Bílý oleandr (2002)

" Samota je stav človeka. To miesto nikto nikdy nevyplní." Narodiť sa v U.S.A. a dospieť so zdravým rozumom je poriadna fuška. " Sentiment je na nič, dobré je zarobiť peniaze."

Horší už to nebude (2006)

" Viete o niekom, kto by vás mohol nenávidieť z hĺbky duše? Kontrolujem firmu ženy, ktorá mi povedala, že ma jebe. Tak to znie ako komédia. Skúste na tom pracovať." Geniálne dielo o tom, ako žiť šťastným životom, herci podľa môjho gusta, skvelá hudba. Smiech striedali slzy, presne ako v živote." Kedy ste sa rozhodla stať kuchárkou? Na vysokej. Na vysokej pre kuchárov? Nie, študovala som právo na Harvarde. Vzali ma skôr pre moju esej. Bola o tom, ako sa s diplomom pobijem za lepší svet. V škole sme sa učili niekedy i celú noc a tak som piekla, aby sme pri učení nemali hlad. Niekedy som piekla aj celý deň. Všetkým to veľmi chutilo, jedli a učili sa. Mali lepšie známky a ja som vymýšľala nové a nové recepty. Na konci semestra som mala osem hrubých zošitov receptov a tiež samé štvorky. A tak som odišla a rozhodla sa zmeniť svet pečením." Ešte dlho budem nosiť v hlave tento príbeh ( dúfam, že celý život ).

Svatý Augustin (2010) (TV film)

" Kradol som aj to, čo som nepotreboval. Túžil som po krádeži samotnej a hriechu. Chcel som byť iba zlým. A to pre nič iného, ako zlobu samu. Také bolo moje srdce. Podlá duša, ktorá sa odpútava do priepasti." Duchovná cesta jedného z nás, ktorého si pravda našla. Prišiel na to, že milovaním svetského spôsobu života je vlastne duchovným umieraním. " Volal si, kričal a tak si prehlušil moju hluchotu. Skvel si sa, žiaril si a tak si zahnal moju slepotu. Šíril si sladkú vôňu a ja som ju vdychoval a túžil som po Tebe. Ochutnal som a teraz lačniem a smädí ma." Po filmovej stránke je tu čo kritizovať, tak isto i po historickej ( V tom čase ešte pápež neexistoval, bol iba Rímsky biskup, tak isto kríž, ako znamenie kresťanstva, o oslovení katolík ani nechyrovali ). No pre mňa je sila príbehu vždy najdôležitejšia.

Zkrocení zlé ženy (1967)

" Ja som tak pánovitý, ako ona umienená. A keď dva ohne vzplanú spolu, spoločne strávia to, čo živý ich zlobu. Nech slabý vánok oheň rozdúcha, divoká búrka sfúkne vždy každý oheň. Ako ja jej, tak i ona mne sa podobá, pretože ja som chlap a nefňukám ako decko." Skvostné scény, herci užívajúci si svoje úlohy ( inak to pri Shakespearovi ani nejde ), nádherné kulisy a mnoho múdra zo života. " Nesmieš si vziať nikoho okrem mňa. Pretože ja som zrodený, aby som ťa skrotil a premenil ťa z divej šelmy na učenlivé a poslušné mačiatko." Nič pre " moderné " ženy.

Bouřlivé výšiny (1992)

" Našiel som ho hladného v uliciach Liverpoolu. Veď je to špinavý cigáň. Je to dar od Boha." Ako súdime a posudzujeme, tak budeme súdený a posudzovaný. Akou mincou platíme, takou nám vydajú. " Dnes ma Edgar požiadal o ruku - prijala som to. Miluješ ho ? Áno. Prečo ? Je veľmi pekný a je mi s ním dobre. Málo ! Je mladý a veselý. Stále málo ! Je bohatý a so mňa bude najväčšia dáma v širokom okolí. Naozaj to chcete, tak sa za neho vydajte. Kde je prekážka ? V srdci. V celej svojej duši cítim, že je to špatne. Keby som si vzala Heathcliffa, spoločensky by som sa znemožnila." Neposlúchame srdce a potom sa trápime a trpíme spolu s človekom, ktorý nám je cudzí. Z raja sa stáva peklo. A ako blízko je od lásky k nenávisti ? " Nech sa prebudí na onom svete v mukách. Mám jedno jediné prianie a za jeho splnenie sa budem modliť. Katarína Earnshawová, nenájdi kľud, pokiaľ ja budem žiť. Drž si ma a buď so mnou v akejkoľvek podobe. Môžeš ma aj strašiť, len ma nenechávaj v tejto priepasti, kde ťa nemôžem nájsť." Jednoznačne najlepší Fiennes, akého som videl.

Mongolsko - Ve stínu Čingischána (2010)

" Tam, kde sa končia cesty, začína Mongolsko." Rozprávanie o dnešnom a cestovanie po dnešnom Mongolsku sa prelína s jeho minulosťou, doplnené neuveriteľnou scenériou nedotknutej krajiny a ako bonus veľmi vkusne vybratá hudba, robí toto dielko veľmi príjemným.

Pochyby (2008)

" Sú ľudia, ktorí chcú ubiť vašu láskavosť. Nahovárajú vám, že to svetlo v srdci je slabinou. Neverte tomu. Je to stará taktika zlých ľudí, ktorí láskavosť zabíjajú v mene cnosti." Tešil som sa na herecký Hoffmanov koncert, ktorého prejav mám veľmi rád a dostal som bohatú nádielku i od Streep. Nenávidel som ju a to len preto, že tú citovo vyschnutú " pomocnicu " Boha zahrala perfektne.

Ondine (2009)

" Bojím sa, preto že som začal dúfať." Rozprávka o rybárovi, ktorý si zbabral život a " vodnej víle ", čo pašovala heroín. Ešte, že rybár mal dcéru a tá to dala všetko do poriadku. Škoda, že nenačúvame viac tým našim deťom. A to všetko doplnené krásnou prírodou a fantastickou hudbou.

Zjizvená tvář (1983)

" My ti povieme kto ide proti tebe a odstránime ti z cesty koho budeš chcieť. Budeš mať problémy s vyberaním peňazí, my sa do toho vložíme. Pracuje pre mňa osem zabijakov s odznakmi. Ostrí chlapci-keď udrú je to cítiť. Občas niekoho chytíme čo sa nám pletie do kšeftu-malú rybu." Díleri drog a polícia pekne ruka v ruke a všetci spolu svorne bohatnú. Dlho som čakal na toto dielko a... malé sklamanie, ale ozaj iba malé. Po prvých minútach Alovho hrania som si medlil ruky na jeho umenie, ale to zostalo len v kancelárii vyšetrovateľa. Zábery s motorovou pílou mali byť otrasné, ale prišli mi smiešne. Ale aj tak to bola vzrušujúca jazda smerom na hor a potom strmhlav dole. Ľudia točiaci sa okolo drog sa nedožívajú vysokého veku.

Kód Navajo (2002)

" Prvú medailu ktorú mi dali som hodil do mora. A za čo si ju vlastne dostal? Že som neumrel. 15 chlapcov, čo bojovalo so mnou ju dostalo tiež - za to, že umreli. Tak že?" Naivné chvíle s naivne tváriacim sa Nicolasom striedali desiatky mŕtvol, vlajúca americká zástava a pár múdrych protivojnových myšlienok. " Ty si katolík? Býval som. Keď ma birmovali povedali, že som Kristov vojak. Ale niekde cestou som zmenil armádu. Aj ja som bol katolík. Ale keď som hovoril svojím jazykom, kňazi ma za to na dva dni priviazali k horúcej peci."