Reklama

Reklama

Roberto Rossellini

Roberto Rossellini

nar. 08.05.1906
Řím, Lazio, Itálie

zem. 03.06.1977 (71 let)
Řím, Lazio, Itálie

Zajímavosti (22)

  • Své filmy natáčel často s neherci. Vybíral si lidi charakterově podobné postavám. Poté je obsadil do scény a přizpůsobil ji podle toho, jací lidé opravdu byli. Nemuseli se tak přizpůsobovat napsané postavě, ale scénář se musel poupravovat podle nich. Ve filmu se tak docílilo přirozenosti. (AduskaV)

Americká noc (1973)

Love Camp 7 (1969)

Rogopag (1963)

Dobrodružství (1960)

  • Při uvedení v Cannes byl film publikem vypískán, ale porota jej ocenila. Roberto Rossellini při té příležitosti prohlásil: „L'avventura je nejkrásnější film, jaký kdy byl na festivalu uveden.“ (classic)

Cesta po Itálii (1954)

  • Režisér Rossellini měl trochu neobvyklý pohled na režii. Herci dostávali část scénáře až krátce před výstupem, tudíž se nemohli ani nijak na výstup připravit. (griph)

Cesta po Itálii (1954)

  • Film měl být adaptací románu „Duo“ od francouzské spisovatelky Colette, avšak režisér Rossellini nezískal pro adaptaci románu práva. Proto byl nucen scénář upravit tak, aby se dostatečně lišil od románu. (griph)

La paura (1954)

  • Film se natáčel v Mnichově, o což režisér Rossellini velice stál. Později byl nadabován do italštiny a tato verze se promítala nejčastěji. (Zdroj: Kniha Charlotte Chandler: Ingrid - biografie Ingrid Bergman). (Pavlínka9)

Stromboli (1950)

  • Film je výsledkom slávneho listu Ingrid Bergmanovej Robertovi Rossellinimu, v ktorom napísala, že obdivuje jeho prácu a chce s ním natočiť film. Rossellini a ona založili spoločnú produkčnú spoločnosť pre film, Societ per Azioni Berit, a tiež pomohla Rossellinimu zabezpečiť produkčnú a distribučnú zmluvu s RKO a jej vtedajším vlastníkom Howardom Hughesom, čím zabezpečili väčšinu rozpočtu spolu s medzinárodnou distribúciou filmu. Pôvodne oslovila Samuela Goldwyna, ale ten sa po zhliadnutí Rosselliniho filmu Nemecko v roku nula (1948) od projektu odklonil. (Arsenal83)

Stromboli (1950)

  • Anna Magnani, ktorá mala pomer s režisérom Robertom Rossellinim, mala pôvodne hrať hlavnú úlohu, ale po tom, čo Ingrid Bergman poslala Rossellinimu list, v ktorom vyjadrila svoju túžbu s ním spolupracovať, bola z pozície odvolaná. Napriek tomu sa Magnani rozhodol pripraviť film Vulcano (1950) s použitím rovnakej zápletky, natočenej v rovnakom čase a takmer na rovnakých miestach ako Stromboli. (Arsenal83)

Stromboli (1950)

  • Americký senátor Edwin C. Johnson film odsúdil a povedal: "Degenerovaný Rossellini oklamal americký ľud idiotským príbehom o sopke a tehotnej žene. Musíme sa chrániť pred takýmito pohromami." (Arsenal83)

Stromboli (1950)

  • Film sa kvôli medializovanému škandálu o afére medzi režisérom Rossellinim a herečkou Bergmanovou stal v USA kasovým prepadákom a spoločnosť RKO šla do straty 200 000 dolárov. (Arsenal83)

Stromboli (1950)

  • Film sa v čase vydania stal škandalóznym vďaka mimomanželským vzťahom medzi Rossellinim a Bergmanovou, ktorý sa začal počas výroby filmu, čo malo za následok dieťa narodené mimo manželstva niekoľko týždňov pred americkým uvedením filmu. V skutočnosti táto aféra vyvolala v Spojených štátoch taký škandál, že cirkevné skupiny, ženské kluby a zákonodarcovia vo viac ako desiatke štátov po celej krajine požadovali zakázanie filmu. Následkom toho bola Bergmanovej hollywoodska kariéra na niekoľko rokov zastavená, kým nezískala cenu Akadémie za výkon vo filme Anastázia (1956). (Arsenal83)

Stromboli (1950)

  • Americká verzia vznikla bez zásahu režiséra, na čo Rossellini protestoval. Tvrdil, že 81-minútová verzia vydaná RKO bola radikálne odlišná od jeho pôvodnej 105-minútovej verzie, pretože sa v nej stratila náboženská téma. (Arsenal83)

Stromboli (1950)

  • Ingrid Bergman později o filmu mluvila s úsměvem. Vzpomínala na jazykovou bariéru, většina účinkujících byli totiž neherci a mluvili jen italsky, zatímco ona ještě italsky neuměla a své scény natočila v angličtině. Pak ji ve studii nadabovali do italštiny. Jelikož neherci nikdy nevěděli, kdy začít mluvit, tak jim režisér Roberto Rossellini uvázal na špičku boty provázek a kdykoliv měli promluvit, zatahal za něj. Bergman to připomínalo loutky. Když viděla, jak Rossellini pohybuje několika provázky naráz, dohánělo ji to k smíchu i pláči zároveň.  (Zdroj: Kniha Charlotte Chandler: Ingrid - biografie Ingrid Bergman). (Pavlínka9)

Paisa (1946)

  • Film získal Cenu newyorských kritiků za nejlepší zahraniční film. Osobně si pro ni do New Yorku přiletěl režisér Roberto Rossellini. (Zdroj: Kniha Charlotte Chandler: Ingrid - biografie Ingrid Bergman). (Pavlínka9)

Související novinky

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (více)

Režisér

Scenárista

Producent

Filmy
1954

Cesta po Itálii

Dokumentární
1959

India : Matri Bhumi

Herec

Spisovatel

Filmy
1950

Stromboli - povídka

Kameraman

Filmy
1956

Le Psychodrame

Související novinky

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (více)

Reklama

Reklama