/výprava: ****, Kamera: *** ()

radektejkal

Verhoevenův pohled na vzorek nizozemské společnosti (o kterém zřejmě předpokládal, že si ho divák zobecní) mě zaujal i překvapil. Domníval jsem se dosud, že Holanďané drželi víc při sobě nejen na úrovni party kamarádů, ale i na úrovni národa. Paul Verhoeven však tvrdí, a rozhodně o tom ví víc než já, že se za války chovali tak, jako všechny ostatní národy kontinentální Evropy. Nevím však také nic o tom. že by se Holanďané oblékali do krojů a projevovali loajalitu k Říši na největším náměstí v zemi... Filmu samotnému se dá ovšem všelicos vyčíst, avšak drží při sobě a je přesvědčivý. ()

kinderman

Když se hlásit dobrovolně do armády, pak rovnou z večírku, a tedy ve fraku. Když připravit zásadní odbojářskou akci, pak využít jako krytí večírek, a tedy se mezi výbuchy opět pohybovat ve fraku. To samozřejmě není náhoda- Verhoeven nic moc neglorifikuje, ale ukazuje, že přežít válku může buď ten, který se do ničeho nezamíchá, nebo ten, který ji bude brát jako dobrodružství. Ostatní, kteří dělají nějaká rozhodnutí, či se octnou v sevření morálních dilemat, zemřou...a jejich smrt je na hony vzdálená nějakému patetickému vykřikování vlasteneckých sloganů. ()

majo25

Tak aj Holandsko natočilo vojnový snímok, v ktorom ukazuje ako sa k 2. svetovej postavili samotní Holanďania. Rôznorodo, ako asi všade v Európe. Je to pre mňa zaujímavá téma, aj z pohľadu holandského odboja, pretože dobové holandské pomery až tak nepoznám. Samozrejme, obsadený, ako sa to na svojho času najdražší holandský fim patrí, najznámejšími holandskými hercami - popri svetovo známom Hauerovi aj de Lint či Krabbé, a režírovaný najznámejším holandským režisérom. Punc príjemne dopĺňa zahraničný kolega - Edward Fox. Nechýba množstvo neviazaného sexu, čo je asi pre holandské filmy typické. Mne tu však chýbal väčší dôraz na drámu a napätie a občas mi prišli niektoré scény nechutné, našťastie nebolo ich veľa. ()

Radiq

Nemůžu říct, že by mě to teda nějak bralo. Zápletka taková nedošitá, teda došitá, ale nězajímalo mě to moc. Asi kvůli tomu, že nejsu holanďan - ti to asi viděli trochu jinejma očima. Co ale stojí za to, tak scény, ve kterejch se vyskytuje nějaká ta erotika. Ona se tam ta erotika nevyskytuje jenom tak obyčejně, ale úplně to dycky hučí. ()

StanislachKo

Tak jo, nalejem čistého rovno za námet: Mladíci verzus vojna = úžasný film. A tak aj bolo. Skoro to na mňa zoslalo aj nostalgiu z čias E.M.Remarque-a. S tým rozdielom, že jeho postavy podstatne viacej chlastali. Ale vplyv je tu nepopierateľný. ()

Brain-D

Taková slabší a nedotažená černá kniha. I když by pametnici 70tých let namítali, že film měl kvality. já se prostě chvilama nudil a podle mě je to takk půlka. Jinak bez Rutgera Hauera by to podle mě skoro za nic nestálo. ()

zigíš

Na rozdíl od takové Černé knihy, zoufale televizní. Za laciným vizuálem, scénář moc nezaostává. A pokud to byl -ve své době- nejdražší snímek, který kdy v Holandsku vznikl, to vláda domácí kinematografii kdovíjak nedotovala. Škoda, fakt by mu slušelo spíš nějakých těch 10dílů, do bedýnky. ()

Mikino00

Příběh mapující příběh holandského odbojáře je skutečně zajímavou sondou do doby, kdy každá chyba znamenala smrt. Na holandské poměry se jedná o velkofilm, se skupinou obstojných herců v režii Verhoevena. Moc se mi nelíbilo období před tím, než vstoupili všichni do odboje. ()

Santino7

Verhoevenova dosť možno najserióznejšie podaná snímka spomedzi jeho tvorby vôbec, venujúca sa temným dejinám (nielen) Holandska v rozmedzí vojnových čias druhej svetovej. Nie je až takým prekvapením, že pri tejto matérii sa takmer úplne vyhol poznávacím znakom svojho špecifického rukopisu v podobe kadejakej kontroverzie, veľmi častej a otvorenej sexuality, cynizmu či svojskému humoru (hoc ten tu zakomponovaný je, avšak v oveľa menšej miere než obvykle) a tak ďalej, nuž a k dielu pristúpil s plnou vážnosťou, ako sa na danú tému sluší a patrí (pozn. - tým však nechcem povedať, že by mi spomínané prvky v jeho tvorbe vadili, práve naopak, jeho štýl mi plne vyhovuje, o čom ostatne svedčí i zaradenie v rebríčku mojich obľúbených režisérov). Dalo by sa povedať, že sa jedná o vojnový film relatívne neobvyklý, nakoľko neobsahuje takmer žiadne scény priamo z bojiska a samotného ostrého vojnového stretu (možno až na pár maličkých výnimiek - krátke zábery na dianie v Rusku, letectvo), zato poctivo približuje iné aspekty danej doby - vlastenectvo a "vlastenectvo", tému kolaborantstva, odbojové hnutie, kruté zaobchádzanie so Židmi, celkovú napätú situáciu počas nacistickej okupácie a tak ďalej. Nuž a musím povedať, že mi to plne vyhovovalo, rovnako ako mi vyhovovalo zameranie sa na osudy partie priateľov z vysokej školy, ktorí sú do týchto udalostí postupne chtiac-nechtiac "vcucnutí". V počiatočných fázach filmu som mal síce menší problém zorientovať sa v postavách (nakoľko som poznal snáď len Rutgera Hauera, ktorý bol mimochodom, ako je to vo Verhoevenových snímkach už samozrejmosťou, opäť fantastický), avšak akonáhle sa mi to podarilo, už som si dianie na plátne užíval vyložene plnými dúškami. Niekto by možno mohol oponovať málo napínavým dejom, ktorý často postráda dynamiku a niekedy je aj nepochopiteľne odľahčovaný (čo mi osobne absolútne neprekážalo), mne sa to takto ale páčilo, pomalé snímky mi vonkoncom neprekážajú, práve naopak. Dokonca mi to v istých aspektoch (zakomponovanie predvojnového priateľstva, postupné rozdielne smerovania, pomalšie tempo atď.) pripomínalo Ciminovho o rok "mladšieho" Lovca jeleňov, ktorý je však o poznanie ťaživejší, temnejší. Za mňa ale celkovo paráda, Verhoeven ma touto snímkou opäť raz dostal. A úvodné titulky taktiež vynikajúce. 95% ()

Kroupa

Pěkný film, ale čekal jsem ho víc kontroverzní a méně heroický. Na druhou stranu mi nepřišel zdlouhavý a nelituju těch dvou a půl hodin. Akorát závěr jsem čekal trochu jiný. Tedy nějaký, ne jen takové vyšumění, které zničehonic přejde v titulky. 28.3.2010 ()

Kulda24

Film pojednávající o situaci v Nizozemí těsně před a během 2. světové války. Z hlediska informačního mě film naplňuje a přináší mi pohled do Nizozemské situace za války a zároveň se i zavrtává do odbojového okénka, které je spletité stejně jako například české. Z hlediska kompozice bych si přál, aby nebyl film tak utahaný a hlavně v první hodině se toho opravdu moc nestane. Takže pokud si film pustíte od 45. minuty, nic tím neztratíte. Rutger Hauer je velice sympatický mlaďák a Verhoeven sází na ty samé karty, když už ho obsazuje do třetího po sobě jdoucího filmu. Velice příjemný válečný film, který mi opět dokreslil další informace a uvidíme jak se v průběhu času prokouše hodnocením. Zatím hezkých 70% ()

sup

Tohle že natočil Verhoeven? Přišlo mi to ploché, nudné,dlouhé a docela banální, tak trochu jako Tmavomodrý svět - jedna hvězda za královnu a druhý vlastně ani nevím za co. ()

helrohir

Zaujímavý režijný počin najznámejšieho holandského režiséra, ktorý mu určite pomohol presadiť sa v Hollywoode. Príbeh na pozadí vojny sleduje osudy partie kamarátov, ktorý sa každý svojím vlastným spôsobom vysporiadali s nacistickou okupáciou Odpor, kolaborácia či zrada sú hlavnými prvkami tohto filmu. Čo sa týka Verhoevenovej réžie, už tu ukázal niektoré prvky typické pre svoju neskoršiu tvorbu, najmä záľubu vo voyerizme či vtipkovaní vo vypätejších situáciách. V hlavných úlohách predvádzajú výborné výkony dve známe holandské filmové hviezdy, R. Hauer a J. Krabbé, a aj vďaka nim je film emočne silnejší. Stopáž je mierne natiahnutá, čo má za následok aj dejovú vatu, a taktiež mi tam chýbalo trošku viac brutality a pocitu napätia, že postavám ide naozaj o život. A ako väčšinu z tunajších užívateľov, aj mňa o niečo viac zaujala "Čierna kniha". 60%. ()

jack_scott

Není to stejné jako Zwartboek, ani lepší, ani horší. Jen jiné. Ale vcelku vzato- funguje to stejně dobře. Na snímku jsou velmi dobré propracované postavy, ale scénář je trochu slabší než u Zwartboek. Vcelku to je ale dobré, jakkoliv místy méně záživné....ale to je u daného tématu a formy zpracování jasné, přeci jen,i Verhoeven je jen člověk. Dávám solidních 75% a ****. ()

p.a.douch

Paul Verhoeven je zkrátka dobrej. Jeho režie je nápaditá a nebojí se ukázat sex, násilí. U tohoto filmu je zároveň autor scénáře. Oranžský voják se mi líbil. Doopravdy pěkný válečný film. Ukazuje skutečnost jaká byla. Hrdinství, zbabělost, kolaboraci, zradu. Zaujmou zejména Jeroen Krabbé a Rutger Hauer. Zhlédnutí vřele doporučuji. ()