Street Kings (2008)

" Ako môžu mávnutím pera meniť fakty. Sme policajti a môžeme všetko. Nezáleží, ako sa to stalo, ale ako to zapíšeme. A čo pravda? Čo s ňou?" Hustý príbeh o tom ako to "chodí" a prečo padajú hlavy na vysokých miestach. Keď privriem oči nad americkou naivitou (bez ktorej nenatočia ani cm filmu), je to fakt dobré. Whitaker famózny, príjemne ma prekvapil Reeves. " Prečo už nestačí zatvárať zlých ľudí? Pretože všetci sme zlí."

Svatý boj (2001)

Toto nie je príbeh o rasizme, alebo antisemitizme. Je o slepej viere, ktorá následne vytvára spomínané javy. Potrebujeme porozumieť tomu, čomu veríme a o to sa snaží aj Danny, židovský chalan. Abrahám skoro zabil svojho syna Izáka, vďaka svojej slepej viere k Bohu, ktorý mu to prikázal. Berieme to ako symbol tej najoddanejšej viery, dokonca vrchol viery. Nemecký vojak, spomínaný v príbehu, vďaka slepej viere zabije trojročného chlapca a odsudzujeme to. Pritom oba činy vychádzajú z jednej jedinej príčiny. Slepej viery. Koncentračné tábory za druhej svetovej pre Židov sú odsudzované, ale podobné tábory pre Palestínčanov postavené Židmi sú tolerované. Viera sama o sebe nie je potrebná, stačí bezmyšlienkovite opakovať náuky, spôsob života. Netreba chápať, treba poslúchať. A preto je svet tam, kde je. Čo sa týka Goslinga, patrí k najväčším talentom poslednej doby. Hlavne kvôli nemu som pozeral a dostalo sa mi príbehu o hlbokej životnej pravde.

Metropolitan (1990)

" Nejaká forma viery je nám vrodená. Čiastočne ju strácame a obnoviť ju môžeme iba jej uvedomelým vyznaním. Ty už si tým prešiel? Nie, ale dúfam, že sa tak stane." Pomalá jazda s mladými filozofmi, hľadajúcimi zmysel života, sa mi veľmi páčila. Bolo to príjemné sledovať ako sa dvaja z nich pokúsia o to, o čom iní spolu hovorili. Viera v seba bez skutkov je mŕtva. Herci presvedčiví a ja som sa ešte dlho po dopozeraní príjemne usmieval. " Je menší pesimista než ty. Áno, je nedôveryhodný."

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee (2007) (TV film)

" Ten človek bol vážne idiot. Rozdeliť svoje sily a zaútočiť cez deň. Idiot možno, ale mal svoje rozkazy. Vyhnať Siuxov z Black Hills a primäť ich na prídelový systém, aby sme sa my mohli dostať k ich zlatu." Myslím, že tento príbeh patrí k tým najvýstižnejším s pomedzi príbehov zaoberajúcimi sa " civilizáciou a šírením bielej kultúry " (krádežou pôdy) na Americkom kontinente. " Hovorím to stále. Pokiaľ chceme zabrať to, čo sme kúpili od Francúzov a vybojovali od Mexičanov, musíme pozabíjať Indiánov." Príbeh o mladom indiánovi Ohiešuovi, ktorý to skúša po novom a prijíma ponuku bielych na štúdium a tým o zaradenie sa do civilizovanej spoločnosti. Z druhej strany sleduje, dokonca sa podieľa na premiestňovaní svojich bratov do rezervácií a zisťuje jednu, jedinú vec. " Vy učíte naše deti o vašom Bohu. Milujte sa a množte sa. Ale tieto slová nie sú určené pre indiánov. Pretože, ktorý muž by mal ženu a deti a nemohol ich uživiť? Žiadny indián. Vy nás chcete vyhladiť. Skončiť to snami priamo tu, na kúsku zeme, kde nič nemôže žiť." Smutný, plne vystihujúci príbeh o bezvýchodiskovej situácii pôvodných obyvateľov " nového sveta." " Proti nám ste použili množstvo zbraní. Tých vašich zbraní sme sa báli najmenej."

Na ostří nože (1997)

" Obdivujem tvoj štýl a páči sa mi tvoja žena. Tak ako ma chceš zabiť?" Príbeh o dvoch mužoch z ktorých je jeden boháč a má krásnu ženu a ten druhý mu ju " práši " a chce aj jeho peniaze. Vymyslí plán, ale ten sa zmení na boj o holý život v drsnej severoamerickej divočine po zrútení lietadla. " Tu má život iný rozmer, než šňupať koks s hlúpymi babami." Veru, keď človek stratí " istoty " civilizácie, ukáže sa jeho pravá tvár. " Väčšina ľudí čo sa stratila zomrie hanbou. Rozmýšľajú čo zle v živote urobili a pre svoju záchranu neurobia nič. " A práve chuť prežiť dáva ľuďom " nadľudské " schopnosti. Neklesať na duchu a stále mať svoj cieľ. " Vieš, že z ľadu sa dá urobiť oheň ?" A tak, keď nám ide o holý život urobíme, čo by sme nikdy nedokázali. " Nemôžeme zabiť medveďa. Chceš umrieť? Ja nie! Zabijeme medveďa." Pre mňa herecky nedostihnuteľný sir Hopkins, Bart the Bear-najpresvädčivejší z medveďov, Jonesova zjazvená tvár, nádherná príroda a Goldsmithova hudba. Jediná vec, čo tomu chýbala je veľké plátno v kine. " Prechádzame skúškami, ale nie takými, aké si predstavujeme." To čo sa nám v živote deje nie sú tragédie, ale výzvy. Ak ich budeme tak brať nič a nikto nás neporazí.

Rabbit Proof Fence (2002)

" Tri generácie. Polovičná babka, štvrtinová dcéra, osminový vnuk. Ako vidíte, tretím krížením nie je stopa po domorodej krvi. Pokračovaním infiltrácie bielej rasy, vytlačí postupne čiernu pleť a domorodci budú definitívne vyšľachtení ". Takéto niečo sa robilo ešte pred treťou ríšou. To čo sa odsudzovalo v Európe sa tolerovalo v Austrálii. Vziať matkám proti ich vôli deti na prevýchovu." Toto je váš nový domov. Nehovorí sa tu jazykom džaba, ale anglicky. Tu ponúkame nový svet: povinnosť, službu, odpovednosť. " Herecké výkony troch utekajúcich dievčat sú neuveriteľne uveriteľné. Zvrátenosť bielych vystihnutá dokonale. " Čelíme obtiažnemu boju s domorodcami z buša, ktorých musíme chrániť proti ním samým. Keby preboha pochopili, čo sa pre nich snažíme robiť". Zarážajúce je to, že ešte dnes sa toto prevádza v Laose a okolitých štátoch. Viď " ZAJATCI BIELEHO BOHA."

Vánoční koleda (2009)

" Užívajte si života, lebo mŕtvi budete dlho." Urobil som si pekný víkend. Víkend s Robertom Zemeckisom. V sobotu to bol Forest. Forrest Gump. A v nedeľu zasa Vianočná koleda. Okrem toho, že majú jedného režiséra, majú aj jeden motív. Lásku. To čo nám robí zo života raj na Zemi a dáva mu zmysel. Pokiaľ v prvom príbehu Forrest nemal problém s týmto fenoménom a bral ju ako životnú filozofiu, v druhom príbehu ju Ebenzer Scrooge zakúsil až na sklonku svojho plytkého života, ktorý bol založený iba na zisku. A čo je vlastne tá láska? Pavol z Tarzu ju definuje asi takto: " Láska je zhovievavá, láskavá. Láska nie je žiarlivá, nevystatuje sa, nenadúva sa, nespráva sa neslušne, nevyhľadáva svoje vlastné záujmy, nenechá sa popudiť. Nevypočítava urážky. Neraduje sa z nespravodlivosti, ale sa raduje z pravdy. Všetko znáša, všetkému verí, vo všetko dúfa, vo všetkom vytrváva.

Forrest Gump (1994)

" Dobrý deň. Som Forrest. Forrest Gump. Nechcete bonbón? Ja by som ich mohol zjesť aj kilá. Moja mama vždy hovorila: Život je ako bonboniéra. Nikdy nevieš, čo ochutnáš." Jeden z najkrajších príbehov, aké som videl a k tomu jeden z najpresvedčivejších hereckých podaní. Tomovi som veril každé slovo, každý pohyb. " Kto je to? Forrest. Miestny magor. A vieš čo sa stalo? Vzali ma na univerzitu. A verili by ste tomu? Len päť rokov som hral futbal a už mi dali diplom." Príbeh o tom, ako sa dá zachovať si čistú dušu navzdory tomu, že sa narodíte v krajine, kde nefungujú tie najzákladnejšie vzťahy medzi ľuďmi, kde sa politici strieľajú ako zajace, v spoločnosti, ktorá ponúka chorý patriotizmus ... Prežiť so " zdravou kožou " znamená nestotožniť sa s okolím, ale počúvať svoje vnútro- svoje srdce. " Na Vietname sa mi ľúbilo, že stále bolo kam chodiť a vždy bolo čo robiť. Raz začalo pršať a pršalo štyri mesiace."

Proposition (2005)

" Prišiel som do tejto krajiny a Boh sa zo mňa vyparil." Podmaňovanie Austrálie dosť " originálnym " spôsobom, ale asi oveľa vernejším, ako romantickými báchorkami. " Ak musíte zabiť jedného, tak to radšej zabite všetkých." Každý kto mal inú farbu pleti ako bielu, bol vinný. Príbeh aj o tom, že gaunermi sa ľudia nerodia, ale sú to produktami spoločnosti. Spoločnosti, ktorá na jednej strane odcudzuje masaker jednej farmy, ale na strane druhej masakruje celý národ. " Ste čudní, vy bieli." Krutosť, špinu, pot a milióny múch vyvažujú filozofické úvahy toho, ktorý je pokladaný za vyvrheľa. " Láska je kľúč. Čo sú deň i noc, slnko a mesiac bez lásky ? Bez tých čo miluješ. Veď čo je prázdnejšie, ako umrieť sám, nemilovaný ? " " Prírody sa nikdy nenasýtiš. Lieči ti srdce. Každý človek stíchne a napojí sa ňou." Herci naozaj neobyčajne presvedčiví.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Coenovci nerobia " normálne " filmy. Robia filmy krásne nenormálne, ako život sám. V každom takom príbehu je ukrytá hlboká múdrosť + fantastická kamera. A aká múdrosť je ukrytá v tomto príbehu ? " Hľadáte veliké bohatstvo. Vy traja, ktorých ťažia okovy. Nájdete bohatstvo. Nebude to však to po čom túžite. Najskôr vás čaká dlhá a strastiplná cesta, lemovaná nebezpečím. Uvidíte veci nevídatelné, nespočetné množstvo výjavov. Nebojte sa prekážok na svojej púti a váš osud sa vám bohato odmení. Keď cesta bude zlá a vy už budete omdlievať, nesmiete z nej zísť. Inak spásy nedôjdete." Clooney je excelentný komik.