Jana Eyrová (2011)

" Čo som stroj, čo nemá city ? Zato, že som neurodzená nemám dušu a srdce ? Nehovorím s vami ako normálny smrteľník ! To môj duch sa prihovára vášmu. Ako keby sme opustili tento svet a stáli pred Bohom ako seberovní." Priznám sa, doteraz ma nejaká Jana Eyrová míňala, ako " niečo pre ženy ". Hodnotenie ostatných užívateľov prebudilo moju zvedavosť. Povedal som si - žeby niečo ako Pýcha a predsudok ? Neoľutoval som. A ten koniec....

Zastavení na Missouri (1976)

" Hádaj, čo ťa zobudilo? Podrezal som ťa! " Westernové klišé sa nekonalo, je to príbeh lovca ľudí s psychopatickými sklonmi skvelý Marlon a zlodeja koní, tiež skvelý Jack, ktorému sekundoval ako parťák Harry Dean Stanton, ktorý uzatvára hviezdnu hereckú trojku, k tomu parádna kamera, niekedy až umelecky odhaľujúc krásy Montany.

Duch Vánoc (1984) (TV film)

Najlepší vianočný príbeh, aký som videl. Tá pomalá Ebenezerova premena je úchvatná. Aký sa zrazu cítil ľahký, keď sa zbavil ega a pochopil, prečo sme tu. Len ma mrzí, že prejav lásky je spojovaný iba s Vianočnými sviatkami, ako keby si ich iné dni nezasluhovali. Naozaj výborný Scott.

Obchod na korze (1965)

Zbabelosť, falošná hrdosť a v neposlednom rade alkohol pretkávali ( pretkávajú ) slovenské dejiny od nepamäti. Film odhaľuje to, čo sa v dejinách zahmlieva a zamlčuje, v niektorých prípadoch dokonca vyzdvihuje. " Zákony proti slušným ľuďom, to je amen aj pre tých, čo ich robia."

Duch doby - Stále kupředu (2011)

" Novorodenci predčasne narodení sú často v inkubátoroch odrezaní od okolitého sveta. Dnes vieme, že ak sa ich dotýkame aspoň 10 min. denne podporí to rozvoj ich mozgu. Ľudský dotyk je pre človeka nevyhnutný. Kojenci, ktorých nikto nikdy nedvíhal nakoniec zomierajú. Byť držaný v náručí, je základná potreba ľudskej bytosti." Aj s inými názormi súhlasím ako, že žijeme vo vykorisťovateľskej spoločnosti, že najväčší gauneri požívajú najväčšiu úctu a že je všetko na ruby. Ale z tu ponúkaným riešením absolútne nesúhlasím, pretože akože riešenie je tu podávaný dnešný spôsob myslenia, len inými slovami, tak že by sme skončili tam, kde sme teraz. A že Boh nenechal žiadny návod ? Ako pre koho.

Ip Man (2008)

" V boji nejde o štýl, ale o o teba." Poctivé neamerické kung-fu. Morálka a šľachetnosť bojovníka je nad jeho technikou, alebo štýlom. Príbeh o jednom takom majstrovi-učiteľovi Brucea Leeho. " Ja nie som zradca. Ja som iba tlmočník." Tak ma napadá. Koľko takých " tlmočníkov " máme v Bruseli.

Crazy Heart (2009)

Veľmi príjemný príbeh, s veľmi príjemnou hudbou, s veľmi príjemným hercom. Trochu mi to pripomenulo moju srdcovku Nechoď klopať na dvere. ( Vydesil som sa, keď som uvidel Colina, ale vďaka Bohu iba spieval a aj to chvíľu.)

Mariňák (2005)

" Mám brata a ten má stavebnú firmu. Ponúkol mi miesto : 100 000 ročne, Dodge- to päť litrové hovädo, každý deň by som mohol opichať manželku, deti ráno odviesť do školy. Ale rozhodol som sa pre toto. Veď kde by som videl toľko svinstva." Jake a Jamie presvedčiví. Kôň vynárajúci sa ropného dažďa, tak to nemalo chybu. Len jedno ma mrzí, že takéto veci sa skutočne dejú.

Šmoulové (2011)

" Máš na to dva dni. Boh mal na stvorenie sveta šesť dní. Ak to nestihneš, môžeš robiť pre neho." Zábavnejšie než som čakal. Výborný Gargamel, výborná hudba ( vrátane AC/DC ). " Čo vznikne krížením kravy a šmolka? Modrý syr ".

Auta 2 (2011)

Chýba tomu romantika s jednotky a zasa navyše je tu triviálna zápletka s nepriateľmi s ruským prízvukom, ktorá sa používa v B-čkových filmoch.