Hranice lásky (1999)

Hranice lásky. Sú vlastne? Prvá časť filmu nijak nevybočuje s príbehov o milostnom trojuholníku, no po páde leteckej bomby, naberie iný smer, smer krásne duchovný. Posledné minúty som dopozeral zo zatajeným dychom. Od tohoto snímku som si začal uvedomovať Julianne Moore.

Idol (2002)

Stred dvoch kultúr a generácií, s ktorého čerpajú obe strany. Východ západu má vždy čo ponúknuť. Skúsenosti a múdrosť staršej generácie môže mladšej iba pomôcť, samozrejme ak mladšia dokáže načúvať. Mladšia zasa dáva svoju energiu a tak potrebnú pozornosť. No to najdôležitejšie je prejav lásky a rešpektu voči sebe.

Leon (1994)

Herecký koncert troch hviezd, pri tom si nezavadzajúc, skôr naopak. Krásny príbeh o čistej láske, bez zbytočných príkras, kde menej slov je viac.

Big Lebowski (1998)

" Bowling nie je Vietnam ! Má pravidlá." Keď sa chcem naozaj schuti zasmiať, siahnem po Coenovskom humore. Neuveriteľne uveriteľné neuveriteľnosti sa dejú v ich filmoch a ja sa smejem a smejem... " Ako ju chcú udržať na farme, keď hrá v porne."

Jak přicházejí sny (1998)

V biblii sa píše, že sme stvorený na obraz boží. Čím sa na Boha ponášame? Tvarom? Asi ťažko, pretože je beztvarý. Potom už zostávajú schopnosti. Schopnosť meniť, pretvárať, búrať hranice možností, ktoré sme si aj tak určili iba my. Boh nám dal slobodnú vôľu, ktorú musí rešpektovať i On.

Král rybář (1991)

Pokiaľ viem Kráľ Rybár bol titul medzi templármi a bol druhý po veľmajstrovi. Tak isto grál má spojitosť s týmto spoločenstvom obávaných rytierov chudoby. Po nich grál údajne vlastnili Katari. Obe duchovné spoločnosti vyhladila kat. cirkev. Náhoda? Podľa mňa je grál duchovná záležitosť- poznanie samého seba a teda nezávislosť od okolitého sveta. Na konci filmu hl. predstavitelia ležia nahí vedľa seba a pozorujú hviezdy, bez pocitu hanby- slobodní. Našli svoj grál.

Černý korzár (1976)

Dostal ma ako chlapca, dostal ma i teraz. Čím vlastne? Možno čistotou srdca, silou lásky a množstvom romantiky.

Highlander (1986)

Večná téma boja dobra a zla. Toto spracovanie ma dostalo.

Apokalypsa (1979)

Pár snímkov s témou Vietnemská vojna sa pýši prívlastkom naj. Na tento tri hodiny trvajúci epos nemajú. Hlavne pre hlboké ponorenie sa do ľudskej duše a poukázanie, o čom vlastne vojna je. " ...včera Indočína, dnes Vietnam, zajtra Čína, alebo Európa." Z nášho pohľadu to je Afganistan, Irak, potom Sev. Kórea? Vojny, vďaka ktorým sa preinvestujú miliardy dolárov. A milióny mŕtvych? Možno tak Americký " mierotvorca "rieši preľudnenosť. "...rozstriľame ich guľometom a potom im na to lepíme náplaste." "...deti sme zaočkovali proti obrne, keď sme sa vrátili, našli sme kopu odťatých zaočkovaných detských ručičiek." Hrôza má svoju tvár! Herci bez chyby, neuveriteľne autentická výprava, ale čo robí tento film nezabudnuteľným, je posolstvo.

Casino (1995)

Tam, kde sa točia peniaze je i mafia. Ešte niečo: Slepá dôvera = záhuba.