• Pohádka

Zranitelná srdce (2022)

Neměl jsem od tohohle filmu žádná očekávání a o to více mě výsledek překvapil. Můj hlavní důvod byl ten, že hlavní roli hraje můj oblíbenec Nicholas Galitzine. A ten byl super. Ale moc mile mě překvapily originální písně Sofie Carson, které byly opravdu dojemné a k ději se skvěle hodily a také text písní byl zvolený velice dobře. Děj byl také originální, nic co bychom už nesčetněkrát viděli na mnoho různých způsobů, a navíc to nebylo jedno velké téma a nic jiného, ale ve filmu bylo více menších konfliktů na různých úrovních, což se mi taky moc líbilo. Původně jsem myslel, že to bude něco průměrného, možná okolo 3*, ale nakonec jsem s postupem filmu hodnocení zvedal až na plných 5*, protože vám Zranitelná srdce mohu s čistým svědomím doporučit. A pokud patříte mezi citlivější publikum, nezapomeňte si k ruce papírové kapesníky, uznáte sami, že budou třeba.

The Craft: Mladé čarodějky (2020)

Čekal jsem lacinou teenage záležitost a dostal jsem vlastně docela fajn temný film s magií ze střední školy. Vlastně se nakonec jednalo o milé překvapení, které už asi víckrát vidět nemusím, ale jsem rád, že jsem do toho šel.

Příběh Popelky (2021)

Mám z toho trochu smíšené pocity. Mám rád různá moderní zpracování čehokoliv, ale tady mi to přišlo jako mix, který tak úplně nefungoval. Hudební a taneční čísla byla skvělá, o tom není pochyb, ale nesedělo mi to k příběhu o Popelce. V tomhle ohledu mi přišla asi lepší i Popelka s Brandy, Whitney Houston a Whoopi Goldberg z konce 90. let, ale tam měli písně vlastní, kdežto zde se až na dvě výjimky jedná o použití známých či méně známých popových skladeb. A taky Camilla Cabello byla na můj vkus až moc otravná a přespříliš emancipovaná, už to bylo moc i na mě, "pánskou" Vílu kmotřičku bych možná snesl, ale i to na mě nakonec bylo až příliš. Přehrávaná role krále Pierci Brosnanovi příliš neseděla a ostatně i to, že princ má sestru a vše kolem ní mi do příběhu přišlo zbytečně navíc. Nebýt úžasné Idiny Menzel a princovského Nicholase Galitzina a jejich pěveckých výkonů, dal bych jen 2*, třetí hvězdu si mezi sebe půlí právě Nick a Idina, kteří byli snad jediným plusem na celém filmu.

Červená, bílá a královsky modrá (2023)

Nemám slov. Tohle je pro mě jednoznačně filmová senzace tohoto roku. Tak krásně zpracovaný romantický příběh na pozadí politického prostředí. Co se ale povedlo nejvíce, je herecké obsazení ústřední dvojice, které snad ani nešlo vybrat lépe. Komu se film líbil a nezná jeho knižní předlohu, tak mohu jedině doporučit. A pokud hledáte milý film, který vás pohladí po duši a vykouzlí úsměv na rtech (a možná i nějakou slzu v oku), je právě Červená, bílá a královsky modrá tou správnou volbou. Takových filmů je totiž jako šafránu a to je právě obrovská škoda.

Policejní akademie (1984)

Taková osmdesátková komedie, která si tentokrát trochu utahuje z prostředí policejního sboru a tamější akademie. Místy film balancuje na hraně s trapnohumorem, ale je to ten typ vtipů, kterým se zamějete i po letech, co jste film třeba neviděli. Já ho mám rád, myslím si, že stojí za zhlédnutí, minimálně jako odreagování a poskytnutí laciného nenáročného humoru.

Pearl Harbor (2001)

Ackoliv nemám filmy s válečnou tématikou rád, jako celek se mi Pearl Harbor líbí. Má totiž sice strašně klišoidní milostnou zápletku, která se odehrává na pozadí jedné z největších tragédií lidstva, ale vyvažuje to kvalitní herecké obsazení a také fakt, že akční scény Michael Bay prostě umí. Nebýt filmové hudby Hanse Zimmera, byly by * pouze tři, ale takto jsem plně spokojen i se čtyřmi. Ačkoliv už jsem měl dojem, že jsem film viděl, je to nejspíše tak dávno, že jsem část konce z hlavy dokázal vytěsnit a stejně jsem to ořval, nakonec snad ze mě bude ještě filmová plačka...

Vlasy (1979)

Formanovy Vlasy jsou svým zpracováním rozhodně pozoruhodné. Hudbu z tohoto známého muzikálu beru jako největší pozitivum, na kterém celý film stojí a padá. Zde je však podpořen také perfektním hereckým (a též pěveckým a tanečním) obsazením. Ačkoliv film po většinu stopáže po stránce příběhu může působit jednoduše a nenáročně, závěr to i po emoční stránce plně vynahrazuje. Rozhodně klasika, která by nikomu neměla uniknout, alespoň jednou v životě bych doporučil tohle zpracování každému.

Kdopak to mluví (1989)

Naprosto skvělá komedie ve stylu "dětí/zvířat", které pro sebe mluví a komentují dění kolem. Obzvlášť v českém znění má celý film ještě větší přidanou hodnotu, když Mikeymu propůjčil svůj hlas nepřekonatelný Ivan Trojan. Ani se nechce věřit, že tenhle film je již z roku 1989. Kdo nezná, tomu film doporučuji, kdo zná, ten ho většinou miluje. Já patřím do té druhé kategorie.

Jeden hot a druhý čehý (1978)

Skvělá komedie s Louis de Funesem a Annie Girardot. Možná pocitově trochu dlouhá, ale rozhodně stojí za zhlédnutí. Hlavní zápletka je sice trochu šílená, ale co s Louis de Funesem není šílené?

Jesus Christ Superstar (1973)

Hudebně je Jesus Christ Superstar naprostá pecka. A to i v tomhle zpracování. Co však nebylo úplně podle mých představ, bylo obsazení některých rolí, jako například Jidáš nebo Herodes. Ale obsazení Ježíše nebo Máří Magdalény to vyvážilo. Mimo to mi úplně nesedla kombinace s polínáním moderních pasáží s tanky nebo nálety. Takže jako celek velice dobré, ale k perfektnímu tomu něco málo chybělo. Rád se ale tu a tam podívám opakovaně.