Chata v horách (2012)

Originální,vtipný a neodolatelně divný začátek slibuje až příliš.Nutí totiž diváka,aby se sám sebe udiveně ptal,proč se v tom filmu děje to,co se děje,a aby se těšil,až mu to někdo nějakým zvráceným a fanouškovsky uspokojujícím způsobem vysvětlil.Čehož jsem se nedčkal.Dočkal jsem se jen spousty chytře rozestavěných geekovských povyražení,sem tam nějakého toho převracení žánrových klišé a závěru,který byl zábavný svým vyfuckováním veškerých klišé,ale očekávané ultimátní vyvrcholení mi nepřinesl.Takže před sebou vidím jen spotřební jednohubku bez skutečného žánrového významu,která se snaží působit hrozně sofistikovaně,ale přitom dokáže jen využívat toho,že autor se vyzná v žánru a popkultuře.A geekové mu to sežerou i s navijákem.Ne že bych se u toho závěrečného chaosu nebavil,jen mi to přišlo trochu vychtěné a vzhledem k začátku možná i nedostačující. 60 %

Konformista (1970)

Začněme pozitivně.Bertolucci je bezesporu mistr obrazových kompozic a nemálo obrazů v Konformistoviu jednoduše bere dech.Dále se mi líbila rozporuplná povaha hlavního hrdiny,příběh o jeho snaze zapadnout do životního stereotypu,i když k tomu evidentně není předurčen a jeho morální dilemata,která jsou prodávána ve skutečně působivých scénách.Můj problém s filmem spočívá zejména v tom,že si až příliš vypomáhá frustrujícími dějovými zkratkami a kvůli jeho zmatené a roztříštěné vyprávěcí struktuře se mi několikrát stalo,že jsem nechápal,co se v určité scéně děje,proč se to děje a jak došlo k tomu,že se to děje.Stejně tak mi vadí,že film se rozpíná do mnoha směrů jak myšlenkově,tak ve snaze zachytit život hlavního protagonisty,aby pak zdaleka ne všechny linie dostaly uspokojivou katarzi a obhájily tak své místo v ději.Těsně po skončení filmu jsem jím byl,proč to nepřiznat,spíše znechucený a na alespoň částečné docenění jeho četných kladů jsem se musel vyspat.Rozhodně bych Konformistovi nechtěl upírat jeho zvláštní působivost a myšlenkovou vtíravost,díky které jej člověk rozhodně hned nedostane z hlavy.Dané téma člověka,ve kterém se sváří tolik protikladných pocitů a jeho vnitřní boj,se ale podle mého názoru dalo ztvárnit ještě působivěji,méně roztahaně a s důslednějším důrazem na příběh samotný,nikoliv na jeho obrazovou a vyprávěcí strukturu. 60 %

Přeber si to znovu (2002)

"Co to bereš?" "Ginko Bilobu.Na pamět a už jsem zapomněl na co ještě." Jednička je lepší,ale i tohle si drží jakous takous úroveň,hlavně díky De Nirovi a Crystalovi,kteří si své role opět užívají se vší parádou.První asi čtvrthodinka je skvělá zábava,zbytek stopáže jsem se smál spíš sporadicky a přemíra genitálního humoru mi maličko vadila,stejně jako občas otravné neustále variování těch samých vtipů a pramalé využívání vedlejších postav.Více Lisy Kudrow či Joe Viterelliho by rozhodně neškodilo,právě tyhle zábavné figury často tvoří rozdíl mezi průměrnou a dobrou komedií.Tohle je tak na půli cesty,ale nenudil jsem se,což je nakonec ten nejdůležitější faktor.A lepší než Fotr je lotr je to stále. 65 %

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Pere se ve mně veliká láska k levným a koncepčně originálním sci-fi žánrovkám (Moon,Zdrojový kód) dotlačeným k dokonale uspokojivému výsledku,a vnitřní hlas,který mi neustále připomíná,jak moc má Looper chyb,které by se neměly jen tak přehlížet.Johnson hlavně na vynikající ústřední koncept střetnutí s vlastním já nabalil zbytečně moc dalších motivů,které sice na první pohled nadchnou veškeré fanboye,ale zároveň zbytečně žadoní o další dovysvětlení, které nepřijde,takže leckteré odbočky působí spíše jako berličky pro další dění.Razanní odbočení z městské sci-fi do jakéhosi sci-fi westernu též lehce hapruje a největší problém mám asi s tím,že zatímco zezačátku se film poměrně věrně drží dvou verzí pohledu na děj (tedy Levittova i Willisova),postupem času se dostane mnohem víc do popředí první jmenovaný,zatímco Bruce,jehož verze postavy mi připadala zajímavější,byl trochu upozaděný.Většina výtek ale vyplynula na povrch až po východu z kina,protože při sledování jsem si prostě jen užíval film,jehož tvůrce měl zajímavou vizi a nebál se ji,byť malinko krkolomně,převést na plátno v celé její kráse.Diskuze o tom,co ve filmu dávalo smysl,co ne, jak vlastně fungoval princip cestování v čase a co se dělo v hlavách lidí,kteří to podstoupili,nejtrefněji setřel sám Bruce ve filmu samotném,důležitější je mohutná nálož nápadů,která hlavně zezačátku člověka doslova smetne a jasně mu vpálí do hlavy,že sleduje něco,co je prostě super.Film je skvěle zahraný,nízký rozpočet je vidět hlavně na prostřední části filmu,ale i z té dokázal režisér vyždímat,co se dalo a jsem hodně daleko od toho,abych ji označil za nezajímavou, nedejbože za nudnou.Nejvíc si pak vážím toho,že Johnson zvládl navodit atmosféru špinavé budoucnosti,kde se často dějí hodně ošklivé věci,před kterými se neuhýbá,postavy stojí před těžkými morálními dilematy a většinou se nespokojují s tradičním řešením.Stejně jako režisér sám,který mě svým překvapivým režijním řešením určitých situací několikrát pořádně překvapil a nejednou vyloženě strhnul.Po druhém zhlédnutí si snad i sám sobě lépe ujasním celkové dojmy,pecka to každopádně je mohutná a plná palba jí zatím uniká jen velmi těsně. 85 %

96 hodin: Odplata (2012)

Taken představovalo před pár lety nesmírně vítaný vánek na pole akčního filmu.Film to byl úderný,nabitý energií,ani na chvíli neslevoval z tempa,s ikonickým hlavním hrdinou a takovou dávkou zadostiučinění jak během filmu,tak v závěru,která celý zážitek ve výsledku zvedala zatraceně vysoko.Po skončení druhého dílu jsem žádné zadostiučinění necítil.Nedostalo se mi žádné katarze,protože film nikam negradoval.Jen jel po povinných zastávkách,které mu vytyčil první film,bez nějakého zápalu nebo skutečně originálního nápadu,který by opětovné nakopnutí zápletky a tedy natočení dalšího dílu skutečně ospravedlnily.Takže tu opět máme poklidný,chvílemi až idylický začátek,změnu lokality,několik albánských únosců,povinný telefonát a akci.Upřímně,začátek na mě působil docela slušně.Liam Neeson je totiž jediný klad,který se z minula zachoval.Dokáže totiž zahrát malinko pedantského tatíka stejně dobře jako akční mlátičku a jeho opětovné získávání rodiny působí jako slušná předehra před akčním dojezdem.Ale tam,kde si jednička po většinu času nepotřebovala pomáhat tragickými logickými kravinami,je dvojka po naprostou většinu stopáže tak směšná,až by člověk raději zaplakal (míří na mě únosce,tak si vytáhnu mobil a ještě si pět minut povídám s dcerkou,házet granáty po tureckých ulicích je skvělá zábava...),tam,kde v prvním díle skvěle fungovala pátrací část,se Liam jen prochází po Istanbulu,zachmuřeně sleduje okolí a do toho sledujeme prostřihy na unesenou manželku,snad abychom nezapomněli,o co se tady hraje a byli ujištěni,že stále je o co hrát (nejistota,jestli dcera žije,byla v jedničce silným motivem), tam,kde jsme si minule vychutnávali skvěle natočenou a přehlednou akci plnou honiček a soubojů, nastupuje nepřehledný humus plný střihů,které neschopnost režiséra natočit kvalitní bitky rozhodně nezamaskují. Finální souboj tak sice začíná hezky po woovsku,ale stejně se nakonec zvrhne v nezáživné máchání rukama s katastrofálně zazděnou tečkou.Maggie Grace je stejně otravná jako v jedičce,jen má mnohem víc prostoru (v plavkách ovšem hraje velmi slušně :-) a hlavní padouch je přinejlepším snaživou karikaturou.Špatně je toho zkrátka až příliš,přitom aby tvůrci zaplašili stín zbytečnosti,který se nad projektem od začátku vznášel,museli by předvést podstatně jinačí akční písničku.Tohle je přinejlepším rutinně odvedená hloupá rychlokvaška v bessonovském stylu,kterou nezvládne zachránit ani takový borec,jakým je Liam Neeson. 50 %

Shane (1953)

Westerny miluju,ale Shanea ne.Je velmi klasický,má své silné scény a tajemného hrdinu,ale zestárnul mnohem více než některé ještě starší westerny.Navíc má jednu z nejotravnějších dětských postav ve filmových dějinách (nepřeháním) a důvody,proč je pro mnohé kultem,jsem nenašel. 55 %

Přežít! (2008) (seriál)

Ze začátku to vypadalo na lacinějšího,ale ne horšího britského bratříčka Walking Dead,jen se zajímavějšími postavami. Ovšem neochota tvůrců lépe prokreslovat postapokalyptický svět,zodpovídat otázky a lpění na až příliš dějově rozvolněném konceptu mě postupem času začala trochu štvát,stejně jako otevřený konec bez jistoty,že se dočkáme dalšího pokračování.Téma je pořád vděčné a možnost pro další vývoj značný,takže na další díly bych se rozhodně díval,i když k ideálu má seriál zatraceně daleko.Už jen kvůli hezky podaným sociologickým otázkám a několika silným charakterům,jejichž další osudy mi nejsou ukradené (zdraví Grega) mě ovšem zaujal a jeho předčasné utnutí by mě mrzelo.

Divoši (2012)

Takhle nějak jsem si představoval Scottovu Domino.Dravě postmoderní zbytečnost v rukou zkušeného režiséra,který se chce jen pobavit.Tak se na nás vytasí s čistě žánrovou báchorkou plnou formálních a stylistických kouzel,které se během filmu neustále mění a přitom děj nikam neposouvají.Bavil jsem se velmi,protože Stone se nebojí zacházet mnohem dál,než je zvykem,pouze u svých tematicky hlubokých úvah nad americkou společností,ale ani v pouhé žánrové hříčce s ambicí jen a pouze progresivně provokovat a fuckovat puritány,kteří jsou jí pohoršeni.Forma jde ruku v ruce s obsahem,film nemá slabé chvilky a to,že jsou postavy pouze ledabyle definovanými figurkami,mě vzhledem k faktu,že je Stone pouze využívá k rozjetí své rafinovaně povrchní hry,ani trochu netrápí.Škoda Salmina hysterického přehrávání a několika dějových slepých uliček (asi si pořídím knižní předlohu),bez toho bych si lebedil ještě víc. 85 %

Tygr a drak (2000)

V určitých momentech naprosto fenomenální a mocně rezonující.Ty nezapomenutelné scény jsou však vykoupeny spoustou zdaleka ne tak silných dějových odboček a scén,které dokonce skoro nudí.Tygr a drak je plný věčných témat cti, lásky, pomsty, povinnosti a možná jenom potřebuji víc zhlédnutí na to,abych mu zcela podlehnul.Ale po tom prvním zkrátka nadšení nepodléhám,přestože kvůli silným postavám,krásně prodaným vzletným frázím či mnohdy fascinujícím soubojům bych podléhal moc rád... 80 %

Země bez zákona (2012)

Brilantní esence gangsterského žánru,která si nebere servítky a přináší absolutně nekompromisní,hutný a po všech stránkách naprosto profesionálně odvedený náhul,který při vší své preciznosti neztrácí silný autorský otisk a osobitost. Hillcoat opatřil svou prohibiční story až westernově vyhrocenou atmosférou,s vyprávěním zkušeně nikam nespěchá, naopak nechává film plynout v krásně rozvolňovaném tempu,díky čemuž vyniknou melancholické nálady,precizně se podaří vykreslit postavy a napětí krásně graduje až do osudového závěru,který bere dech v mnoha ohledech.Občas Země bez zákona skutečně působí příliš archetypálně a do žánru nic skutečně nového nepřináší,díky čemuž se asi nezařadí k největším klasikám od Coppoly či De Palmy.Ale who cares,když mě od první do poslední minuty bavil Caveův chytrý scénář protkaný brutalitou i humorem.Když jsem si tak moc užíval Hardyho bručení (ten chlap je neuvěřitelnej herec!),žral jsem Shiovi dalšího ňoumu a bavil jsem se nad Pearceovým ztělesněním čirého zla.Když to Jessice Chastain tak moc slušelo a Gary Oldman sice dostal méně prostoru,ale zase do něj vměstnal jednu nekompromisní ránu lopatou.Když do toho hraje skvělá hudba,když je každá sekunda tak nacpaná skvěle vystiženou atmosférou,když tam jsou všechny postavy tak skvěle napsané,když jsem po dlouhé době v kině cítil skutečné vtažení do děje,když jsem se těšil a zároveň bál toho,co přijde dál... Už jsem se bál,že podobně intenzivní kinozážitek už letos nepřijde,naštěstí jsem se mýlil.Loni to bylo Drive a Opravdová kuráž,kteří poskytli tu nejčistší žánrovou zábavu,Země bez zákona v mých očích krásně kombinuje prvky právě z těchto dvou filmů a spojuje je v jeden možná nepříliš invenční,ale stoprocentně fungující celek,který jsem všem zúčastněným sežral i s navijákem.Finally! 95 %