Formule! (2001)

Chci předem upozornit, že můj názor je velice subjektivní, pre jsem si ho vytvořil ještě před samotným začátkem filmu a následující děj ho pouze prohluboval. 1.) Formule nežeru a jsou pro mě zajímavé asi stejně jako sledování dětského odpoledne na elektro-autíčkách 2.) Stallone je určitě hitmakerem v posilovně, ale ve filmu mu to bez urážky moc nejde 3.) Harlin je schopný akční režisér, ale většinou má neobyčejnou smůlu na projekty a konečně 4.) Stallone je dokonalý charakterní herec - tedy v porovnání se svým scénáristickým talentem... Podtrženo sečteno, není to až tak hrozné jak píšu, ale já se do konce koukat nevydržel!

Taxi, taxi (2000)

Nepopíram, první díl se mi líbil víc a dvojka je místy až moc ujetá šaškárna, ale při sledování jsem se skvěle pobavil a zasmál. Tvůrci správně odhadli své možnosti a nenatočili nic jiného než jen "stupidní" akční komedii. Kdyby do toho dali jen 5% vážnosti a inteligence, byla by to odpadová záležitost, ale takhle je to slušná, odpočinková podívaná.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Krásný, oduševnělý příběh a především krásný film. Alvinova duše souzní s ubíhající krajinou a potkavšími lidmi, což se především díky výborným hereckým etudám, rozhledově skvělé kameře a povznášející hudbě podařilo Lynchovi přenest skrze plátno. Místy sice film působí trochu nezáživně (dialogové scény, které jsou však nezbytné a psychologicky velmi silné!!!), ale jakmile stařík usedne za stroj a našlápně plyn, je to radost koukat a nejeden divák si spolu s ním může zažít takové malé životní vítězství nad ne zcela příznivým osudem.

Jackie Brown (1997)

Tarantino nepřekvapil. Film jasně zavání jeho tvůrčím stylem, který je však kvůli pohybům v perspektivách trochu nepřehledný a mírně překomplikovaný, nemluvě o natahované délce (nicneříkající dlouhé záběry či některé prakticky zbytečné dialogy). Trefou do černého je naopak vytříbené herecké obsazení, občasné tarantinovské zavtipkování či retro-styl vyprávění. A abych nezapomněl, Bridget Fonda je až neuvěřitelně sexy! V konečném hodnocení však nemůže Jackie nabídnout víc než jen standardní krimi zdrcující délky.

Purpurové řeky (2000)

Skvělá ukázka, jak může pár minut před cílovou páskou zkazit jinak téměř dokonalý požitek ze svělého výkonu filmových tvůrců. Skutečně temný thriller, jehož surovost je umocněna velmi stylovou hudbou, naprosto dokonalými exteriéry, vhodným obsazením a nadstandardním zpracováním... Divák si užívá husí kůže a nervózního okusování nehtů a když už..už..už to má přijít..., tak se to všechno zahodí jen kvůli efektnímu, hloupému a rádoby šokujícímu závěru. V podstatě je to totéž, jako by jste bez varování přerušili tok dokonalé symfonie ožraleckým jekotem s dominantní elektrickou kytarou. Ok, proč ne, ale mohlo to být za 5*!

Letošní láska (1999)

Propletenec milostných příběhů několika relativně mladých lidiček v průběhu dvou let, aneb jak svérázně překousnout první dva roky manželství... Letošní láska je hezky natočená, mírně komediální filmová podívaná, doplněná slušnými hereckými výkony neokoukaných tváří a dobrou muzikou, postavená na základech zajímavého a originálního scénáře.

Cesta byla suchá, místy mokrá (2003) (TV film)

Filmy Karla Kachyni, ať už televizní či dospělé, mám velice rád. Cesta však celkem zklamala má očekávání, protože ze slibného námětu se vyklubal, řekněme ne příliš povedený slepenec scének a situací, které občas působí až tak, že to snad tvůrce scénáře nemohl myslet vážně. Myslím tím především neuvěřitelné náhody ve vyprávění a chabost scénáře jako celku. Navíc, dramatičtější scény doprovází naprosto otřesná Hapkova hudba, mix zvuku se mírněji řečeno prostě nepovedl a v hereckých výkonech by se dalo také pár okamžiků poopravit. Nicméně, i přes to všechno je film odvyprávěn s nebývalou lehkostí a jako odpočinková podívaná s několika úsměvnými momenty si vaši pozornost zcela jistě zaslouží.

Muž, který věděl příliš málo (1997)

Komedie bez vtipu a s nudným scénářem. Billa Murraye mám velice rád, ale tentokrát jeho komediální vyzření nepřesahuje rámec kvality filmu. Klasická filmová pitomost, která za to rozhodně nestojí.

Láska je láska (1998)

Stylisticky velmi zajímavě natočený příběh o první velké lásce, která přece jen nebyla taková, jakou si ji většina z nás pamatuje. Skvělé herecké výkony a naturalistické podání zaručují (řekl bych) velmi objektivní pohled do duše pubescentní generace, která má největší problém vyrovnat se především sama se sebou, s tím co chce a co může mít. Velmi, velmi dobré!

Kobova garáž (2003) (TV film)

Na televizní film nezvykle dobře natočený pohled na výchovu mladých zločinců v době těsně před revolucí. Vynikající herci (hlavně ústřední trojice mladých výtržníků), kvalitní předloha, velmi slušná kamera a pohodově slušivá hudba - takovou kombinaci vám hned tak nějaký filmeček nenabídne. Režisér Procházka zvládl projekt na výbornou, včetně velmi funčního komentovaného prokládání archivními záběry a vlastně i ucelenou stylovostí vyprávění. Suma sumárum, kvalitní film, u kterého jsem se skvěle pobavil, takže nemohu jinak než vřele doporučit!