• Pohádka

Ukradené Vánoce (1993)

Jelikož Mrtvá nevěsta Tima Burtona patří mezi mé oblíbené filmy, není divu, že miluji i Ukradené Vánoce, které jsou založeny právě na Burtonově knize Můra noční předvánoční. Nápaditá grafika, skvělá hudba Dannyho Elfmana... Asi není nic, co bych tomu mohl vytknout.

Stranger Things - Season 1 (2016) (série)

Skvělý seriál plný tajemna a záhad. To, jak to bylo napsáno a natočeno je prostě úžasný. První série se mi líbila hodně a jsem zvědavý, jak se budou postavy vyvíjet dál a jestli i další série budou stejně dobré jako ta první. Plusové body sériál získává za herecké obsazení, retro vzhled i zvuk, prostě tyhle osmdesátkové věci jsou perfektní.

Louskáček a čtyři říše (2018)

Film je milý průměr. Všechno je krásně barevné a hravé, plus do toho ty Vánoce, ale Keira mě tedy extrémně štvala, což není její problém, ale je to v té postavě, kterou hraje. Jako celek ale vcelku fajn, rád se podívám čas od času opakovaně.

Pohádky pro Emu (2016)

České filmy v poslední době tak často nevyhledávám, ale tenhle si ke mně cestu našel a stál za to, i když samotný příběh není nijak veselý. Atmosféra Vánoc tomu ale dodala jisté kouzlo a hodně tomu pomáhá soundtrack, který se mimořádně povedl.

Sissi (1955)

Taková milá a romantická verze příběhu rakouské císařovny Sissi. Romy Schneider působí lehce naivně, ale jedná se vcelku o běžný průměr. Nemusel bych na filmy o Sissi koukat každý druhý týden, ale jednou za čas je to příjemné odlehčení od vážnějších témat.

Legenda o Vánocích (2007)

Tenhle finský film mě dlouho míjel a letos jsem na něj narazil při cíleném hledání vánočních filmů a zároveň mi ho několik lidí doporučovalo. Takový příběh jsem ale nečekal. Krásná severská atmosféra a vznik vánoční tradice rozdávání dárků. I když je zde občas lehce smutný podtón, jako celek to funguje perfektně. Legenda o Vánocích by si zasloužila více prostoru na českých televizích o vánočních svátcích namísto neustálých repríz mnohem slabších titulů.

Grinch (2000)

Ačkoliv nejsem žádný velký fanoušek Grinche v anglo-americké kultuře, natož pak Jima Carreyho, tak tohle se povedlo. Nádherně vykreslená vánoční atmosféra a i postava "napraveného hříšníka". Celkově se ale obsazení povedlo a i když jsou některé situace značně absurdní, dá se to zde prominout. Film jako takový má ode mě pouze 3*, ale přidal jsem jednu navíc za naprosto bravurní obsazení Borise Rösnera do hlavní role v českém dabingu.

Veselé Vánoce, Santa Clausi (2001) (TV film)

Miluju Whoopi Goldberg a tenhle film je takový milý. Prostě film s vánoční tématikou, dnes se dá řadit mezi klasické TV filmy, jakých v minulosti vzniklo nespočetně. Je to příjemná oddechovka, kterou rád vidím i opakovaně.

Legenda o sovích strážcích (2010)

Nádherná podívaná, která zaujme nejenom děti, ale i dospělé. Zajímavý příběh plný akce a napětí. Tyhle typy filmů a příběhů mám opravdu rád. Všemu pak pomáhá jak hvězdné obsazení původních hlasů v angličtině, tak i v českém dabingu.

Vánoční kronika: druhá část (2020)

Dávám 4*, ale spíš by to bylo 3,5*. Je to pořád dobré, ale už to bylo hodně překombinované, občas až moc dlouhé. I tak ale dobrá podívaná, která pořád stojí za zhlédnutí.