Vrána (1994)

" Detstvo končí keď poznáš, že si mŕtvy." Naivná snaha o depresiu upršaným mestom ( slabý odvar Blade Runner ), naivná snaha o vyvrcholenie ( ešte slabší odvar Highlandera ). Teraz mi povieš, že na cintoríne uprostred noci nemám čo hľadať. Naopak ! Je to najbezpečnejšie miesto, pretože sú tu všetci mŕtvi." Nevýrazný Brandon, medzi ešte nevýraznejšími kolegami ( okrem vrany ). " Nápad priťahuje podobné nápady. Myšlienka sa šíry a stáva sa inštitúciou. "

Michael Clayton (2007)

Americká politika s rozprávkovým koncom.

Správci osudu (2011)

" Vytiahli sme vás do výšin Rímskej ríše a potom sme po odstúpili. Skončilo to temným stredovekom. Vrátili sme sa do hry a dali vám renesanciu, osvietenstvo, vedecko-technickú revolúciu. Šesť storočí sme vás učili ovládať svoje pudy rozumom a v roku 1910 sme zasa po odstúpili. Behom 50 rokov ste predviedli prvú svetovú, veľkú krízu, fašizmus, holokaust a korunovali ste to privedením sveta na pokraj skazy behom Karibskej krízy. V tej chvíli bolo rozhodnuté, že sa dáme do práce, aby ste neurobili niečo, čo nenapravíme ani my." Príjemná oddychovka s dobrým Damonom a podmanivou Newmanovou hudbou o nás-nenapraviteľných ľuďoch. " Väčšina ľudí kráča životom po ceste, ktorú im určíme, v strachu vydať sa po inej. Ale raz za čas sa objavia ľudia ako Ty, ktorí prekonajú všetky prekážky, ktoré im staviame do cesty. Ľudia, ktorí pochopili, že slobodná vôľa je dar, ktorý môžete využiť iba vtedy, keď o ňu bojujete. Myslím, že v skutočnosti ide šéfovi o to, aby sme už plán písať nemuseli. Je to iba na vás."

Útěk ze Sibiře (2010)

Konečne mi nebol trápny Colinov herecký prejav. Možno preto, že toho Rusa ani hrať nemusel. Film bol ako hojdačka - raz hore, raz dolu. Ale to, čo dokázali vtedy Tí ( schválne s veľkým T ) ľudia ma opäť presviadča o tom, že ľudské hranice možností proste neexistujú.

Obřad (2011)

" Sú chvíle, keď zažívam naprostú stratu viery. Dni, mesiace, keď neviem v čo mám veriť. Som slabý človek, nemám moc. Ale mám v sebe niečo ako Boží nechet, čo vo mne rýpe a keď už tú bolesť neviem vydržať, vyvrhne ma to s temnoty späť na svetlo." Režisér a hlavný predstaviteľ ma priviedli k tomuto nie celkom vydarenému dielku. Všetko bolo tak fádne a nudné. Ale niečo som sa predsa len dozvedel : " Diabol je tu len pre slabých."

Živý obraz lepšího světa (2006) (TV film)

" Filmári sú takí drbalovia, ktorí o ničom inom netočia iba o klebetách. Ale aby tak niekto vytvoril živý obraz ako má vyzerať lepší svet, aby sa na svete lepšie žilo, to dneska nenapíše nikto. " Príbeh o človeku, ktorý do botky napĺňa biblické : radujte sa zo života a starajte sa o Zem. " To je dobre, že nestrielaš zver. Boh ťa bude mať radšej. Jelene a lane, to sú Božie stvorenia." Názory človeka " nepokriveného " náboženstvom, koncentrákom a ani komunizmom, ktorý našiel zmysel života v symbióze s prírodou. " Lepšie je, keď sa človek bije so životom, ako keby sedel za pecou."

Banderovci (2010) (TV film)

Konečne som sa dozvedel kto boli tí " nechvalne známi " minulého režimu. Bojovali proti Rusom, Poliakom, Nemcom, bojovali s každým, kto ich utlačoval. Obdivuhodné to, ako sa tri roky prebíjali cez nepriateľské ( naše ) územie, aby oznámili svetu, čo sa deje na Ukrajine po svetovej vojne. Obdivuhodné to, že ovládali veľkú časť svojej krajiny do roku 1956, teda 11 rokov si s nimi stalinisti nevedeli radi. Rozhovory s tými, čo to všetko prežili a nakoniec sa dožili slobodnej Ukrajiny. Majú môj veľký obdiv.

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

" Tam odkiaľ som ja, nie je nič zadarmo! Ja som zasa odtiaľ, kde bolo zadarmo všetko , a stálo to za hovno." Ak chcete mať " nadupané " telo, musíte denne umývať dlážku. Pochopil som to z príbehu. Brutálna rozprávka pre ( ne ) dospelých. " Hej Rus ! Potrebujem sa vysrať. Tak sa skús obesiť a vyser sa na to."

Yamato - Loď smrti (2005)

" Hovorí sa, že američania dlho bojovať nevydržia." A pozrime sa, bojujú až do dnes. Stále si dokážu vytvoriť nejakého nepriateľa aj tam, kde nie je. Dozvedel som sa, že naj. lode vo vojne nemali ani rusi, či amíci a dokonca ani nemci. Japonci boli tí " machri ". 263 m dĺžky, 72 000 t výtlak, 9 diel, každé s kalibrom 460 mm dokázalo vystreliť náboj ťažký 1.5 tony do vzdialenosti 42 km. A k čomu to nakoniec bolo? Loď nesúca starý názov Japonska - Yamoto, sa potopila spolu so starým myslením tejto krajiny. Vo filme sa striedali naivné scény plné pátosu so silnými chvíľkami, ale tých bolo ako šafranu.

Proroctví (2009)

" Ďalej môžu ísť iba vyvolení. Tí, čo počujú volanie." Máme oči, ale nevidíme. Máme uši, ale nepočujeme. Preto sme tam, kde sme. Nie je vôbec dôležité, čo sa stane, ale ako sa k tomu postavíme. " Moja vedecká myseľ my hovorí, aby som sa do toho nemiešal. A to aj urobím." Starnúci Nicolas nepokazí žiadnu srandu.