Město bohů (2002)

" Čím budeš, keď vyrastieš? Neviem, ale viem, že nebudem zlodejom a policajtom. Prečo? Aby ma nezastrelili." Nesmierne mrazivý pohľad na navzájom sa vraždiace deti bezchybnou kamerou a s neskutočne presvedčivými hercami- nehercami. Atmosféra ma vtiahla do deja a to je tá najlepšia reklama filmu. " Choď domov si ešte dieťa. Aké dieťa. Fajčím, fetujem. Kradol som a aj zabil. Som chlap! "

Muž ve stínu (2010)

Po prvom zhliadnutí genialitu filmu ešte netrúfam rozobrať. Ano takto funguje vysoká politika. A keď to prehliadneš- zomrieš. Už mi svitá, prečo Polanski dotočil film z domáceho vezenia. " Povedzte mi jedno rozhodnutie, ktoré by nebolo v záujme U.S.A. Irak, Stredný východ, obrana hviezdnych vojen, nakupovanie jadrových rakiet, proti teroristické opatrenia. Vyhodenie každého ministra, ktorý Washingtonu nesedel." Ktorého premiéra asi Polanski myslel. " Máte niečo s tým Langom? Tak nejako. Áno. Vyzerá inteligentne. Tak prečo sa zaplietol s tým kreténom z Bieleho domu."Až mrazivo skutočná pravda sa s príbehu pomaly vinára a poukazuje na to, na čom už roky premýšľame. " S tridsiatimi miliardami dolárov združuje Arcadia rodinu spoločností zaoberajúcich sa " obranou a bezpečnosťou " S bezkonkurenčnými znalosťami Blízkeho východu, s dvomi bývalými prezidentmi, tromi premiérmi, dvomi riaditeľmi C.I.A. hrdo stojíme na čele proti terorizmu. Sme útočiskom proti bezpráviu." Príjemne ma prekvapila malá rolička Eli Wallacha, sláčiková hudba, geniálne doplňujúca dej, skvelá kamera, na ktorú som u režiséra " zo starej školy " zvyknutý.

Matrix Revolutions (2003)

" A čo tí ostatní ? Ktorí ? Tí, čo sa budú chcieť odpojiť. Budú voľní. "

Matrix Reloaded (2003)

" Je pozoruhodné do akej miery sa vzorec lásky podobá šialenstvu."

Dina (2002)

Dej mi nejak nesedel, ale hlavná hrdinka stála zato. Ako herečka si tú úlohu vychutnala a ja s ňou. Aj preto som dopozeral až do konca. Jej živelnosť si ma podmanila.

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

" Toto je môj najlepší priateľ. Akou rečou to hovorí? Po francúzsky. A vy mu rozumiete? Nerozumiem mu ani slovo. Najlepšiemu priateľovi? Áno." Neskutočná atmosféra! Fantastický Whitaker.

V jako Vendeta (2005)

" Vytratím sa celkom až na jeden malý kúsok. Kúsoček čo je drobný a veľmi krehký, ale je to jediné, čo stojí zato vlastniť. Nesmieme ho stratiť, ani sa ho vzdať a nesmieme dopustiť, aby nám ho vzali. Dúfam, že sa svet zmení k lepšiemu, no zo všetkého najviac dúfam, že pochopíš čo ti chcem povedať." Smutná realita o svete a teda aj o nás. O tom, ako manipulujú naše myslenie cez správy a tlač. Strach a beznádej je ich zbrańou. " Oceňujeme pohodlíčko každodennej rutiny, bezpečie zabehnutého, istotu opakovaných úkonov." Kto by lepšie zahral Evey ? Nikto. Pretože Natalie túto rolu prežila.

Tygr a drak (2000)

Roky obdivujem tento príbeh, hudbu, kameru, scenériu, hercov ... Ale nikdy som nevedel pocity z toho všetkého obliecť do slov. A ani teraz to nie je o nič lepšie, ale raz sa musí začať. " Sám o sebe meč nevládne. Ožije až umením toho, kto ho ovláda." Príbeh o meči ? " Svet je plný nebezpečia. Ale nie od zbraní. Skutočné nebezpečie sídli v ľudskom srdci." Príbeh o ľudskom zle ? Budem radšej duchom, ktorý krúži okolo teba, akoby som vstúpil do neba bez teba. Moja láska mi nedovolí, aby som bol osamelá duša." Príbeh o láske ? Je to príbeh o veciach vznešených i podlej nenávisti a nenaplnených túžob. Ostatne, ako život sám. Najdôležitejšie ale je, že všetko spomenuté je z príbehu neobyčajne podmanivo cítiť.

Bílé peklo (2001)

" Som v tom obrovskom škrípajúcom súkolesí, v tej hroznej veci, čo okolo seba všetko drví, ale tiež viem, že žiadne utrpenie nie je nekonečné, že nádej umiera posledná." Prvú tretinu som pretrpel, pretože to bola amatérčina až hrôza. Vlak niečim bielim poprášený, mrznúcim Nemcom nevychádza z úst žiadna para, .... Ale od úteku je to iná káva. Neohrozená vôľa prežiť a nádhera Sibíri všetko mažú. Ideme a ideme spolu s Clemensom raz na sever, raz na východ, raz na juh, len na západ nie, aby ho nechytili. Útek pred otročinou sa mení na osobný zápas medzi nemeckým nadporučíkom a ruským veliteľom tábora. " Volá sa Clemens Forel a vyšiel zo zajateckého tábora na myse Dežneva. Za tri roky prišiel až sem, do Iránu. Znie to tak neuveriteľne, že by to mohla byť pravda."

Amistad (1997)

" Nepôjdeme tam sami. Mám na mysli mojich predkov. Pôjdem do minulosti, ďaleko, až k počiatku času a poprosím ich, aby nám pomohli pri tom súde. Natiahnem ruku do zadu a vtiahnem ich do seba. A oni musia prísť, pretože v tejto chvíli som jediným dôvodom prečo vôbec existovali." Neprekonateľný sir Hopkins, bláznivo presvedčivý McConaughey, ako vždy, kľudný Freeman ( mimo otrokárskych lodí ), až démonický Hounsou v príbehu o slobode a túžbe po spravodlivosti, v podľa mňa najlepšom Spielbergovom filme. " Pravda bola z tohoto príbehu vyštvaná ako otrok."