Stará puška (1975)

Francúzsko na konci II.svetovej vojny. Ešte pár dní a príde vytúžená sloboda. Chirurg (Philippe Noiret) posiela manželku(Romy Schneider) s dcérou na vidiecky polorozpadnutý zámoček do bezpečia, pred možným bombardovaním mesta a zo strachu z vyhrážok pronemeckej gardy.Zdanlivo sa nič nemôže stať, už iba vydržať pár dní. Pokludné a príjemné tempo filmu sa zmení, keď sa lekár rozhodne navštíviť milovanú manželku a dospievajúcu dcéru. No z očakávaného objatia sa stáva šok. Dedina je vyvraždená a na zámku sú rabujúci, odsúvajúci sa nemeckí vojaci a dve mŕtve telá. Spálená manželka a zastrelená dcéra. Východiskom sa stáva stará brokovnica a tajné chodby zámku. Lekár, ktorý život prinavracia, ho teraz chladnokrvne berie. A neskončí pokiaľ nie je mŕtvy posledný vrah milovanej manželky a dcéry. Film je bravúrne urobený, kde sa prelína mrazivá skutočnosť s láskavými spomienkami hlavného hrdinu na krásne chvíle manželstva. Prežíval som myšlienky a pocity spolu s pomstitelom. Jeden z najlepších filmov aké som kedy videl.

Vycházející slunce (1993)

Stret dvoch kultúr. Jedna nerozumie druhej, ale obe chcú s toho " vytrieskať " čo najviac. Japonsko, kde ľudia sú oddaní nadriadeným a U.S.A. kde ľudia sú oddaní peniazom. Film som videl hlavne pre Conneryho, s ktorého sršala vitalita a charizma ako z máloktorého herca dlhé roky a Keitela, ktorý ma svojim hereckým výkonom vždy presvedčí. Príbeh má veľmi silné stránky a tendenciu pomaly ich ku koncu opúšťať až k naivným scénam asi pre amerického diváka. Čo chcel film povedať je načrtnuté hneď na začiatku, keď sa slnko ( symbol Japonska ) pomaly mení na dieru s ktorej vychádzajú mravce ( ich priemyselná expanzia ) a v zápätí na dieru stupí konské kopyto.

Amélie z Montmartru (2001)

Príbeh o tom, ako sa žije duchaplný a plnohodnotný život. Pomáhať druhým a radovať sa z maličkostí. " Rada si všímam detaily, ktoré iným unikajú, rada ponáram ruku hlboko do kopy strukovín, alebo rozbíjam stvrdnutý karamel na káve špičkou lyžičky, hádžem žabky na vode..."

Magická hlubina (1988)

" Dýchaš za dvoch, a nie si na to sám. Tak to je láska. " Príbeh s neopakovateľne čarovnou atmosférou, z čias, keď Luc ešte režíroval pre radosť a nie pre peniaze. Všetci hrajú to, čo majú. Uveriteľne namyslený, ale zároveň dobrosrdečný Reno, anjelsky čistý Barr, neurotická, zamilovaná Američanka Rosanna a tiež cvičení delfíni. K tomu citlivo vybraná hudba, ktorá prehlbuje pocit z videného. " Vieš ako sa dostať medzi sirény ? Musíš sa dostať do hlbín oceánu. Tak hlboko, že stratí modrú farbu, kde nebo je iba spomienkou. Keď tam si, v tom tichu, čakáš a keď túžiš v mori zostať navždy, že preň i zomrieš, priplávajú a uvidia tvoju lásku, ktorú im ponúkaš a pokiaľ je čistá, úprimná a keď budú chcieť, odvedú si ťa so sebou naveky."

Mys hrůzy (1991)

Starý známy tandem Scorsese - De Niro = filmový zážitok. Pre očividne neschopných " bitkárov " a hlavne, pokazenému koncu to nestačilo na 5- ku. Na druhej strane Cadyho vyučovanie drámy stálo za to.

Alexander Veliký (2004)

Na môj vkus plytký pohľad. Škoda, že to nerežíroval taký Scott. Colin, pre mňa slabučký herec, teraz zabral.

Samsara (2001)

Jeden z najkrajších filmov, aké som videl. Nádherná scenéria, hlboká múdrosť, realistické spracovanie. Sidhárta opustil svetské pôžitky, aby našiel svet duchovný. Tashi, mladý mních, ktorý splnil všetky podmienky na zasvetenie a plný duchovný život, ho následne opúšťa, aby objavil svet pôžitkov. Tento film je oslavou, alebo kritikou budhizmu? Sidhárta opustil svetský život po dlhom premýšľaní a slobodne sa rozhodol. Teraz berú trojročných chlapčekov od rodín a paralizujú ich od okolitého sveta. Cesta Budhu, je slobodná voľba touto cestou kráčať. " Všetko čoho sa dotkneš môže byť cesta " " Čo je dôležitejšie: Bojovať s tisícom vášní, alebo si podmaniť jednu." Slobodný výber je cesta.

Barry Lyndon (1975)

Dejiny našťastie nepíšu hrdinovia ako Rambo a jemu podobní, ale obyčajný ľudia z mäsa a kostí, s kopou nerestí.

Amadeus (1984)

Filmová dokonalosť.