Gentlemani (2019)

Režisér a scenárista Guy Ritchie sa po dvoch CGI katastrofách (Kráľ Artuš, Aladín) vrátil medzi zločincov riadiacich londýnske podsvetie ktorým venoval svoje najlepšie filmy ako Sbal prachy a vypadni či Rock n Rolla.Tiež Gentlemani sú britskou variáciou na Tarantina. Presnejšie na filmy ktoré Tatrantino natáčal štvrť storočia späť a medzitým sa posunul niekam úplne inam čo ovšem Ritchie moc nezohľadňuje. Tarantinovsky je film už svojou rozprávačskou štruktúrou hyperaktívne skákajúci medzi minulosťou a prítomnosťou, čo nám trochu spôsobuje chaos i v tak skromnom príbehu. Fikčná verzia udalostí sa pre zmäteného diváka bude prelínať s tým k čomu skutočne došlo. Dosť ukecaný film je zaujímavý predovšetkým tým ako sa v ňom rozpráva, menej už tým o čom sa rozpráva. Podobných historiek o zrade zločincov a zlodejov okrádajúcich iných zlodejov sme už videli veľakrát a nie len u Rtchieho.Nelineárne rozprávanie príbehu ale nepôsobí moc premyslene. Skôr veľmi chaoticky. Mnoho dejových odbočiek a pod zápletiek nikam nevedie, podrývanie vierohodnosti toho čo vidíme a počujeme, vyznieva rovnako ako všelijaké ironické narážky na iné filmy a filmové prostredie. Film je rytmicky značne nevyrovnaný a je oveľa zábavnejší výstupmi niektorých hercov (napr. Colin Farrell ) než ako celok. Herci Matthew McConaughey, Charlie Hunnam a ďalší s veľmi jednoduchou a v konečnom dôsledku celkom zbytočnou zápletkou robia čo môžu, ale skutočnú energiu filmu založeného na povrchných efektoch dodať nedokážu. To čo nám Guy Ritchie v Gentlemanoch predvádza pôsobilo sviežo možno pred 20 rokmi. Dneska ide len o opakovanie rovnakého vtipu a vykrádanie vlastného štýlu asi tak ako to naposledy spravil Luc Besson. Obávam sa že nebudú prvými režisérmi čo to začínajú robiť a pri pozretí filmu musí každý filmový znalec uznať, že anglický režisér sa kedysi dokázal pohybovať v svojom remesle elegantnejšie a lepšie. Na záver asi len toľko že zostávam verný starším filmom pána režiséra k Gentlmenom sa tak skoro nemienim vrátiť.

Pod vodou (2020)

V temnote a chlade nejakého príklopu stojí ťažobná základňa jednej spoločnosti. O ťažbu a chod sa starajú rôzni ľudia. Jedného dňa v noci neviem v akej hĺbke dôjde k nehode kde zahynie veľká časť posádky a prežije len šesť ľudí. Jedinou ich záchranou je ísť pešo k vedľajšej základni ktorá je vzdialená skoro 4 km po morskom dne. Akcia je samozrejme samovražedná sama o sebe no a ešte im cestu priťaží sledovanie záhadného hladného živočícha ktorého prebudili. Hlavnú úlohu vytvorila známa Kristen Stewart ktorá si kvôli tomu oholila hlavu čo vlastne ani nebolo potrebné no jej posledné výstrelky sú viac než známe takže nás to nejako neruší. I ostatní herci sú vybraní celkom dobre. Vincent Cassel je správny drsňák kapitán. Známu dvojicu doplňujú ešte rôzne charaktery ktoré by som popísal ako srandista, obetavý černoch samozrejme, ranený mudrc a vydesená stážistka. Pod vodou nie je ani variáciou ako skôr vykrádačkou Votrelca zasadeného miesto vesmíru do hlbiny oceánu. Tých ,,náhodných“ odkazov na úspešný klasicky snímok Ridleyho Scotta je toľko že nemôže byť pochýb odkiaľ vietor fúka. Dejová linka je podobná , ale je to predovšetkým samotné technické spracovanie ktoré si z Votrelca požičiava celú radu motívou.Chôdza tažistov po morskom dne veľmi pripomína scénu kde posádka lode Nostromo ide preskúmať neznámy signál. Alebo obliekanie do skafandrov kde ženské pobehujú v spodnom pádle pripomenie záverečnú scénu s Ripleyovou. No a v neposlednej rade je to aj príšera kde jej mláďa nenápadne pripomína toho z Votrelca a samotný netvor je akýmsi jeho potomkom. Proste keď si to zoberiete ako chcete Pod vodou si neberie servítky a až na pár detailov jednoducho parazituje na slávnejšom filme. Ako to výsledný produkt poznamenalo? No musím povedať že William Eubank i napriek tomu natočil dobrý film. Možno trochu pomohlo aj to kopírovanie že minimálne prvá polovica chytí a udrží. Dej má spád, postavy i cez svoj jemne načrtnutý charakter sú zaujímavé. V druhej polovici síce trochu stráca atraktivitu, ale stále ničím neuráža. Všetko to dorazí zaujímavé až prekvapivé finále, takže nejde až o také nedostatky. Skôr o drobnosti ktoré len potvrdzujú že Votrelec je nadčasovým snímkom a slúži ako študijný materiál pre začínajúcich mladých režisérov. Pod vodou vnímam ako príjemný žánrový snímok, ktorý síce nie je vôbec originálny , ale vďaka slušnému rozpočtu a skvelému technickému spracovaniu je dobrou voľbou pokiaľ máte náladu na trochu toho sci-fi napätia.

Richard Jewell (2019)

Zdá sa že Clint Eastwood je skutočne neúnavný. Onedlho oslávi 90 rokov a i napriek tomu točí jeden film za druhým a jeho diela si zachovávajú nadpriemernú úroveň. V poslednej dobe sa sústreďuje na prenesenie skutočných príbehov pred kameru čo sa mu vatčšinou darí výnimkou je snáď Paríž 15:17. Podľa skutočných udalostí je natočený aj jeho posledný film. Vracia sa v ňom do roku 1996 keď sa v Atlante konali olympijské hry. Počas hier došlo k bombovému útoku kde zahynuli dvaja ľudia a stovky ich bolo zranených. Silnejším následkom ale zabránil pracovník bezpečnostnej služby Richard Jewell a stal sa pre národ hrdinom. To trvalo ale len do doby než ho FBI nezačala podozrievať zo samotného útoku a cez novinárov sa to dostalo do médií takže miesto hrdinstva nastala šikana a zhon čo si odniesla najmä Richardova matka.Clint nenatočil film aby popisoval pátranie po vine či nevine titulného hrdinu, ale sústreďuje sa na jeho bezmocnosť voči vyšetrovaniu a médiam.Eastwoodov snímok je poctivým filmom bez moderných skratiek, trikov a pokusov o prvoplánovú atraktívnosť. Je postavený na znalosti faktov a ich šikovnému usporiadaniu dokopy a predovšetkým na hereckých výkonoch. Paul Walter Hauser (Ja, Tonya, BlackKKlansman) naštudoval postavu veľmi dôkladne. Vidíme tak nijako závratne inteligentného no dobrosrdečného a zásadového chlapíka, ktorý chce byť užitočný v spoločnosti a je zároveň zdrvený z jej postupnému odporu k nemu. Skvelý ako vždy je Sam Rockvell v úlohe právnika pre Richarda Jewella ,ktorý nepôsobí ako suchár a je jediný priateľ a dôležitý človek v hrdinovom živote a osude. Herečku Oliviu Wilde si pamätáme ešte z čias seriálu Dr. House no nejakú výraznú postavu nikdy nehrala v žiadnom filme,ale po dlhšom čase poteší jej rola mrchy novinárky. O Oscara sa uchádzala síce neúspešne Kathy Bates ako starostlivá matka, ktorá poníženie syna znáša najhoršie a jej herecký prejav patrí k vrcholom snímku. Richard Jewell je silný príbeh v tom tradičnom hollywoodskom duchu. Je to film o niečom, taký akých sa v dnešnej dobe málo natočí. Clint Eastwood si tak môže vo svojej bohatej filmografii zase len pripísať ďalšie kladné body.

Anna (2019)

Luc Besson je v podstate kultový režisér. Dodnes milujem jeho filmy ako Brutálna Nikita,Leon, Magická hlbočina alebo Piaty Element. Jeho ďalšia spolupráca producenta a scenáristu na bečkových akčnákoch ako Kuriér či Taxi je tiež známa ovšem nie tak kultová. Vlastne poslednými filmami sa už na výslnie nevrátil a prečo? Luc sa síce vracia do svojej histórie no kopíruje sám seba konkrétne snímok Brutálna Nikita.Nanovo prepracovaný príbeh ktorý pôvodnému ako keby z oka vypadol no pár zmien tu je. Anna je Ruska a jej život nestojí za nič. Keď dostane šancu pracovať pre tajnú službu rozhodne sa to skúsiť a stane sa z nej elitný zabijak. Povedomé že? No chyba a novota je len v tom že príbeh nesledujeme lineárne. Besson skáče s ním vpredu, dozadu , do stredu a aj na koniec a potom začiatok. No máte v tom samozrejme chaos a aj keď to znie zaujímavo je to rušivé a zbytočné. Sú tu tie momenty ktoré ste videli už v jeho predchádzajúcom filme napr. prestrelka v bare je s úlohou Nikity totožná až na počet brutálnych scén a počet mrtvych.Hlavná herečka je miestami sexi no miestami pôsobí ako vychudnutá a neatraktívna kosť. Niektoré pasáže sú nesmierne dlhé a zbytočné. Besson sa vrátil s filmom ktorý síce neurazí, ale ako špionážna jedno hubka úplne stačí aj poteší, no vracať k nemu sa neoplatí.

Bratři Lví srdce (1977)

Sakra nebyť tej divnej hudby a herca ktorý vyzeral ako spevák z Abby mohol to byť klasický fantasy film.Aj na kulusach a trikoch sa moc šetrilo..no škoda knižku mám totiž dodnes rad viem že v mojom detstve bola ťažko zohnatelna. Chcelo by to nové spracovanie.

Čas sluhů (1989)

Ivana Chýlková vo svojej životnej úlohe...ako sa z nesmelej ženy stala mrcha. Debut Ireny Pavláskovej má niečo do seba a dokáže zaujať ovšem po dlhšom pozeraní ma začal nudiť. I napriek tomu s hodnotením nejdem dole už len kvoli pesničke od ZOO a cekovo hudbe vo filme a cameo Bolka Polívky s tranistorom je proste nezabudnuteľné :-)

První zrádce (2019)

Veterán talianskej kinematografie Mario Belocchio zaujal už v 60. rokoch svojim debutom Päste v kapsách.Jeho nasledujúca filmografia zahrnuje snímky rôznych žánrov od komédie až po spracovanie klasických literárnych diel. Jeho posledný dva a pol hodinový snímok Prvý zradca, ktorý natočil vo svojich 80. rokoch je jeho vyvrcholením.Podrobne sa zaoberá podstatným úsekom histórie talianskej mafie organizácie Cosa Nostra a životopisným príbehom jedného z nich Tomassa Buscetty. Nenechajte sa zmiasť úvodom, tých prvých 20 minút je trochu chaotických že absolútne nevieme čo sa deje no potom už postupne divák sa v príbehu zorientuje a má v tom jasno. Buscettov príbeh nám je podaný celkom detailne a so všetkými súvislosťami. Sledujeme všetko podstatné čo sa u neho udialo od roku 1980 až do jeho smrti roku 2000.Občas sa vraciame flashbackmi do jeho minulosti, ale dej plynie chronologicky a priehľadne.Veľká časť filmu je dialógová a polovicu zaberie hlavne súdny proces, kde v podstate hlavný hrdina nabonzoval a zradil všetkých svojich spolupracovníkov.Práve brutálne vyporiadavanie účtov medzi mafiánmi doviedlo Buscettu k tomuto rozhodnutiu.Možno sa mnoho rozhovorov bude pre niekoho zdať nudnými ale vďaka fantastickému výkonu Pierfarncesca Favina v hlavnej úlohe stojí príbeh za to. Favino kraľuje celým filmom a Buscetta v jeho podaní má záslužné charizma.Robí z objektu životopisného snímku reálneho človeka a scény s ním kontrastujú so zbytkom filmu, ktorý je v podstate súhrnom faktov.Herecky vyčnieva nad ostatnými a je jediný komu tvorcovia nahliadnu do duše.Prví zradca je vydarený film a ani cez svoju dĺžku ma nenudil. Prináša neznalému divákovi detailne objasnenie histórie talianskej mafie na pozadí súdneho procesu a prináša jeden z najviac koncentrovaných hereckých výkonov ktoré sú v súčastnosti k videniu.

Saturnin (1994) (seriál)

Sakra kto by nechcel za sluhu Saturnina? Ale taký exot asi ťažko existuje.Priznám že mne sa filmová verzia páčila viac než kniha no zase niektoré veci mi chýbali aj keď charaktery postáv boli skvelo herecky obsadené hlavne Saturnin.Samozrejme nie je to humor pre každého je taký klasický suchý s príchuťou Anglicka a málokto ho pochopí a sadne mu no ja ho mám rád.

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

K tomuto snímku pána Smoljaka si človek musí nájsť cestu. Po prvom vzhliadnutí určite nie ovšemk ak si to pozriete viackrát pochopíte aj tomu humoru typickému pre Sveraka a Smoljaka. Detektívný príbeh ktorý je vlastne úplne zábavný a postavený na hlavu. Prideľovanie čísel podozrivým,umelý pán inšpektor,požičiavanie vecí z kancelárie, kachny,eskimáci v bordeli alebo záverečné zatýkanie samých podozrivých to sú proste nezabudnuteľné veci a tomuto tipu humoru síce málokto porozumie no ja som sa bavil .

Na nože (2019)

Na nože je film, ktorý vás cez dve hodiny drží v strehu a núti aby ste sa sústredili na každý detail a náhodou niečo neprehliadli. Stále ale zostáva o pár krokov pred vami, takže nakoniec budete aj tak prekvapený. Nejde pri tom len o zábavné rozuzlenie jedného záhadného úmrtia ale v druhom pláne tiež o satirický komentár triednej rozdvojenej americkej spoločnosti 21. storočia. Práve sociálne kritický rozmer film tak ako detektívky Agathy Christie povyšuje zo skvelej eskapatickej zábavy s charistmatickým obsadením na nadčasovú výpoveď o ľudskej povahe. Charaktery postav by nemohli byť tak skvelé rozohrané bez skúsenosti skvelých hercov ako Jamie Lee Curtis (čoraz viac podobná matke Janet Leigh – tá zo sprchy v Psycho ), Don Johnson či Michael Shannon.No i Daniel Craig si svoju úlohu slávneho pátrača s južanským prízvukom náramne užíva. Postupne vykreslenie postáv tvorí nezadbadateľnú časť diváckeho potešenia. Nie všetci známi herci sú využití tak ako by si zaslúžili ale pri podobnom množstve postáv proste sa dá pochopiť že niekto je využitý viac a niekto menej. Musím vyzdvihnúť v podstate tú najdôležitejšiu z inej vrstvy - slúžku Martu v podaní Any De Armas.Ide skutočne o dobre napísanú postavu s ktorou vás bude baviť sa prechádzať príbehom a odhaľovať jeho zákutia. Baviť vás bude aj zásluhou vizuálneho pojatia filmu a voľby prostredia. Rian Johnson si svoju pokazenú reputáciu 8.dielom Hviezdnych vojen napravil. Vedel sa v snímku orientovať a zároveň sa pohrať s rozmiestnením postáv v prostredí, ktoré nikdy nie je náhodné. Naopak nám presne napovie kto niečo tají alebo k čomu sa schyľuje. Je zjavné že Johnson pozná pravidlá žánru naspamäť a nesnaží sa nám predviesť, že je stoj čo stoj najmúdrejší. Film sa nikdy nezačne príliš opájať vlastnou dômyselnosťou a schopnosťou paralelne citovať i znevažovať detektívne legendy. Napriek tomu že ide o to ako v každej detektívke ,,že kto to urobil“ odpoveď je v toto prípade na konci cieľa vtipná, nečakaná a nápaditá a pobaví vás ako to bolo šikovne všetko vymyslené.