Cesta naděje (2014)

Válečné drama, které není ani tak válečným dramatem jako spíš romantickou pohádkou o vydání se australského farmáře hledat své syny padlé v bitvě o Gallipoli. To, že to celé působí věrohodně asi jako sněhulák v poušti, bych dokázal tvůrcům odpustit, nikoliv už žánrovou nevyrovnanost a do očí bijící komerční zpracování. Chvílemi to bohužel vypadá, že ani sami tvůrci nevěděli, do jakého žánru bude jejich počin nakonec spadat, jelikož to, co se chvílemi tváří jako velké drama, se mění v romantickou pohádku s válečnými prvky ve formě velmi zvláštně použitých flashbacků. Ano, je pochopitelně dobré do filmu nacpat nějakou tu romantiku, nicméně by to nemělo být za každou cenu a do příběhu, kam se to absolutně nehodí. Na druhou stranu musím ocenit snahu o věrné vyobrazení prostředí, k čemuž pomohl povedený casting a výběr lokalit. Každopádně se nejedná o žádný průšvih, bohužel Russell Crowe odvedl daleko lepší práci před kamerou než za ní. Moje hodnocení 55%.

A Farewell to Fools (2013)

Lehká komedie s dramatickými prvky, která dokáže zaujmout originálním příběhem a navíc skvělou formou vyprávění chvílemi až s groteskním nádechem. Na samotné zápletce hledání obětního beránka, který by odnesl smrt německého vojáka, samo osobě není nic zábavného, ale při faktu, že tou osobou je prostý a mazaný francouzský veterán, kterého se místní snaží opít rohlíkem, započne doslova smršť vtipných situací, ale při zachování velmi solidní dramatické linky. Tvůrcům se navíc povedl skvělý tah, že do role zmiňovaného prosťáčka obsadili Gérarda Depardieu a do role hlavního konspirátora Harvey Keitela, kteří doslova září a zejména první jmenovaný předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů za poslední dobu. Moje hodnocení 80%.

Les Invincibles (2013)

Francouzská letní komedie plná skvělých a legendárních francouzských komiků se na první pohled může tvářit jako bláznivá jízda, nicméně opak je pravdou. Nejde ani tak o komedii jako o lehké drama, u kterého se moc nenasmějete, ale svým jedinečným tahem na branku a skvělou atmosférou vám vykouzlí úsměv na duši. Upřímně nejedná se o nic originálního a podobných sportovních příběhů tu již bylo nespočet, přesto kombinace francouzského "národního" sportu pétanque s letní atmosférou a dobrými hereckými výkony hlavních představitelů rozhodně neurazí. Moje hodnocení 60%.

Birdman (2014)

Velmi, opravdu velmi zvláštní a originální film o mužských problémech a ješitnosti, který na jednu stranu působí velmi jedinečně, ale na druhou stranu ho srážejí některé zdlouhavé pasáže a řada scén, které se snaží sdělit nějaké poselství, ale ve skutečnosti spíše filmu uškodí. Proti samotné myšlence přenesení divadla na plátna kin nic nemám, moc se mi líbila kamera a ano, Michael Keaton s Edwardem Nortonem předvádějí opravdu fantastické výkony, ale bohužel celý film se tak snaží tlačit na pilu, že už na konci nemá do čeho říznout a chvílemi působí až nesnesitelně. Moje hodnocení 65%.

Escobar - Paradise Lost (2014)

Francouzský film o jednom z největších zločinců dvacátého století, který se sice nezakládá na pravdivém příběhu a věrném vyobrazení této zrůdy, což je na jednu stranu škoda a rozhodně by si taková rozporuplná osobnost nějakou kvalitní biografii zasloužila. Na druhou stranu se Paradise Lost drží základních reálií a velmi dobře pracuje s divákovými emocemi. Zatímco první půlka je romantická idylka pro láskychtivé puberťačky, kde Josh Hutcherson pobíhá do půl těla po pláži a strýček Pablo ho plácá po ramenou při rozhazování peněz chudým, V druhé polovině dojde k vystřízlivění a najednou se to změní v surovou a drsnou realitu, kde padá jedna hlava za druhou a divák je držen v napětí až do konce. Upřímně jsem se první hodinu poměrně nudil, nicméně ten následný zvrat a kontrast opravdu funguje a připočtu-li k tomu opět vynikající výkon Benicia Del Tora, tak se jedná o velmi kvalitní "exotický" počin. Moje hodnocení 75%.

Láska na kari (2014)

Není nic zvrácenějšího, než když si americký film chce hrát na decentní francouzskou komedii. Bohužel tomu tak je i v tomto případě, kdy švédský režisér sice použil krásnou a jedinečnou francouzskou krajinu, nicméně to zkrátka nenahradí jedinečné kouzlo, atmosféru a symfonii francouzského filmu. Zároveň se nejedná o nic originálního a podobných prvoplánových filmů z francouzské kuchyně, kde po pěti minutách odhadnete celý průběh, už tu bylo spousty a například Comme un chef působí daleko lepším dojmem. Na druhou stranu se i tak jedná o dobře fungující snímek s dobrými hereckými výkony, který určitě mnohé zahřeje na srdíčku. Moje hodnocení 60%.

John Wick (2014)

Akční pecka jaká tu už dlouho nebyla, kulky lítají, krev stříká a těla padají v takové kadenci, že se může jít Arnold s Komandem zahrabat, aneb tak to dopadá, když nesprávnému chlapovi zabijete čtyřnohého miláčka. Samozřejmě se jedná o béčko s poměrně dementní zápletkou, ale když to tvůrci naservírují v takovéto podobě a ještě se skvělým Keanu Reevesem, který po celou dobu hází jeden drsnější pohled za druhým, tak proč ne. Jenom škoda, že se nepovedl trochu lepší casting na hlavního záporáka, jelikož Michael Nyqvist už od pohledu vypadá jako dobrák. Každopádně John Wick nenudí, snaží se vyhnout zažitým akčním stereotypům, naservíruje tu nejlepší porci surové akce a je téměř povinností pro fanoušky žánru. Moje hodnocení 80%.

Nezlomný (2014)

Válečné drama založené na neuvěřitelném skutečném příběhu si stejně jako Koleje osudu s téměř totožnou tématikou zasloužilo trochu zručnějšího režiséra. Nic proti Angelině Jolie, ale zfilmovat takovýto příběh, aniž by z něho čišely jakékoliv emoce, je jasným důkazem její nezkušenosti. Problémem bohužel je i přílišná stopáž a výběr rádoby dech beroucích scén, které nejenže jsou zbytečné, ale po chvíli začnou nudit, což platí naštěstí pouze první polovinu filmu a tyká se zejména samotného ztroskotání, kde se půl hodiny koukáte jenom moře a posloucháte nezáživné dialogy. Na druhou stranu samotné zajetí je vyobrazeno velmi dobře a oceňuji snahu, aby vypadalo co nejautentičtěji. Připočtu-li k tomu fakt, že hlavní představitelé podávají skvělé výkony, tak se rozhodně o žádný propadák nejedná. Moje hodnocení 65%.

Noc v muzeu: Tajemství hrobky (2014)

Třetí noc v muzeu a nutno podotknout, že v zajetých kolejích, na kterých bohužel jezdí stále stejný vlak, kterému inovovali maximálně interiér. Jinými slovy tvůrci se již plně vyčerpali skvělým prvním dílem a již podruhé recyklují dokola pořád to samé a již to nemá takové kouzlo jako dříve. Nepřidává tomu ani fakt, že herci vypadají jako by je to ani nebavilo a až na výjimky nepředvádějí nic výjimečného či zábavného. Nicméně tvůrcům nelze upřít alespoň snaha, několik scén se poměrně povedlo, párkrát jsem se zasmál a věřím, že mladší diváky to může pobavit. Moje hodnocení 40%.

Get On Up - Příběh Jamese Browna (2014)

Životopisné drama o jednom z největších amerických zpěváků Jamesi Brownovi, které má bohužel jeden nedostatek a tím je, že se snaží ve dvou hodinách stroze a bez pikantností převyprávět celý život této osoby a ve výsledku se vlastně nic moc zajímavého nedozvíte. Namísto toho se celou dobu motáte v začarovaném kruhu, kde se místy začnete ztrácet v čase a napravuje to pouze přímé promlouvání hlavního představitele k divákům, které ale nepůsobí příliš elegantně. Jinými slovy pro nezasvěceného diváka, který zná pouze největší hity daného zpěváka, to může být chvílemi hodně chaotické. Na druhou stranu hlavní představitelé včele s Chadwickem Bosemanem podávají skvělé výkony a pěvecká vystoupení působí opravdu dokonale. Moje hodnocení 65%.