• Krátkometrážní

Upírův pomocník (2009)

Knižní sága Darrena Shana není žádné literární veledílo. Je z ní ale silně cítit opravdová láska k žánru i k postavám a je plná emocí, takže umí pohltit, díky čemuž je hodně zábavná. Vampire's Assistant je přesný opak. Je to mizerné zpracování, skládající se z několika výjevů z knih/y, které dohromady působí hrozně zmateně. Samotný Darren a jeho nemesis jsou dva nesympatičtí volové bez charisma, jejichž osud bude každému totálně u prdele a ani Hayek, ani Reilly to už nezachrání. Pár dobrých nápadů (a pěkná Okta a Harkat:) proti nulové chemii těžko uvěřitelných postav, téměř žádným emocím, slabé atmosféře a něčemu jen vzdáleně připomínající fungující scénář. Takhle ne.

Sním či bdím? (2001)

Film neuchopitelný a mnohovrstvý, jako je život sám. Snahy o objektivní zhodnocení jsou zbytečné, film nabízí divákovi přesně tolik, kolik je ochoten a schopen si z něho vzít, což bude u každého jiné. Proto je snadné pochopit nejvyšší i nejnižší hodnocení, ovšem jejich zprůměrování je bezcenné. Za artovou skořápkou se na první pohled skrývá pouze další z newage dokumentů typu What the bleep do we know a Secret a místy i "konspirační teorie" (Alex Jones), ale přesto je úplně jiný a o pořádný kus kvalitnější než většina z těch, které se vyrojily v následujících letech. Nesnaží se totiž odkrývat, ale pouze lehce naznačuje, jedna stejná věta nemusí pro nezainteresovaného postihnout vůbec nic, kdežto pro člověka pohybující se v podobné sféře myšlení může být vyjádřením účasti na tom nejvyšším, čeho je člověk jako bytost schopen. Animovaná forma navíc poskytuje určitý stupeň anonymity zúčastněných a zabraňuje tak možnosti povrchní kritiky jednotlivých myšlenek, pro zamýšlený účinek byla nezbytná. K tomu přispívá i fakt, že se jedná o film o snech, kde je všechno možné. Nejsou nám tak vnucovány názory určitých lidí, se kterými bychom se měli ztotožnit; spíše než to jsou přednášeny myšlenky a nápady s vlastní autonomií; lidé prezentující je pak slouží pouze jako prostředek k jejich sdělení a vlastní interpretace je potom na samotném jedinci.

Avatar (2009)

Ano, Avatar je slepený z klišé. Ne, ani to moc nevadí. Ano, po technické stránce je naprosto brilantní. Jakkoli silně vás Avatar dokázal vtáhnout a působit tak v porovnání s ostatními blockbustery jako něco výjimečně hlubokého, všechno tohle a možná i lépe zvládal už před dlouhými 25 lety japonec s pastelkama (kterým se Cameron nestydatě inspiroval). Bez supervýkoných počítačů, bez 3D, bez šíleného rozpočtu čaroval Miyazaki ještě před mým narozením. Je to jen další potvrzení, že film nedělá technika, efekty ani propracovanost do posledního detailu... což beru jako silně pozitivní zjištění. Film musí v člověku na cosi zabrnkat, zarezonovat na stejnou frekvenci, na které právě jede sledující. Musí takříkajíc mít to svoje srdce. Avatar má kromě jasných kvalit i to srdce, a sice obrovské, zvláště v porovnání se západní tvorbou. Jenže z toho, jak se chudák snažil všem zavděčit a nikoho nezklamat, je takové nějaké bolavé a sem tam i rozlámané, opravdu silně pulsující na mnohem méně místech, než by si během 3 hodin zasloužilo. Když si to tak zrekapituluju, celá Pandora a Na'vi byli naprosto fascinující a mě mnohem více bavilo noční pobíhání po luminiscenčním mechu mezi posvátnýma světýlkama, než všechny akční scény s lidmi dohromady, takže možná jen nejsem ideální publikum :) Technicky jde o obrovský skok správným směrem, ideově je to stále setrvání na místě, ale co by člověk od podobně velkého filmu chtěl? Buďme rádi aspoň za toto. 4,5*, druhá projekce bude za nějaký čas v originále. I přesto, že dabing opravdu není tak katastrofální, mně prostě drásal nervy. Druhá projekce je nevyhnutelná i co se týče množství událostí, které se na plátně dějí. Člověk to prostě tak nějak nestíhá, což je s ohledem na stopáž velký kompliment :)

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Neskutečně svěží záležitost. Chytré, zábavné, stylové, prostě fucking awesome.

Komici (2009)

Skvělý Sandler a pro mě do dnešního dne zatím nejsnesitelnější Rogen, ba dokonce výborný. Tohle naštěstí není jeden z Apatowic "směju se, protože vím, že bych měl", ale je to s neskutečným citem natočený a opravdu lidský humor.

2012 (2009)

Od Emmericha snad nikdo nečekal hluboké filosofické zamyšlení, že? Na šílených 158 minut těžce zábavný blockbuster, který téměř ničím nepřekvapí, ale to, co nabídne, je sranda se vším všudy. Nebrat si servítky a pohřbít pár hlavních hrdinů, bylo by to výborné, ale jako zábava pro celou rodinu, jak byl film zamýšlen, to zkrátka funguje.

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

Blbý jídlo na špinavejch talířích, to bude nějaká specialita.

2Bobule (2009)

Obrovská škoda. Karikatury Korna a Krampola jakoby vypadly z Kameňáků a sem prostě nepatří, na rozdíl od těch relativně uvěřitelných, které jsou více (policisté, Langmajer) či méně (Táborský) zábavné. Samotný zbytek ale není vůbec špatný. Plyne to pomalu, plyne to příjemně, občas to naruší výše uvedené postavy, ale těžce bezstarostná atmosféra letních vinic a hlavní sympatické duo všechno vynahrazuje.

Spin (2005)

Nejlepší krátkometrážák ever.