Pobřežní hlídka (1989) (seriál) odpad!

Plavé šelmy pobehujúce sem a tam, občas aj plávajú, behajú, či rozprávajú. Prototypy ľudskej rasy zosobnené modelkami od výmyslu sveta na vrchole so samotným Davidom, ktorý je riadne z formy už v prvých dieloch tejto latariny. Neomalené pohyby s neomalenými dialógmi sú smrteľnou kombináciou vraždiacou nevinný úsudok každého diváka pri prvom pohľade. Náborové stredisko malo asi veľa roboty, keď vyberalo vhodné adeptky na oranžové gumené plavky zrastajúce sa s telom nositeľa, keďže sa na castingu stretli všetky miss od Venezuely po Nové Mexiko za posledných 10 rokov. V každom ďalšom zábere sa myhajú ďalšie šelmy, bez jedinej chyby. Nikdy nemáte šancu zhliadnuť ozajstného Američana/ku. Nemožno sa asi čudovať, keďže seriál poslúžil pravdepodobne na zmiatnutie nepriateľa za železnou oponou, ak zoberiem v úvahu roky natáčania. Hlavne slovo dráma tu sedí náramne je to ozajstná dráma, ktorá vo vás určite zanechá stopy. U mňa je to stopa nepochopenia o veľkosti slona.

Sbohem, Bafano (2007)

Vcelku podarený snímok, ktorý vás prinúti zamyslieť sa nad absurditami apartheidu. Myšlienkové pochody hlavného hrdinu sú zaujímavé a podnetné. Hlavne jeho neohrozenosť a nezlomnosť v presvedčení sú ukážkové. Film odporúčam nielen na pobavenie, ale ako zdroj nových a hlavne zaujímavých informácií, ktoré sú podávané nenásilnou, ba niekedy až skrytou formou.

Panelák (2008) (seriál) odpad!

Novodobý škvár v podaní slovenských nehercov. Už by som chcel vidieť, kde sa žije ako v onej búde. Všetci sú hraví a prirodzení. Skutoční ako Mulderova teória o participácii mimozemšťanov na chode dejín. Kulisy vyzerajú ako vystrihnuté z najdrahšieho hotela v Dubaji a ľudia, tých zhrniem jediným slovom elita. Skomolenina scénok z vianočnej večierky pre deti do 3 rokov podtrhnutá rozhovormi s neomalenosťou a mimickou vyspelosťou artikulačného tlmočníka začiatočníka. Sa môžem staviť, že po príchode na pľac sa všetci rozcvičia, aby ako tak rozhýbali svoje skostnatené a naivné "herecké" umenie. Ktoré následne neváhajú pretaviť do skvostu našej novodobej seriálovej filmotéky. Jednoznačne možno záverom konštatovať, že im ušiel herecký vlak do krajiny za rieku Morava, kde si stihlo kúpiť lístok niekoľko desiatok českých kolegov, ktorí sa ním vyvážajú už "hezkých pár let."

Anakonda (1997) odpad!

Ech (nie neberte to ako niečo záporné, z čoho si na prvý pohľad dedukciou vytvoríte obraz akým smerom sa bude asi môj komentár uberať, no nevylučujem ani to, že máte pravdu už v úvode - len mi zabehlo nič) celkom pohodka, ak ste na odvykacej kúre pre nadmerné požívanie marihuany, či makových buchiet, ktoré vám spôsobili prinajmenšom šedý zákal, toto je filmik práve pre vás. Tým chcem povedať, že Jennifer bola asi v hmotnej núdzi, keď sa dala zlákať na marný boj s otcom Angeliny a hlavne gumenou Titanoboa cerrejonensis. Dvestometrová náhražka poctivého hada je výsmechom darwinizmu. Zuby ako mamut, aj tiger šabľozubý je oproti nej plyšový tichošlápek. Dej je tiež riadne premyslený do posledného detailu, z čoho vyplýva že v konečnom dôsledku, nebudete vedieť na čom ste. Štartová reakcia tej gumenej srandy je na úrovni Bolta, ak nie ešte lepšia. Samotná zápletka je zápletka s veľkým Z, tak vám zapletie hlavou, že až. Najviac si ale cením úplný koniec filmu, ktorý by dokázal konkurovať aj Petrolejovému princovi, či okolnostiam sprevádzajúcich púštnu búrku na konci minulého storočia. Dobre?

Gambler (2008) odpad!

Mm mladý bude riadny kretén, aj tak bolo. Neveriacky krútim hlavou nad tým , kto mohol natočiť taký lol. Burt Reynolds, by mal ísť na týždenný pobyt do Vyšných Ružbách, alebo Pieštan. Mladý nevyvinutý nuďas vás bude chcieť o niečom presvedčiť, na koniec sa mu to aj podarí, ale čo to bude? Nechajte sa prekvapiť. Dialóg nehľadajte zbytočná strata času. Burt sa asi popasoval s dinosaurom. Na hráča pokru má až moc vyvinuté obočie, ktorým dokáže robiť veci a kadečo prezradiť. Pri dôslednejšom pozeraní zistíte , že Burt je mŕtvy, Burt zostáva mŕtvy, ľudia vy ste ho zabili.A ak nie tak sa zabil sám, tým že účinkoval v tejto DRÁME.

Hotel Rwanda (2004)

Nezmyselnosť, brutalita, bezmocnosť a na koniec nádej. Ak hľadáte niečo z reality tak toto je to pravé. Vôbec nejde o oddychovku alebo zábavu, ide o boj. Boj , ktorý je v samej podstate nezmyselný a zbytočný, ale vysvetlite to zaostalým kmeňom ako sú v tomto prípade Hutovia a Tutsiovia, ktorých vidina moci zaslepí natoľko, že strácajú aj tú poslednú štipku ľudskosti. Boj, ktorý vás strhne svojou surovosťou a primitívnosťou.

Osvícení (1980)

Skvost spomedzi hororov a filmov vôbec. Jack si pochutnáva na roli už na začiatku, ako sa budete môcť presvedčiť sami. Cesta k hotelu Overlook je sprevádzaná azda najdlhším záberom (v doterajšej svetovej kinematografii) bez strihu, čo nebude výnimkou ani v nasledujúcom priebehu. Jack si dá pamlsok už v aute, keď synak oznámi, že je hladný, už tu je možnosť nazrieť Jackovi na zúbok, keď vystrihne jeden z pohľadov, pre ktorý by nemal problém priznať kartu ani Andrej Čikatilo. Manželka je ako vystrihnutá z katalógu pre hororové postavy, alebo prinajmenšom hosťovala na Plese príšer, ale do deja zapadla bravúrne. Hlavne jej pasodoble na schodoch s mäsiarskou mačetou sa určite neminie účinku oka a následne bránice pozorného diváka. Aby sme nezkĺzli do komédie, ktorou určite tento film nie je, jedna z najlepšie atmosfericky prevedených scén je pri dobíjaní sa Jacka s poldruha metra dlhou pomocníčkou vyrobenou v 10. storočí pre kráľa Vikingov Rolla. Tou si kliesnil cestu naprieč domom, až sa dostal do kúpeľne, kde sa skrývala jeho pištiaca manželka s kudlankou nábožnou v ruke, ktorú v príhodnej chvíli neváhala použiť na spôsobenie sečno-reznej rany na Jackovej ruke. Teatrálny výstup Jacka pri opatrnom zoškrabávaní bieleho emailu z kúpelňových dverí halapartňou určite zanechá vo vás nejaký ten pocuchaný nerv. Ani následná scéna, pri ktorej príde počierny šéf kuchyne o život dosť chladným spôsobom nezaostáva. Vrchol nasleduje pri naháňačke s malým synom v bludisku, tam Jack skončí doslova, pretože živý už cestu von po svojich určite nenájde. Proste horor ako sa patrí a sluší a tých v mojej filmotéke moc nefiguruje, dali by sa spočítať na prstoch jednej kompletnej ruky pravého Skaliťana, čiže tri úplne stačia.

Rychlejší než smrt (1995)

Všetko bolo stráviteľné ako celok alebo aspoň ako sústo až na poslednú scénu. V nej stojí Sharon proti Genovi v súboji na život a na smrť. V inkriminovanej chvíli si Sharon začína premietať jednu zo spomienok, ktorá jej ostala na otca stojaceho na štokrlíku s rukami zaviazanými a krkom omotaným konopným lanom zarezávajúcim sa do kože, pričom drží v ruke kolt a starý dobrý Gene ju núti k jasnej vražde, keď ju presviedča aby otca vyslobodila jediným výstrelom do napnutého lana, to sa jej aj nakoniec podarí. Lenže v trochu nepodarenom prevedení končiacom tunelom v otcovej hlave o priemere 11,4 mm. To ju nazlostí natoľko, že s Genom nemá zľutovanie a keď zaznie signál obaja vystrelia, on ani ona neminú. Sharon je škrtnutá , ale Gene má ako sa povie ľudovo prevzdušnené pľúca, inými slovami prefukovalo cez neho a slnečný svit si tiež našiel cestu na druhú stranu. No hlavná scéna ešte len príde a to vtedy keď Sharon dáva istiaci výstrel končiaci v Genovej hlave resp. oku, rana bola taká silná, že Gene urobil salto mortale okolo svojej osy, dve mlynské kolesá, obletel okolo rovníka, potom pozdĺž západného pobrežia Spojených štátov, v tej dobe ešte riedko osídleného, čo promptne využil a neváhal pozakládať niekoľko kolónii a nakoniec sa úspešne vrátil na námestie, kde inkasoval onú guľku a spokojne dopadol na prašnú zem. A práve toto posúva film do úplne inej roviny, ako tej, ktorá bola proklamovaná na začiatku a v priebehu deja, teda do fantasy oblasti. Bez urážky jej fandov!!!!!

Planeta opic (1968)

Vynikajúci film, hoci nie som fanúšikom sci-fi tento si pozriem vždy rád. Nezameniteľná atmosféra podčiarknutá hereckými výkonmi a excelentne doladená soundtrackom. Myšlienka, že opice sú na koni je fakt zaujímavá.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Takú atmosféru, akú vedeli navodiť hrdinovia v tomto filme, som necítil azda v žiadnom inom. Scéna so zabitím Jesseho je jedna z najlepších, aké som doposiaľ vo filme videl. Brad Pitt a Casey Affleck si zaslúžia Oscara. Tentokrát však musím skonštatovať, že dabing filmu neprospel. Verzia v pôvodnom znení je určite hodnotnejšia.