• Pohádka

Kruh (2002)

Dnes už kultovní horor Kruh, který není žádným krvákem, spíš mysteriózně-psychologickou lekačkou. Ale tahle kombinace záhad a téměř zapomenutých případů z minulosti se mi prostě líbí. Čas od času se rád podívám znovu, což se nedá říct o všech hororech. Rozhodně můžu Kruh doporučit.

Blízko (2022)

Tohle je film, který vás zaručeně emocionálně rozloží, ale právem, pokud tedy nejste nějaké chladné dřevo bez kouska citu. Dostal mě především herecký výkon hlavních hrdinů, kteří nejsou herci, na čemž si Dhont zakládá. Příběh je plný emocí, jak těch pozitivních, tak těch negativních, ale téma, které film rozebírá, je potřeba otvírat. Zde doplněné taky citlivou kamerou a pasující hudbou. Asi opravdu nemám, co bych filmu vytknul. Nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film má Daleko rozhodně zaslouženě a budu si přát, aby ocenění nakonec také získal.

Zátopek (2021)

Já v posledních letech novým českým filmům pro kina příliš neholduji, ale o to více mě překvapí, když nějakému dám šanci a jsou opravdu dobré. Jako například Zátopek. Takhle nějak si představuji dobrý biografický film. Právem si zasloužil všechny ty České lvy, které získal, všemu vévodí jednoznačně Václav Neužil, který pro film musel zcela jistě projít velmi náročnou přípravou. A Martha Issová ho skvěle doplňuje. Věřím, že ani samotný Emil Zátopek a jeho žena Dana to neměli v životě lehké, ačkoliv mnozí vidí jen ty sportovní úspěchy. Bravo českému filmu!

Tři přání pro Popelku (2021)

Mám z tohoto zpracování rozporuplné pocity. Kdyby šly dávat půlhvězdičky, tak bych dal asi 2,5*. Kdyby se nejednalo o remake naší Popelky, tak bych klidně dal třebas i 4*, protože pak by to byla hezká severská pohádka. Takhle je to ale divné. Obsazení by se mi líbilo, kdyby se nejednalo o tuto konkrétní pohádku, kam mi příliš nesedí. Když zmizí hudba Karla Svobody, tak také ubyde část kouzla, které má náš český originál. Jediný bod, ve kterém norská Popelka tak trochu poráží tu českou, je možná sníh, který zde vypadá reálněji a věrohodněji, než tomu bylo v naší verzi. Více z tohoto zpracování na mě dýchá zimní atmosféra. Ale zde pozitiva začínají i končí. Příběh jako takový stejně více pasuje do české krajiny. Asi se z tohoto filmu u mě nestane nová vánoční klasika, ale čas od času si film možná rád pustím jako kulisu třeba k úklidu nebo práci.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Pokračování kultovní vánoční klasiky. Tentokrát v krásných scenériích New Yorku. Miluji oba dva díly stejně, i když dvojku možná o trošku víc než jedničku. Celkově mi ten příběh v New Yorku přišel trochu propracovanější.

Sám doma (1990)

Vánoční klasika, která nesmí chybět žádný rok. A pokaždé si lze najít něco nového, čeho jste si předtím nevšimli. Obsazení perfektní a miluji ve filmech tohoto typu aplikaci tzv. Čechovovy pušky, tedy že se spousta věcí a mechanismů nejdříve ukáže, aby mohly být později použity v praxi. Vše navíc doplňuje ikonická hudba Johna Williamse.

Korunní princ (2015) (TV film)

Tahle pohádka patří k těm povedenějším, i když občas to trochu vypadá, jako by se autoři snažili opisovat z Harryho Pottera - tajemná komnata nebo zapovězený les. Věčné opakovanové zapomínání po vypití lektvaru zapomnění mi ale přišlo někdy až otravné. Jako celek ale celý příběh funguje a ani herecké obsazení nemá výraznější nedostatky. Takový lepší průměr, kdyby byla možnost dávat půl hvězdičky, tak bych hodnotil 3,5*, takto dávám 4*.

Kouzla králů (2008) (TV film)

Kouzla králů přinesla do české pohádkové nabídky pár neobvyklých prvků, v kombinaci s kouzelným cestováním a souboje mezi ohněm a vodou. Josef Abrhám a Libuška Šafránková příjemně kralují hereckému obsazení vedle dvojice sester v podání Simony Postlerové a Jitky Schneiderové. Nad to všechno nechybí ani krásná hudba a dvojice písniček, které se neomrzí ani opakovaně.

Tři životy (2007) (TV film)

Pohádka, která má vše, co od takové typicky české pohádky očekáváte - sympatické obsazení, zajímavý příběh, trochu toho nadpřirozena, akci i rozuzlení a dobrý konec. Zrovna Strachovy Tři životy patří k těm pohádkám, které každé Vánoce nesmím vynechat.

Jak si nevzít princeznu (2021) (TV film)

Tahle pohádka má rozhodně zajímavý nápad a hezké triky, i když jako celek to nedosahuje kvalit jiných pohádek, i v porovnání s těmi nejnovějšími. Některé postavy mohly být obsazeny lépe, jako plus beru trojici sudiček v podání Nadi Konvalinkové, Daniely Kolářové a Ivy Janžurové. Sem tam se rád podívám znovu, ale tahle pohádka má prostě své mouchy. Na více než 3* to bohužel nestačí.