Na titulní straně

• USA The Front Page (více)

Poprava nebo svatba? Jack Lemmon a Walter Matthau v hlavních rolích americké komedie o zlatých časech novinářského řemesla. Divadelní hra Bena Hechta a Charlese MacArthura Na titulní straně (1929) je známá i z našich jevišť a už několikrát byla předmětem filmového zpracování (Titulní stránka – 1931; Jeho dívka Pátek – 1940; nepodařená modernizace Přeladit na život – 1987). Známý hollywoodský tvůrce Billy Wilder (1906–2003) se k prověřené předloze obrátil v roce 1974 a v duchu tehdejší vlny retrofilmů (Podraz aj.) její děj ponechal ve dvacátých letech, tedy v době, kdy sám byl ještě aktivním novinářem. Příběh je velmi dobře známý. Přední reportér chicagského Examineru Hildy Johnson (Jack Lemmon) hodlá pověsit své řemeslo na hřebík a vzít si svoji vyvolenou Peggy (Susan Sarandonová). Jeho nelítostný šéf Walter Burns (Walter Matthau) má však o Hildyho budoucnosti zcela jiné představy a nehodlá svého nejlepšího koně jen tak nechat odejít. A jako na zavolanou se objeví případ, který nemůže popsat nikdo jiný než Hildy, protože patří právě na titulní stranu. Tím případem je chystaná poprava odsouzence Earla Williamse (Austin Pendleton), jejíž protagonista však s nechtěnou pomocí úředních osob uniká oprátce. Wilder se svým stálým spolupracovníkem I.A.L. Diamondem udělali drobné úpravy v textu (především vzhledem k hereckému obsazení – Lemmon byl přece jen o dost starší než má být postava Hildyho), ale zachovali jednotu místa, a tak se většina akce odehrává v místnosti pro novináře v chicagské soudní budově. Vedle ústřední herecké dvojice, již Wilder společně využil už podruhé (předtím ve Štístkovi – 1966), se ve filmu objevuje plejáda předních charakterních herců, Vincent Gardenia jako šerif, Harold Gould jako starosta, Carol Burnettová jako prostitutka Mollie a v rolích novinářů Charles Durning, Herb Edelman a další. Lemmon a Matthau byli za své výkony nominováni na Zlatý glóbus. (Česká televize)

lobo87

Scenárista musel sakra dobre poznať, ako to v žurnalistike chodí a ako sa vyrábajú škandáli. Chytal som sa za brucho pri stupňovaní jednotlivých titulkov. Lemmon i Matthau sú skvelá a osvedčená dvojka a tu si to užívali. Neviem, či som niekedy videl lepší film z novinárskeho prostredia... 70% ()

Charlinka

Billy Wilder je zaručená kvalita. Tady prostě nemůžete šlápnout vedle. A s Jackem Lemmonem v hlavní roli už vůbec ne. Scénář opět naprosto skvělý. Není to Wilderův nejlepší film ale to spíše vypovídá o špičkové kvalitě jeho ostatních filmů a ne snad o nějaké horší kvalitě Na titulní straně. ()

pollstro

Po více než třiceti letech od vzniku His Girl Friday přichází Wilder s vlastní filmovou adaptací slavného divadelního námětu, který mu je v rámci vykreslení pohlaví hlavní postavy přece jenom věrnější, než právě zmíněný předchůdce. Možná z toho důvodu je vztah obou hlavních postav přece jenom uvěřitelnější a přesvědčivější. Dialogové tempo je opakovaně zběsile zábavné, dynamické, sofistikované, ostré a v neustále se stupňující. Wilder si vykreslení dobových novin neuvěřitelně užívá, což je patrné nejen v každém kamerovém záběru, nýbrž taktéž i v hereckém vedení všech zúčastněných, které umožňuje i vedlejším postávám získat mnohem větší prostor a hrát tak v širším hereckém záběru. Slavná herecká dvojice Lemmon a Matthau předvádí samozřejmě bezchybný, charakteristický a nepopsatelně zábavný filmový výkon, který se s radostí sleduje. Film pyšnící se chytrými situačními komickým scénami, vybroušenými dialogy a veškerou úctou k žánru screwballových komedií. Vskutku povedená osobitá filmová adaptace, která ale navzdory veškerým kladům nepřichází oproti původnímu originálu s ničím novým. "Well, if it's in the papers, it must be true. They wouldn't print a lie." ()

Amaranta

Asi nebyla vhodná doba, po necelé hodině jsem to musela vypnout, prostě mě vůbec nezajímalo, jak film dopadne. Darmo jsem se přesvědčovala, že scénař je dobrý, skečové scénky povedené... A to jsou sedmdesátá léta pro americké filmy mým oblíbeným obdobím a dokážu překousnout kde co! Nevím, snad příště. ()

kolodej1

brilantní komedie, jakých se dnes už moc nevidí. Skvostné a velmi vtipné, od srdce jsem se zasmál. Opravdu mimořádně zdařilé, krásně vykreslené figurky, jednotlivé dialogy obsahuje jednu perlu za druhou. A vůbec nevadí, že se skoro celý děj odehrává prakticky v jednom interiéru. Poud se to někomu nezdálo vtipné, tak soudím, že mu chybí smysl pro humor. Rozhodně doporučuji ()

zigy

Film postupně graduje, úvod byl za čtyři hvězdy a konec za šest. Konverzační komedie, které by to určitě slušelo na divadle. Film táhne sympatický Jack Lemmon (V. Brabec), kterému jsem celou dobu přál, aby nakonec odjel se svou vyvolenou. Jeho šéfredaktor Walter Matthau (D.Klapka) je ale fikaný, a tak to nemá vůbec jednoduché. Výborný scénář, ale hlavní postavy se pořád hádají, takže někoho by mohlo za půlhodiny z těch věčných půtek rozbolet hlava. Matthau dokazuje, že Zeman má do značné míry pravdu, co se týče novinářů, je to žumpa.....a nakonec odešel vyučovat novinářskou etiku...:) Super dabing! ()

Desmi

Některé starší komedie mají, musím uznat, co nabídnout i dnes. Na titulní straně jde o nadčasový humor a obratné dialogy. Na druhou stranu jsem se za celou dobu pořádně nezasmál, což je jediná věc, kterou od komedie vyžaduji. ()

Teachman

Námět a zápletka: 9/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 9/10. ()

brasek

Nie som nadšený. Film sa snaží byť zábavný a žarty sú na pľaci každú chvíľu, ale samotný príbeh ma nebaví. ()

PTuranyi

Vydarená komédia parodujúca novinárske podvodíky, policajnú neschopnosť a zapredanosť politikov. Produkcia je výborná a perfektný scenár, ktorý sype bláznivé situácie jednu za druhou, spolu s hereckými výkonmi Jacka Lemmona a Waltera Matthaua posúvajú film až na hranicu grotesky. Popri týchto matadoroch v zrelom veku tu zažiari aj Susan Sarandon v jednej zo svojich prvých úspešných rolí. 75% ()

WHMMD

Vynikajúca komédia od Billyho Wildera. Porušil som svoje pravidlo a pozrel som sa na tento film s dabingom, ktorý bol na moje prekvapenie vynikajúci. ()

carnacv

Velmi kvalitní komedie se spoustou kvalitních hereckých výkonů. Úsměvné žertíky, prostupují celým filmem a kvalitně doplňují zajímavý scénář. To vše v relativně ryhlém tempu nemůže nudit, bavil jsem se od počátku až do konce. ()

DrobnohledX

Perfektní komedie, špičkové herecké obsazení, bezkonkurenční zábava. Škoda že v dnešní době nevznikají podobné filmy. Na internetu je možné najít DVD rip který nějaký dobrodinec doplnil o původní český dabing - díky. ()

gizi

Komedie, u které se člověk snad ani chvíli nenudí. Plná výborného slovního humoru, dobrý scénář a výtečný herecký koncert obou hlavních představitelů. 85%, 29.5.2013. ()

PSyk

Maximum především za úžasný scénář. Nepamatuji se, že bych u nějaké komedie byl prakticky neustále překvapován tím, kudy se děj pořídí dále... "Hele zelenej sršeň!!" Genialita je v detailu. A Billy to velmi dobře věděl. ()