Kryštof Kolumbus (1985) (seriál)

1 časť : " Spomenul som si na príbeh svojho menovca sv. Krištofa, ktorý žil pri brehu dravej rieky. Jednej noci musel cez ňu preniesť s nasadením svojho života malého chlapca menom Ježiš. Bol mojou nebezpečnou riekou šíry oceán a to čo som mal niesť je posolstvo J. Krista všetkým na druhom brehu ?" Neviem, neviem či to nebolo posolstvo od niekoho iného, pretože to posolstvo znamenalo fatálne následky pre pôvodných obyvateľov. Čo ale viem je to, že sa tu stretli znamenití herci. Byrne ako charizmatický a duchaplný Kolumbus, Max von Sydow, ako portugalský kráľ, Eli Wallach, ako spovedník kráľovnej, Faye, ako sama kráľovná, pre mňa neznámy Murray Melvin, ako neobyčajne presvedčivý inkvizítor. Teším sa na ďalšiu časť. " Máme veľký cieľ, ktorý potrebuje vieru."Oliver Reed sa dočkal v pokračovaní priestoru, aby sa mohol " vyfarbiť." A v trojke sa " dofarbil ", ako tý, čo nosia v srdci pýchu a chamtivosť. A o čom je? Asi najlepšie to vystihuje výrok : " Prevezieme Indiánov do tábora otrokov. Tam majú šancu na lepší život a šancu stať sa kresťanmi." Film neobyčajne presne vystihuje čo prinieslo objavenie novej cesty do " Indie " a preto dvíham na päť. Je to príbeh o ľudských schopnostiach, múdrosti a hlavne o viere v ne.

Kouzelnice z Bejrútu: Blanka Matragi (2001) (TV film)

Nezaujímam sa o módu, skôr ňou pohŕdam, ale toto bola iná káva. Chodiace umelecké diela. Priznám sa, že som po prvý krát ľutoval, že nie som veľmi bohatý a nemôžem jeden s tých skvostov kúpiť manželke. Dokument aj o jednej krásnej ( hlavne duchovne ) žene, ktorá sa presadila v cudzom svete, odlišnej kultúre, navzdory vojne. Klobúk dolu.

Naděje (1963)

Dvaja. Nie sú sami, iba osamelí. On to rieši alkoholom, ona ... Jedného dňa sa ich osudy pretnú a oni pocítia nádej. Veľmi príjemne ma prekvapila pani Hegerová ako " trochu cigánka " , majster Hrušínský zvládol alkoholika s dokonalosťou jemu vlastnou.

Šťastné míle (2007)

" To nie sú utečenci. To je tlupa ninjov." Túžba po slušnom domove, bez strachu o svoj život, či existenciu, spojí dvoch aziatov s arabom, aby naplnili svoj sen v Austrálii. Ako inak - ilegálne. Púť po púšti preverí charaktery jednotlivých postáv, ale i chuť a snahu prežiť. Najlepší scenár píše život sám.

Svatý Patrik (2004) (TV film)

Ďalší, s ktorými Boh hovoril a použil na svoje plány. Plný božím duchom vstúpil na územie " barbarov ", aby šíril učenie o jednom Bohu. Najzaujímavejšie na celom príbehu je to, že najväčším nepriateľom mu boli ľudia z vlastných radov. Ako sa na cirkevných pohlavárov patrí. Čím vyššie postavený, tým väčším démonom postihnutý.

Počátek (2010)

Pokiaľ v Matrixe bola akcia a triky prispôsobené dokonalému príbehu, tak tu je nadupanej akcii a bombastickým trikom našitý triviálny scenár, čo mne nestačí.

Expendables: Postradatelní (2010)

" Prečo to nevzal? Chce sa stať prezidentom." Najväčšia devíza filmu : súhra všetkých hviezd do posledného detailu. Aj tých pár Arnoldových viet.

Agora (2009)

" Nenapadlo ťa, že sa mýlime? Prečo? Bolo mi odpustené, ale ja odpustiť nedokážem. Komu, Židom? Ježiš im na kríži odpustil. Ale Ježiš je boh. Len on môže preukázať takú zhovievavosť. Ako sa opovažuješ porovnávať sa s bohom?" Ak si niekto myslí, že Ježiš robil veci bez toho, aby ho ľudia napodobňovali, tak potom je všetkým možným, len kresťanom nie. A preto je kresťanstvo také, aké je. Ako povedal Gándí : " Uznávam kresťanstvo, ale opovrhujem kresťanmi, pretože nežijú tak, ako kážu." Výborná Rachel.

Pilíře Země (2010) (seriál)

V prvej polovici to ešte išlo, no potom príbeh skĺzol niekam do " cukríkova ", scény nereálne, naivné. Tvorcovia, vedomí si toho " okrášlili " dej sexom. Výprava a herci, tak to je ale iná kategória. Hlavne herci hrali prirodzene a na vysokej úrovni.

Billy Elliot (2000)

" Čo cítiš, keď tancuješ? Je to príjemné. Na všetko zabudnem, naraz to zmizne, proste to zmizne. V tele sa mi všetko zmení, ako by som tam mal oheň a ja potom lietam ako vták. Rozsvieti ma to ako elektrina." Príbeh o baletnom talente, ktorý sa rodí raz za ..., príbeh o tom, aké ťažké je byť sám sebou, o tom, aké krásne je, keď sa to stane.