Requiem za sen (2000)

Aronofsky tu pranieruje konzumnú spoločnosť, ktorá ponúka rôzne druhy závyslostí, pretože závyslá spoločnosť je ľahšie ovládateľná. Ponúka zvrátený rebríček hodnôt, kde ľudskosť a spolupatričnosť nemá miesto. Človek sa pozerá na človeka ako na objekt využitia. Tvorca šokuje realitou- šokujúcou pravdou. Niečo podobné vidíme i v Pí, kde akonáhle niekto príde na niečo, čo môže zmeniť beh vecí, stáva sa objektom záujmu rôznych zoskupení, ktoré ovládajú spoločnosť- duchovná sekta, finančníci.

(1998)

Aronofsky exceluje. Vlastne ako vždy. Nie sme Boh, aby sme nemali hranice poznania. A nie sme tu nato. Naše poslanie je v inom.

Hoši z Brazílie (1978)

Film o návrate jedného zlosyna. Ktovie, koľko takých návratov už chodí po matičke zemi. Výborný Peck.

Dogma (1999)

Dvaja padlí anjeli sa chcú dostať späť do neba. Všetky sily im v tom chcú zabrániť. Bezúspešne. Až Boh spolu s človekom dajú všetko doporiadku. Film, ktorý nastavil pravdivé zrkadlo katolíckej cirkvy. Veľa múdrych viet odznelo v tomto snímku.

Hlava-22 (1970)

Vojna je v prvom rade kšeft. Niektoré scény sú mrazivo podobné s realitou.

Starý včelár (1981) (TV film)

Príbeh o kolobehu prírody. Staré odchádza, aby nové mohlo žiť. A keď že i ľudia sú súčasťou prírody, stará generácia odchádza spolu so svojím spôsobom života a mladá preberá žezlo bytia, s novým pohľadom na svet. Detailná kamera Doda Šimončiča, napr. navreté žily koňa pri oraní, akoby vťahovala diváka hlbšie do príbehu a má pocit, že je jeho súčasťou. Však aj sme súčasťou veľkého príbehu zvaného život.

Jméno růže (1986)

Európa, ranný stredovek, katolícka cirkev. Filozofiou vlády bol strach, najväčším hriechom poznanie. Mladý mních v kláštore na severe Talianska sa stáva svedkom vrážd, za ktorými podľa predstavených kláštora je diabol. Áno bol to diabol, ktorý nemá rád poznanie a ženy, ktorých telami ale nepohrdol - sama cirkev.

Romeo a Julie (1968)

Ak v srdci chýba láska, pomaly sa v ňom usadí nenávisť. Ovláda človeka, rodinu, národ. Preto je svet tam, kde je.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Neuveriteľne nadupaný film, bez chvíľky uvolnenia. To je Čierny jastrab zostrelený, to je geniálny Scott. Ale predsa - prestrelka pri spadnutom vrtulníku a jedna hviezda zostrelená.

Gándhí (1982)

Takýto film sa podarí režisérovi natočiť raz za život.