Chappie (2015)

Poměrně zábavný scifi film, který bohužel doplácí na hloupý a klišovitý scénář, takže v konečném zúčtování ho lze spíše považovat za průměrnou komedii, jelikož to celé působí tak hloupě, že to nelze brát nikterak vážně. Chappie se snaží jít ve stopách Číslo pět žije a nutno uznat, že samotný robot je poměrně roztomilý a fandíte mu, nicméně na druhé straně tu stojí abnormálně nesympatické duo hudební skupiny Antwoord a velmi zvláštní Hugh Jackman s vizáží Jardy Jágra za mlada. Moje hodnocení 55%.

Asterix: Sídliště bohů (2014)

Asterix a jeho galští kamarádi poprvé v digitální podobě a nutno konstatovat, že létající Římané vypadají v trojrozměrné podobě opravdu skvěle, bohužel ani to nedokáže vynahradit příběhovou nevyrovnanost, vlekoucí se tempo a absenci humoru. Ano je to dělané primárně pro děti, proto chápu, že měli režiséři trochu svázané ruce a záměrně se vyvarovali odvážnějšímu humoru, na druhou stranu je to velká škoda, jelikož příběh podle méně známého komiksu k tomu přímo vybízel. Každopádně to celé působí dosti kostrbatě a chybí tomu ona lehkost, která doprovázela dřívější animovaná, ale i filmová zpracování. Moje hodnocení 55%.

Hvězda kriminálu (2013)

Velké překvapení z Velké Británie, ve kterém se režisér pustil do tisíckrát omílaného tématu života vězňů a přesto dokázal být v mnohém originální a výjimečný. Kvalita tohoto filmu vychází zejména z neskutečně dobře zvládnuté autentičnosti a skvělé atmosféry. Ano, v mnoha amerických filmech je vyobrazení kriminálů hrozně cool, ale ani zdaleka nevypadá tak syrově jako právě zde. Možná tomu pomáhá samotná zápletka filmu, kdy se nezbedný synáček snaží trumfnout svého kriminálem protřelého otce a dostává naloženo ze všech stran, nicméně hlavní podíl na tom mají skvěle vybraní hlavní hrdinové a zdařilý komparz. Moje hodnocení 80%.

Sprosťák Murphy (1987)

Asi nejlepší Stand-Up vystoupení s Eddiem Murphym. Lze v něm nalézt vše, co na tomto užvaněném černém komikovi tak miluji, neboli šílená nálož nekorektního a nekompromisního humoru v takové míře, že i kulomet má menší kadenci. Svým způsobem se jedná o nadčasovou záležitost, jelikož to jak Eddie mluví na konci osmdesátých let o ženách, zlatokopkách, nevěře, manželství a zejména Italech, je stále neměnné. Moje hodnocení 65%.

La French – Francouzská spojka (2014)

Vynikající stylová kriminálka, která stojí zejména na velmi dobré dobové atmosféře prohnilého Marseille v sedmdesátých letech, ale rovněž na skvělých hereckých výkonech hlavního dua Dujardian a Lellouche, kteří si po ztřeštěné komedii Nevěrníci střihli poněkud vážnější role a nutno konstatovat, že jim to skvěle sedlo. Zároveň doufám, že další spolupráce tohoto dua vycházejících hvězd francouzského filmu přinese podobný výsledek, jelikož Le French nasadil opravdu vysokou laťku. Moje hodnocení 80%.

Ukradli torzo Jupitera (1980)

Bláznivá komedie se skvělou dvojí hlavních hrdinů a neodolatelnou řeckou atmosférou, která je chvílemi až příliš ztřeštěná, čímž se bohužel kazí poměrně slušná krimi zápletka. Na druhou stranu úlohu komedie na odreagování to plní s přehledem. Moje hodnocení 60%.

Jersey Boys (2014)

Další z řady životopisných filmů známých zpěváků či kapel let minulých, tentokráte pod taktovkou Clinta Eastwooda. Nutno podotknout, že ani to nedokázalo tento snímek vytáhnout z tuctovosti. Ano, je to řemeslně skvěle zvládnuté, ale nikterak inovativní, naopak se jedná o velmi šablonovité převyprávění příběhů Frankie Valliho a jeho kapely, která našincům příliš neřekne a ani po filmu bohužel nebudou o moc znalejší. Na druhou stranu zpívané části působí jako balzám na duši a fanoušci tradiční popové a rockové hudby 60. let si přijdou na své. Moje hodnocení 60%.

Moje léto v Provence (2014)

Příjemná letní rodinná komedie spojující vše, co zbožňuji na francouzských filmech. Decentní příběh, minimalistické herecké výkony, lehký humor a skvělou atmosféru letní krajiny země galského kohouta. Upřímně se jedná o celkem šablonovitou rodinnou komedii, kterých tu bylo nespočet, přesto je pojata poměrně originálně a roli nevrlého dědka si Jean Reno vyloženě užíval. Ano, rozhodně to není komedie, u které smíchy spadnete ze židle, a ani dramatická zápletka příliš nepůsobí, přesto za ten blažený pocit, všudypřítomnou pohodu a krásné Provence, to rozhodně stojí. Moje hodnocení 75%.

Kung Fury (2015)

Stylová akční nálož, která vznikla za pár šupů vybraných od fanoušků, ale svým tahem na branku a jedinečnou retro atmosférou osmdesátých let, strčí do kapsy mnohonásobně dražší americké akční filmy. Kung Fury je doslova prošpikováno bláznivými nápady, parádní hudbou, nostalgií a jedinečným vtipem spočívajícím v parodování všemožných dobových akčních standardů, což se tvůrcům podařilo dokonale a já se královsky bavil u půlhodinového boje s Kung-Führerem a jeho armádou hracích automatů. Moje hodnocení 80%.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Od Matthew Vaughna jsem čekal skvělou akci zabalenou do sofistikovaného hávu, u které se člověk zejména dobře pobaví. Místo toho jsem se přes dvě hodiny nudil u puberťácké bondovky, která nejenom že není originální, ale je i příliš hloupá na to, aby se dala zařadit mezi své dospělejší bratříčky či považovat za inteligentní zábavu. Pochopitelně film má celou řadu záblesků a zajímavých nápadů, které ale bohužel pan režisér nedokázal dotáhnout do konce. Ono to samé lze říci i o hereckých výkonech, geekovský padouch v podání Samuela L. Jacsona je neodolatelný, Colin Firth tu mlátí lidi, že by mu záviděl i Chuck Norris, to je tak vše. Celé to bohužel působí velmi kostrbatě a postrádá to onen lehký nádech, který na britských filmech miluji. Moje hodnocení 60%.