Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009) (seriál)

Stargate survival. Jsem rád, že v tomto seriálu upustili od klasického schématu elitní čtveřice , která se vypořádá se vším a ještě s úsměvem na rtech si hraje s dětmi z vesnice kosmických vidláků. Lidé na palubě Destiny jsou sami, téměř bez možnosti kontaktu s domovem a bez vyhlídky na návrat domů v brzké době. Zatím řešili základní existenční problémy a a chovají se lidštěji než jsem po zkušenostech s předchozími seriály čekal: jsou sobečtí, závistiví, ale na druhou stranu i schopni obětovat se pro ostatní, nikdo není svatoušek ani ďábel do morku kostí. Jsem zvědav, jak se budou osudy trosečníků vyvíjet dále, doufám, že atmosféra napětí a nejistoty nevyprchá a nevystřídá ji nudná rutina.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Nezapomenutelné hlášky, nezapomenutelné kulisy a rekvizity, nezapomenutelné postavy a co díl, to skvostná parodie na sci-fi béčka. Navíc tady musím vychválit i povedený český dabing. Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!

Iron Man (2008)

Konečně superhrdina, který je rovným dílem talentovaný i neskromný, a to velmi. Tony Stark je brilantní technik a majitel zbrojovky Stark Industries. Je unesen, aby pro teroristy vytvořil zbraň další generace, avšak místo toho si vyrobí kovový bojový oblek, aby unikl svým věznitelům. Tak se zrodil Iron Man. Tony v podání Roberta Downeyho jr. je charismatický playboy a jeho postava táhne celý film, ale není to one-man show a ostatní herci mají taky co předvést. Iron Man je akční, je vtipný a nemá výrazná hluchá místa a to, jak se vypořádal s klišé utajené totožnosti superhrdinů, je taky na jedničku.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Parádní postavy, hodně vtipných situací, ale v půlce třetí řady jsem dostal dojem, že seriálu dochází šťáva a chybí nějaký zásadnější zvrat nebo novinka, která by děj opět oživila. S tím přišel pocit, že některé věci vidím už podruhé, tak musím hodnotit níže než po shlédnutí první série.

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Tenhle seriál mi dal jednu z nejoblíbenějších seriálových postav vůbec- doktora Rodneyho McKaye. Každý díl jemu zasvěcený má silnou humornou složku a nezbývá mi než s tímhle chlapíkem sympatizovat a občas se i ztotožnit. Seriál jako celek je koncipovaný podobně jako původní SG1 a tak trpí stejnými klady i zápory, což je škoda, protože nové prostředí slibovalo i nový přístup.

Hvězdná brána (1997) (seriál)

I přes klasická klišé scifoidních béček, nejvíce do očí bijící je angličtina jako hlavní jazyk vesmíru, plukům tupých nepřátel, kteří se nechají bez větší námahy postřílet, nesmrtelnosti hlavních postav, postupem řad objevování nových a ještě silnějších nepřátel a některé vyloženě odpadové díly (hlavně ty sebeparodující bych nejraději ze seriálu vymazal) se tenhle seriál stal do jisté míry kultem. O'Neillovy hlášky válí, objevují se zajímavé nápady (pararelní reality, naniti, povznesení), klasický boj dobra se zlem, dobro vždy vítězí (i když ne nutně s čístým štítem a bez škrábanců), to vše dává dohromady pěknou a zábavnou akční podívanou, že jsem ochoten přimhouřit oči nad prohřešky seriálu. Ani ta propagace US Army moc nevadí. Jsem fanoušek tohoto seriálu, sleduju ho od té doby, co jej poprvé u nás začala vysílat Nova v neděli dopoledne, až do konce, přesto nemůžu dát víc jak 4* kvůli výše zmíněným neduhům a slabším dílům, které znevažovaly seriál ("Wormhole X-treme", chcípni!).

Počátek (2010)

Na tenhle film jsem se těšil a moc jsem si od něj sliboval. Chtěl jsem být v kině překvapen a tak jsem se nedíval ani na jeden trailer a četl jen pár obecných komentářů. A musím říct, že nelituji: v kině mě pak čekala jen příjemná překvapení. První polovina filmu, rozjezdová, vysvětlovala mytologii světa, ve kterém se příběh odehrává, jak lidé kradou tajemství skrze vstoupení do snů, a seznámila nás s vnitřními démony Cobba, velitele týmu "snových hackerů", kteří byli najati za účelem vnuknout svému cíli nápad, tedy počin, který byl mnohými považován za nemožný. S takto nachystanými kulisami mohla ve druhé části filmu začít jízda, kdy jsem nemohl z plátna spustit oči: Několikaúrovňový děj, jehož jednotlivé linie se mísily v nabitém koktejlu akce, dobrodružství a pocitu osudovosti tak, aby ve mě ještě dlouho po závěrečných titulcích zůstal sžíravý pocit nejistoty, co byl vlastně sen a co realita. Chris Nolan prostě ví, jak ohromit!

Eurotrip (2004)

Tak takhle by měla vypadat správná teenage komedie. Žádné tělní tekutiny nelítají vzduchem, našlapaná muzika, pořád se něco děje a klasická zápletka o hledání si lásky není zbytečně vulgarizovaná a odvíjí se v zajímavých kulisách. Jako komedie u mě funguje stoprocentně, nevybavuju si žádné hluché místo, . Nic hlubokého (kromě jemného rýpnutí si do amerického vnímání světa) nenajdete, film však splňuje svoji úlohu a tou je rozesmát, hodit za hlavu na hodinu a půl na všední starosti a zajistit dobrou náladu. Doporučuji pro všechny, kteří se necítí moc dospěle, chtějí se na chvíli uvolnit a vypnout, ale u sledování snímků jako Bulšit si klepou na čelo.

Nahý oběd (1991)

Aneb pervezní náhled do mysli feťáka, situovaný do 50. let minulého století. David Cronenberg nás plynule provádí z reality do světa drogového opojení a zase zpátky, aniž by si byl divák jistý, která realita je "ta pravá". A to vše zabaleno ve špionážním hávu, kde náš hrdina, původně deratizátor, se stává proti své vůli agentem hmyzích mocností. No nešlehli byste si potom?