Edith a Marcel (1983)

Moc jsem se těšila předloni na Dahanův film "Edith Piaf", ale přes výbornou oscarovou Marion nic nového v globálu nepřinesl. Tento starosvětsky vyprávěný příběh má krom zajímavé narativní stavby a obsazení (Marcela Cerdana hraje jeho syn MC jr. a trefně) také srdce. Když šel v 80-tých letech v kinech, byla jsem na něm několikrát, a od té doby jsem celá léta skuhrala, proč něco takového u nás nevydají...koupila jsem si ho vloni a dodnes nepustila, snad ze strachu, že ten pocit výjimečného zážitku by se po letech třeba nemusel opakovat.

Hra s nevěrou (2005)

Nebýt Vincenta, nedodívala bych tu nudu.

Nouzový východ (2008)

Těšila jsem se moc a dobře mi tak: film mi z hlavy nemizí, ale přes dobrou režii, herecké výkony a vychytanou retro atmosféru, jejich příběh se mne ne a ne dotknout. Zatímco „Americká krása“ mne kdysi dostala, ale s odstupem let cítím jen chlad a manýru, a cením už jen super herce, u „Nouzového východu“ mne ten pocit formální dokonalosti, ale dokonalého chladu přepadl okamžitě a to nadšení se nedostavilo. Možnost, že bych někdy cítila s paničkou ubitou nudně pohodlným maloměstským životem je totiž naprosto nulová, a navíc pocit, že děti (které ve filmu téměř absentují,) jsou brzda jejich veselosti, také nechápu. Mohla bych rozumět jejím snům, ale jednoduše vím, zač je toho život i práce venku, a vím i to, že před podstatou nikdo neuteče a přesadit ji není nejlepším řešením. Ale přála jsem jí, aby to mohla alespoň zkusit, přestože tuším, že problém jejich vztahu byl spíše v tom, že nedospěli, měli (hlavně ona) o sobě přemrštěně vysoké nebo nepříliš reálné mínění a hlavně neuměli žít tady a teď, i k tomu je třeba odvahy. Aneb jak řekl ten oficiálně štemplovaný blázen: jsem ráda, že jsem nevyrostla jako jejich dítě! Ještě, že si můžu spravit náladu „Cestou do zatracení“, ze které stále cítím to nejpodstatnější… srdce.

Pražské noci (1968)

Je pravděpodobné, že jde o hlukokomyslnou nápaditou metaforu se zajímavými reáliemi, kterou prostě nemám na to pochopit, ale snad jen kvůli opravdu zábavnému Josefu Somrovi a povídce "Chlebové střevíčky" režiséra Schorma mi to stálo za vidění.

Pocit viny (2007)

Malinko mi vadilo, že některé otázky zůstaly jen nakousnuté a je na divákovi, aby se s tím popral sám. Ale vizuálně parádní.70%

Vlakoví lupiči (1973)

Byla to v podstatě zatraceně průměrná podívaná, ale jen do chvíle, kdy v posledních dvou minutách promluvil Ricardo Montalban a rozesmálo mě, že jsem na to nepřišla sama. 70%

Spatřit plavého koně (1964)

Přestože karty byly předem beznadějně rozdané, cítila jsem při pohledu na matku a syna v závěrečných záběrech pocit jakéhosi zadostiučinění, navíc radost, že kněz Francisko Omara Sharifa nezaplatil za svůj lidský a odvážný čin životem.

Mackenovo zlato (1969)

Trikově překonané, katastrofický závěr s odstupem let komický, ale šerif Gregoryho Pecka je jak má být, píseň José Feliciana je nadčasová a má nefalšovanou energii, stejně jako okouzlující padouch Omara Sharifa, jehož dobrodružné filmy představují kus mého dětství.

Luna Papa (1999)

Zápletka fajn stejně jako většina herců, děvče rozmilé a Moritz Bleibtreu výborný jako vždy...tedy jako oddechový film proč ne, ale magický realismus mám ráda (a to jen v některých) filmech Emira Kusturice, tady mi to opravdu nesedlo. 70%

Zlá hodina (2004)

Kamera výborná, jinak ale trvám na tom, že zfilmovat jazyk a magično Gabriela Garcíi Márqueze je zhola nemožné, a platí to i pro adaptaci "Zlé hodiny". 70%