Na titulní straně

• USA The Front Page (více)

Poprava nebo svatba? Jack Lemmon a Walter Matthau v hlavních rolích americké komedie o zlatých časech novinářského řemesla. Divadelní hra Bena Hechta a Charlese MacArthura Na titulní straně (1929) je známá i z našich jevišť a už několikrát byla předmětem filmového zpracování (Titulní stránka – 1931; Jeho dívka Pátek – 1940; nepodařená modernizace Přeladit na život – 1987). Známý hollywoodský tvůrce Billy Wilder (1906–2003) se k prověřené předloze obrátil v roce 1974 a v duchu tehdejší vlny retrofilmů (Podraz aj.) její děj ponechal ve dvacátých letech, tedy v době, kdy sám byl ještě aktivním novinářem. Příběh je velmi dobře známý. Přední reportér chicagského Examineru Hildy Johnson (Jack Lemmon) hodlá pověsit své řemeslo na hřebík a vzít si svoji vyvolenou Peggy (Susan Sarandonová). Jeho nelítostný šéf Walter Burns (Walter Matthau) má však o Hildyho budoucnosti zcela jiné představy a nehodlá svého nejlepšího koně jen tak nechat odejít. A jako na zavolanou se objeví případ, který nemůže popsat nikdo jiný než Hildy, protože patří právě na titulní stranu. Tím případem je chystaná poprava odsouzence Earla Williamse (Austin Pendleton), jejíž protagonista však s nechtěnou pomocí úředních osob uniká oprátce. Wilder se svým stálým spolupracovníkem I.A.L. Diamondem udělali drobné úpravy v textu (především vzhledem k hereckému obsazení – Lemmon byl přece jen o dost starší než má být postava Hildyho), ale zachovali jednotu místa, a tak se většina akce odehrává v místnosti pro novináře v chicagské soudní budově. Vedle ústřední herecké dvojice, již Wilder společně využil už podruhé (předtím ve Štístkovi – 1966), se ve filmu objevuje plejáda předních charakterních herců, Vincent Gardenia jako šerif, Harold Gould jako starosta, Carol Burnettová jako prostitutka Mollie a v rolích novinářů Charles Durning, Herb Edelman a další. Lemmon a Matthau byli za své výkony nominováni na Zlatý glóbus. (Česká televize)

Zagros

Film Na titulní straně vychází ze stejnojmenné divadelní hry z roku 1929, ta byla převedena na plátno několikrát. Viděl jsem už verzi z roku 1940 Jeho dívka Pátek a teď jsem se dostal k verzi z roku 1974, která slibovala pořádnou zábavu podpořenou režií Billyho Wildera a osvědčenou dvojkou Jack Lemmon – Walter Matthau. Bohužel jsem asi podlehl vysokému očekávání a moc se nebavil. Bylo to až překvapivě málo vtipné a skutečně výborných scén bylo jen minimum. Příběh byl hodně naivní, některé scény se tvářily až jako samostatné skeče a humor zůstal místy jednoduchý. To bylo občas v přímém rozporu některých cynických hlášek novinářů rutinérů, které vyvede z míry možná tak „zajímavá“ vražda, aby bylo něco na tu titulní stranu. Jako lehkou komedii na jeden volný večer to jde, ale na pravidelné opakování to za mě není. Billy Wilder zvládl zrežírovat hned několik lepších komedií. ()

Scevola

Vtipna komedia z novinarskeho prostredia. Caro toho celeho spociva na "dotahovackach" ustrednej dvojice. Musim uznat ze som sa par krat velmi dobre zasmial. 8/10 ()

santiamén

Nechápu proč... ničím nevynikající kopie Jeho dívka Pátek, kde je chemie mezi hlavními představiteli mnohem výraznější. Tento film nepřináší nic nového a je to poprvé, co mě Wilder zklamal. Jinak jsou oba filmy dlouhé a ukecané, ale tento je navíc ještě zbytečný. ()

Rozjimatel

4,5  Ďalšia skvelá komédia Billyho Wildera, už dlho som sa tak dobre nenasmial. Je to postavené hlavne na skvelých výkonoch Jacka Lemmona a Waltera Matthaua, ale tiež vynikajúcich dialógoch a miesto dostane aj výborný situačný humor. Je zaujímavé vidieť tak mladú Susan Sarandon, keďže ju poznám hlavne z roli, kde je podstatne staršia. ()

aLPaC

Vtipná komedie z novinářského prostředí. Dřívější a vážnější "Eso v rukávu" mě ale od Billyho bavilo více. ()

arcticsky

Skvělá konverzační podívaná, kde skoro co věta to perla. K tomu šerif, parta policajtů a bachařů jak vystřižená z časů Keystonských strážníků. A závěrečné titulky, ve kterých je sdělení, že šéfredaktor (Walter Matthau) vyučoval po skončení kariéry novinářskou etiku...Wilder je fakt machr... ()

hemul

Wilderova verzia je filmovejsia, Hawksova divadelnejsia, ale tá má zasa lepšiu pointu. Obidva stoja na Grantovi a Lemmonovi. ()

MickeyStuma

Nejdříve byla divadelní hra, která měla úspěch všude, kde se hrála. A tak netrvalo dlouho a vznikl filmový přepis, kde námět ještě více vynikl. Tento snímek je již třetím filmovým zpracováním, nebo-li možná i lépe řečeno druhým remakem. Nemalý podíl na úspěchu a zábavě měla hlavně dvojice komediálních herců Jack Lemmona a Waltera Matthaua. Skvělý byl pochopitelně i ostatní herecký ansámbl, který se výborně doplňoval a držel tempo. Repliky tu jsou odříkány doslova kulometným tempem a v tom je svým způsobem celé kouzlo konverzačního komediálního žánru své doby. Takové se již dnes netočí. Příběh sleduje práci novinářů čekajíc na popravu zločince. Vše se odehrává v tiskové místnosti soudu bez sebemenšího náznaku patosu a nudy. Ano, děj je stavěn především na konverzaci, ale tak dokonale, že film i po tolika letech neztrácí svůj glanc, čímž stále dokáže pobavit a to i po tolika letech. ()

Evander

Příjemná a trochu bláznivá komedie z novinářského prostředí. Vynikající roli zde má Walter Matthau, který svou zlomyslností opravdu dokáže pobavit. 75% ()

Stíba

Wilder, který sám nějakou dobu strávil psaním do novin do tohoto tématu vstoupil už podruhé, tentokrát však na rozdíl od psychologického dramatu, kterým bylo Eso v rukávu, zvolil lehkovážný komediální styl a dopadlo to výborně. Svěží, zábavný film s hvězdami Lemmonem a Matthauem, který vás svým hravým konverzačním stylem strhne. ()

Biopler

Brilantná komédia Billyho Wildera, v ktorej exceluje Walter Matthau v roli šéfredaktora-žurnalistu Waltera telom aj dušou. Popravde nezabudnuteľný výkon plný sarkastických útočných hlášok na odchádzajúceho novinára Hildyho alias Jackyho Lemmona, ktorý skvele sekunduje. A keď sa dávajú opäť dokopy pri väzňovom úteku, tak sú to priatelia na život a na smrť :) Nezabudnuteľná scéna je keď Lemmon o dušu búši do písacieho stroja exkluzívnu story a Matthau sa na to díva a drží svojho chránenca za rameno. Príbeh je skvele vymyslený, plný zvratov a hlášok, pri ktorých určite neraz vybuchnete smiechom. ()

mi-ib

Schématem mi to hrozně připomělo jinej Wilderův film Raz, dva, tři. Po chvilce tápání se děj rozjede do neuvěřitelných obrátek. U Front Page trvá ten rozjezd tak půl hodiny, což mi přijde celkem dost vzhledem k celkový stopáži. Jenže po půl hodině se začne situace vymykat hlavnímu hrdinovi z rukou a v tu chvíli začne neuvěřitelná smršť vtipných a leckdy komických situací. Myslím, že v podání Jacka Lemmona a Waltera Matthau jde o herecký koncert. V hodně věcech mi film připomínal snímek Jeho dívka Pátek. Škoda jen toho pomalého rozjezdu. 4* ()

HappyDeath

Přímo vynikající a jednoduchá komedie, která je o něčem a dokáže pobavit přímo neskutečným způsobem. Fakt škoda, že se už takové filmy poslední dobou nedělají....velká škoda. ()

Brinkley

Trio Wilder - Lemmon - Matthau nezklamalo. Přes poněkud pomalejší start (a zbytečně uječenou lehkou děvu) se tato konverzační komedie rozjela jak Pendolino a svižným tempem dorazila až do brilantně sestavené cílové stanice. ()